0   

Marko @markobb 15. Apr 2013, 19:05

Kolega nebo imel fotografa iz financnih razlogov, tako matra mene ki imam pa se eos 300d ,res da ima 6M ampak kit objektiv 18-55, zato me zanima kater EDEN objektiv bi bil najbolj uporaben za slikanje pred cerkvijo zunaj, mogoce se pred oltarjem in gostilna, torej itak najvec naredi objektiv na sliki da je lepa globinska brez popacenj, zato me zanima kater rang MM od-do in ali kdo tak objektiv tudi izposoja za 1 dan. Ali pa ce je kater ugoden na bolhi ga lahko tudi kupim pa kasneje prodam ce bo ugodna cena za nakup.

In ali se res toliko splaca slikati v raw, kajti vec ali manj bi delala automatika, mislim glede kasnejsih povecav za kaksne s4 formate ce se to kej pozna pa za kaksne barve psotimat.

Hvala za ideje in izkusnje.
 0   

Pavlic @pavlic 15. Apr 2013, 19:50

Prva stvar je, da malo slovnično popravi besedilo. Hvala

Druga stvar je $$$$(denar). Povej kakšen je tvoj budget.
 0   

Saša Manojlovič @DrJotz 15. Apr 2013, 20:19

Glede na napisano, verjemi da je tole najboljši nasvet: ostani pri kit objektivu, ki si ga vajen in avtomatiki.
Slike bodo vsaj uporabne in verjetno prijatelj več ne pričakuje. Pri obdelavi mal nastavi kontraste pa bo že, če nimaš več izkušenj z obdelavo.

Škoda stran metat denar za neko opremo, če je ne rabiš tudi zase in svoje veselje, potem pa bo večina fotk totalno faljen fokus itd, ker v tako kratkem času vejetno še ne boš obvladal objektiva.

Če že moraš, kupi Canon 50mm f1.8 ali 30mm f2.0.

Karkoli drugega bo zahtevalo veliko več denarja in tvojega časa.
To ni mišljeno kot demotivacija, samo praktičen nasvet:)
 0   

Marko @markobb 16. Apr 2013, 08:27

@DrJotz, te razumem to kar govoris glede fokusa.

@Pavlic, tom kaksne 300eur bi bil budget.
 0   

andyz @andyz 16. Apr 2013, 09:35

Če imaš hiter objektiv (manj kot f 3.5), je lahko globinska ostrina zelo majhna. Torej več možnosti za falit fokus.

Mislim, da je Minojlovičev nasvet najboljši, pa še stalo te ne bo nič. Tudi s 300D in kit objektivom se da napraviti dobre fotke. Edino v cerkvi bi prav prišel stativ, ker zna biti šum pri višjih ISO na tem aparatu precej moteč.
andyz
 0   

porkoja @porkoja 16. Apr 2013, 17:17

Če izposojo ali nakup objektiva financira ta kolega, ki se bo poročil, lahko za 300 evrov poskusi dobiti fotografa, ki si gradi svoj portfolio in se dogovorita tako, da fotograf poslika obredni del in portretne fotografije ter jih po mili volji uporablja v svojem portfoliu.
Sodeč po prebiranju skupine Fotografi na Facebooku, je pri nas ogromno tovrstnih amaterskih fotografov, ki so pripravljeni poroke fotografirati za 200, 300 € in, da imajo s tem tudi kakšne reference. Beseda ni konj. Oziroma, kdor jezik špara, kruha strada. grin Pa srečno!
 0   

Gregor Gomboc @George 16. Apr 2013, 18:16

S stativom na poroki v cerkvi nimaš kaj delati.
Niti si ne smeš privoščiti, da bi s stativom motil obred.

Moj predlog je, da si kje poskusiš izposoditi 17-55/2,8 IS objektiv. Razpon goriščnic ti je poznan, zaslonka f2,8 ti bo nekajkrat skrajšala čase, stabilizacija slike še dodatno pomagala.
Pa fleš poskušaj čim manj uporabljati.
 0   

Jure Verdnik @pajdo 16. Apr 2013, 20:08

http://fotoizposoja.si/
Pozanimaj se tule glede izposoje.
 0   

tmt @tmt 17. Apr 2013, 06:49

George je napisal/a:
S stativom na poroki v cerkvi nimaš kaj delati.

