0 

bla @bla 2. Apr 2005, 20:14

Živjo

Zanima me kaj (in kako) vpliva na kakovost fotografije posnete z digitalnim fotoaparatom.
Mogoče kakšen link.
   0 

iztok @izo 2. Apr 2005, 20:48

hmm, to je pa zelo na splošno. na samo fotko vpliva ogromno stvari, če gremo od osnov, vpliva samo svetloba, ki je trenutno prisotna (in s tem povezano merjenje svetlobe na fotiču), potem kakovost objektiva (leč), kvaliteta senzorja na aparatu, če gremo bolj na tehnično plat itd itd. nenazadnje pa tudi zelo na fotko vpliva kočna stopnje, se pravi izdelava slike, tudi tu so različna odstopanja, glede na to ali fotko sam printaš, daš v lab (tud pri njih so razlike, več o tem v prihajajočem testu).
probaj bit malce bolj specifičen..
   0 

bla @bla 2. Apr 2005, 21:10

Zanima me izklučno samo fotoaparat in tisto kar se notri dogaja.
   0 

iztok @izo 2. Apr 2005, 21:51

hmm, tu si bi dalo napisat celo knjigo (v bistvu jih je kr nekja napisanih, hehe, ne bi bilo šfoh kakšno prebrat).
lej, edina razlika glede kvalitete med analognim in digitalnim je, da svetloba pada skozi leče na senzor in ne film. torej vse pred senzorjem je tehnično zelo podobno kot pri analognih aparatih. se pravi, boljše bodo leče, bolj ostra bo slika, boljše merjenje svetlobe je, manj bo presvetlih/pretemnih fotografij ipd, vse tako kot pri analognih fotičih. na koncu pade svetloba jasno na senzor in ta tudi še kako vpliva na kvaliteto slike. tudi tu imaš senzorje večih proizvajalcev, ki imajo svoje značilnosti, npr. olympusi delajo slike bolj z rdečkastim pridihom, canon ima bolj tople barve, nikon spet bolj hladne itd. in tako naprej..
se pravi, če skrajšam, na samo kakovost slike tehnično direktno vpliva več ali manj kakovost leč in pa sam senzor. potem je pa še veliko odvisno od zmožnosti samega aparata, kako dobro ima narjeno merjenje svetlobe, kako hiter je avtofokus, kako dobro izračuna wb ipd, saj tudi to posredno vpliva na kakovost fotografij. se pravi dober fotoaparat bo imel vse tri segmente dobre, drgač ga zmerom en segment omejuje v izdelavi tehnično dovršene fotografije (poleg fotografovega znanja, jasno).
pri kompaktih moreš torej vse tri segmente (optika, ohišje, senzor) "zadet" z nakupom, pri dlsr lahko izbiraš vsaj pri optiki.
   0 

ro-bi @ro-bi 2. Apr 2005, 23:29

Največja "sovražnika" dobre slike sta WB in Različni barvni profili aparatov za izdelavo slik!
WB se lahko korigira v compu (če slikaš raw) ali na aparatu nastavi ročno, IC profil pa lahko snameš iz strani izdelovalca slik in potem je vse O.K.
L.P.
   0 

David Vatovec @davidv7 3. Apr 2005, 09:38

Pa tudi JPEG kompresija.
Visok ISO
Majhen senzor poleg vsega, kar je izo napisal.
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

Jan @ghandaed 4. Apr 2005, 18:57

pa če fotič mečeš ob tla, ti bo začel delat slabše slike.
acta non verba!
   0 

David Vatovec @davidv7 4. Apr 2005, 19:21

Misliš, bo nehal delat slike?
:mrgreen:
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

Matej Herbst @matto 4. Apr 2005, 19:31

Na dobro kvaliteto fotke po mojem najbolj vpliva fotograf.
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 19:33

po mojem pa ne :mrgreen:
jst sem si zato mamiyo kupil, da jo mam v omari in se hvalim, kako dobre fotograf sem, pa vsem frendom jo pokažem, ko pridejo na obisk, pol sem sploh glavni :mrgreen:
važna je oprema :christmas:
   0 

ro-bi @ro-bi 4. Apr 2005, 20:37

izo, a sem lahko tvoj prijatelj?plizzz!
Namreč nimam nobenmega dobrega fotografa med frendi
:mrgreen:
   0 

Pele @Pele 4. Apr 2005, 20:48

Robi ti vzameš ven iz omare Bigmo pa si taglavni :wink:
   0 

ro-bi @ro-bi 4. Apr 2005, 21:06

A na tem forumu je važna velikost? :?
he he
   0 

Pele @Pele 4. Apr 2005, 21:07

Ja nekaterim na tem forumu je res. Sem sam to spoznal v eni izmed ostalih tem, ko so se nekateri razpisali o tem.
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 21:10

ok, bigma, to je bolj za kmete, pa za na safari :mrgreen:
mi, fini ljudje imamo takšne bolj studijske, al pa bolj take lepe srebrne, prestižne, hehe
   0 

ro-bi @ro-bi 4. Apr 2005, 21:15

Izo, itak priznam , da sem kmet :mrgreen:
in včasih grem na safari, fine ljudi fotkat iz džipa

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati