0   

Janez Ule @ulej 28. Jan 2013, 11:06

Iz zadnjega sprehoda po naravi sem opazil nekaj zanimivega (mogoče mi niso osnove čisto jasne).
Fotoaparat eos 550d in objektiv tamron 28-75 f2.8. Naredil sem par posnetkov normalno in par pokončnih posnetkov. Nastavitve enake, čas med posnetki pa mogoče 10s. Zanima me zakaj so pokončni posnetki bolj ostri?
 0   

Gligorij @SoulMan 28. Jan 2013, 19:44

Daj pokazi kaksen primer.
 0   

Ratter @Ratter 29. Jan 2013, 05:27

Ostril si pa stalno na isto točko?
 1   

Miran @miran_a 29. Jan 2013, 06:16

Ko gledaš pokončne posnetke na ekranu, so ti bolj pomanjšani od ležečih, da paše cela slika naenkrat na ekran, zato se zdijo bolj ostri, čeprav v resnici verjetno niso (no, to je odvisno od programa, s katerim gledaš, ampak načeloma to velja). Če hočeš res primerjat ostrino, glej pri 100% povečavi, 1:1. Se pravi tako, da ti bo ekran prikazoval vsak piksel posebej brez pomanjševanja (ali povečevanja) in boš naenkrat na ekranu videl povečan samo manjši del celotne slike.
Zahvala: ulej
 0   

Janez Ule @ulej 29. Jan 2013, 18:19

@Miran: da res je tako. Sem poizkusil "neostro" sliko rotirati za 90 stopinj, ter jo potem pogledati in zgleda res ostrejša, čeprav je ostrina enaka tisti normalno ležeči.
 0   

andyz @andyz 30. Jan 2013, 09:14

Zanimivo. Dejansko je pokončna na display-u ali monitorju za približno 20 - 30% manjša, to pa seveda daje vtis večje ostrine.

Se mi zdi, da bi znalo nekaj podobnega biti tudi pri resoluciji.
Ko sem gledal RAW fotke v polni velikosti na novem 18Mpx aparatu in jih primerjal s tistimi na 10Mpx, sem bil kar malo razočaran, dokler nisem "pogruntal", da gledam pri 18Mpx bistveno bolj povečano fotko!
andyz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati