0   

Aleš @lial 17. Dec 2012, 16:51

(Kam greš, fotoaparat?)

Če malo poklepetamo in poskušamo zapisati kaj o napredku in 'napredku'.

Bili so dobri stari časi analogne fotografije in takrat se je vedelo, kam kdo spada. Profesionalni, ljubiteljski in priložnostni fotografi so počeli vse to, kar počno danes, le da v veliko manjši količini (pregovorni Japonci so bili izjema) in s precej manjšimi zahtevami.

Potem se je pojavila možnost digitalne fotografije. V prvih nekaj letih še precej nedostopna tehnologija je sprožala kup protestov tistih 'pravih' analognih fotografov. Izjave, da digital ne bo nikoli mogel nadomestiti pravega filma, še posebej ne diasa, so bile zelo glasne in le redki so jim poskušali ugovarjati.

Še kakšno leto, dve kasneje, ko je postala digitalna tehnika fotografiranja bolj dostopna povprečnim žepom, smo na kakšnem od srečanj poslušali kritike in zabavljanje čez možnosti nekaterih kompaktov, ki so poleg fotografije lahko posneli tudi video in ogorčenje 'pravih' fotografov (spoznal si jih po DSLR-jih srebrne barve grin ), če je bila omenjena možnost snemanja videa z njihovo 'kategorijo tehnike'

In potem se je pojavila možnost žive slike na ekranu, kmalu zatem pa tudi video v DSLR-ju. In zopet smo poslušali ogorčenje nekaterih (med njimi sem bil tudi sam), da se namenski fotoaparat, s katerim se lahko posname kvalitetno fotografijo, zlorablja za namen video posnetkov.

Pa smo preživeli in se sprijaznili tudi s tem, da je možno ustvariti kvaliteten video posnetek z napravo, ki je še pred nekaj leti veljala za imuno pred takšnimi zahtevami. (Malce sem popustil tudi sam grin )

In danes sem z zanimanjem prebral nekaj testov o aparatu, ki ima vgrajen Android in jo lahko uporabimo praktično kakor nadomestek za dlančnik in kakor zmogljiv kompaktni aparat. Manjka le še možnost telefoniranja, kar pa je po mojem mnenju že zelo blizu.

Kako blizu je čas, ko bomo uporabljali DSLR (ali SLT) aparate za vse, kar danes pričakujemo od sposobnega fotoaparata, video kamere, dlančnika (prenosnika?) in telefona, pa je vprašanje za debato.

Torej?

P.S.: morda pri naštevanju nisem bil dovolj natančen, ali pa sem kakšno dejstvo izpustil - naj mi bo oproščeno. grin
 0   

nocomment @nocomment 17. Dec 2012, 18:53

lial je napisal/a:
Kako blizu je čas, ko bomo uporabljali DSLR (ali SLT) aparate za vse, kar danes pričakujemo od sposobnega fotoaparata, video kamere, dlančnika (prenosnika?) in telefona, pa je vprašanje za debato.

Kako blizu je ta čas? Sedaj smo najbliže temu. V prihodnosti pa bo DSLR uporabljalo čedalje manj ljudi. Nekaj malega jih bo na DSLRjih ostalo zaradi fleksibilnosti sistema, nekaj iz fanatizma "js pa že ne bom slikal s telefonom", ampak DSLR je več al manj mrtev. Teh ljudi tudi ne zanimajo twitterji/instamatici/facebooki... na DSLRju.

Mirrorless sistemi, kompakti z velikimi senzorji in telefoni. Vsi privezani na wi-fi/3G/XG seveda.
 0   

Bojan Marušič @redorange 17. Dec 2012, 19:04

Sam sem že preskočil na mirrorless, e-m5:), lažji manjši, sploh po celodnevni hoji po hribih se pozna.
kjebojanpohaja.com
 0   

Aleš @lial 17. Dec 2012, 19:35

nocomment je napisal/a:
Mirrorless sistemi, kompakti z velikimi senzorji in telefoni. Vsi privezani na wi-fi/3G/XG seveda.

Delno se strinjam in ko sem testiral RX100 sem imel podobno vizijo tudi sam (kaj bi dal za 500mm).
Vendar sem ob tisti priložnosti ugotovil še nekaj: ko sem škljocal naokrog, nisem bil niti približno tako sumničavo opazovan, kakor takrat, ko letam po mestu z 70-400.
In želja marsikoga danes je - velik, po možnosti bel objektiv in aparat z gripom, pa smo že 'pravi' fotografi v očeh vrstnikov in nepoznavalcev. Bo tudi to izginilo?
 0   

Dule @DuleB 17. Dec 2012, 23:17

lial je napisal/a:

Delno se strinjam in ko sem testiral RX100 sem imel podobno vizijo tudi sam (kaj bi dal za 500mm).
Vendar sem ob tisti priložnosti ugotovil še nekaj: ko sem škljocal naokrog, nisem bil niti približno tako sumničavo opazovan, kakor takrat, ko letam po mestu z 70-400.
In želja marsikoga danes je - velik, po možnosti bel objektiv in aparat z gripom, pa smo že 'pravi' fotografi v očeh vrstnikov in nepoznavalcev. Bo tudi to izginilo?

Mislim, da to ne bo izginilo. Trenutno so pač v modi aparati z izgledom kot oni iz sredine 60. let... ampak predstavljaj si, da prideš slikat ohcet s kakšnim Fuji X100? Saj te folk ne bi jemal resno! Kvečemu bi k tebi pristopil kak starček in te vprašal, če so Rusi spet začeli Zorkije delat, ker je on imel nekaj podobnega, ko je bil še mlad. Za folk bodo še dolgo časa "tapravi fotografi" samo oni s "kištami" in hudo dooolgimi objektivi, zato jih je nesmiselno prepričevati, da en "smešen" Fuji x100 premore vse kar imajo veliki pa še kaj zraven...
Dušan Brezovnik

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati