Meni se zdi da gre za tipičen primerek širokega dinamičnega razpona (high dynamic range, HDR). Osnovni problem je, da zaslon in print takega razpona ne zmore, zato ga je treba stlačit, to tlačenje pa tipično ubija kontrast.
Če hočeš po reglcih, moraš najprej zajet celoten DR scene... exposure bracketing v A načinu, potem združevanje slik v HDR programu, potem HDR "tonemapping" v HDR programu. Tam z različnimi slajderji lahko narediš do neke mere naravnemu precej bolj podoben izgled kot v default visokokontrastnem načinu, ki prežge ali svetline ali potopi sence ali oboje po malo.
Za scene v gibanju bracketing odpade. Potem pomaga aparat z dobrim DR v raw načinu (čimnižji ISO) in pazljivo osvetljevanje. Pred LR4 je bilo navodilo ne prežgat nobenega kanala, razen za samo sonce ali druge ueber svetle stvari z ostrim robom. Dovolj sicer da ni prežgano v raw (ampak ko slikaš težko vidiš kaj je še znotraj raw headrooma). Z LR4 si lahko privoščiš tudi kakšno
rahlo prežganino, če dotična reč ni ključna za sliko in hočeš malo manj šuma in boljše barve v naphanih sencah.
Raw konverterji stare šole širokega DR niso znali dobro prežvečit naenkrat in je bilo treba uporabit psevdo-HDR: narest dve ali tri pretvorbe z različno kompenzacijo osvetlitve, potem pa obdelat s HDR programom (npr Photomatix). LR4 pa ima precej tega vgrajenega "pod pokrov", tako samo vlečeš običajne drsnike v Develop, on pa sam po potrebi vklopi male kućne čarolije (dviganje senc z USM, highlights recovery z rekonstrukcijo prežganih kanalov...). Začneš z WB in Exposure, potem po občutku Contrast, Highlights, Shadows, Whites, Blacks, po tem še Clarity(mikrokontrast),Vibrance/Saturation.
Keč je v tem, da DR komprimiraš tam, kjer scena to prenese, in ohraniš kontrast tam, kjer je pomemben. Včasih pomaga tudi softverski grad ND filter ali pa lokalni popravki a la dodging/burning. Pa kakšen spodoben HDR program je še vedno boljši za te namene.
Btw z LR4 si zdaj lažje privoščiš tudi visokokontrastni ali high-key izgled pri scenah s širokim DR, ko del slike namenoma prežgeš. Finta je da sam od sebe dela rekonstrukcijo prežganih kanalov v mejnem območju, tako da prežganine izpadejo bolj podobno kot na filmu, ni toliko kolobarjev na svetlem nebu ipd. To reč dela tudi zastonjski Raw Therapee, ima celo na voljo več različnih "highligts recovery" metod, ampak moraš posebej vključit.