Od kod pa take pobirate?
Res pa je, da med samim obredom ključnih trenutkov ne moreš fotografirat s stativom, z izjemo kakega posnetka prisotnih in ambienta. Ti pa stativ toliko bolj pride prav po obredu za posnetke ženina in neveste in ostale gasilske pred oltarjem.

Še odgovor na temo, kit objektiv da čisto sposobno kvaliteto, sploh kar zadeva ostrine. Res pa je, da ne rabiš imet večino posnetkov ravno na 18mm ker je popačenje precejšnje.
 0   

Jernej Lasič @Sviri 17. Apr 2013, 09:35

Sicer nisem še delal porok... niti jih nimam namena... ampak mi na kraj pameti ne pade da bi tam s stativom okoli strašil...
ok, mogoče zunaj, za kako skupinsko ali kaj podobnega... da pa bi po prostorih obreda vlačil stativ okol in ga postavljal... ni šans.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

AirM @AirM 17. Apr 2013, 10:21

Rekel je da ima 300D... Imam izkušnje s tem bodyjem ker ga ima moja sestra in lako rečem da je za fotografiranje poroke ISO 800 na 300d maksimum, ker je ISO 1600 že precej slabo. Cerkve so več ali manj precej temne, Torej je ISO 800 zagotovo premalo, v temnih predelih pa je šum še precej bolj izrazit. Torej brez fleša s 300D v cerkvi nimaš kaj počet. Objektiv Canon 17-55 2.8 bi bil vsekakor idealen, ker je hiter, ima dovolj veliko blendo in je v vseh pogledih odličen. S kakšnim fiksnim 50 1.8 med obredom ne boš pridobil veliko, ker z zelo veliko zaslonko lahko poslikaš le detajle, ker ti sicer zmanjka globinske ostrine, ker nevesto in ženina večinoma ujameš od strani, saj ni ravno priporočljivo skakat pred njima oziroma pred oltarjem.
Jaz na tvojem mestu bi najprej poskusil nekje dobit nek zunanji fleš (npr. Canon EX 430), ker boš s tem pridobil več kot pa z nekim top objektivom. Ne pomaga ti ostrina, če ni svetlobe!
 0   

Gregor Gomboc @George 17. Apr 2013, 10:23

tmt je napisal/a:

Od kod pa take pobirate?
Res pa je, da med samim obredom ključnih trenutkov ne moreš fotografirat s stativom, z izjemo kakega posnetka prisotnih in ambienta. Ti pa stativ toliko bolj pride prav po obredu za posnetke ženina in neveste in ostale gasilske pred oltarjem.

Imam svoje stališče in sem si ga izdelal sam. Ne prodajam tujih mnenj kot svoje lastno.
Zato prosim kar takoj zaključimo z "pobiranjem".

Stativ je skrajno nepraktična zadeva za fotografiranje ljudi in skupin. Sploh se ne spomnim, da bi ga kdaj v ta namen uporabil. Pravzaprav še sploh nisem bil v situaciji, ko bi si pri fotografiji ljudi želel imeti s seboj stativ.

Zagotovo pa ima tripod svoj neizpodbitni pomen na drugih področjih fotografije.
 1   

tmt @tmt 17. Apr 2013, 10:37

George je napisal/a:

Moja replika se je izključno nanašala na trosenje takšnih neumnosti pa naj bo pobrana ali plod lastnega veleuma in se pod dezinformacijo prodaja naprej, kaj in kako pa kdo dela pa zagotovo nisem komentiral in nimam namena,... sam včasih naredim kako skupinsko pred oltarjem s stativom...

Lasić, ti pa preberi vsaj kak stavek (če že nikoli nisi sposoben kakršengakoli nasveta), da ne boš po vsaki temi pljuval kar v tri dni.
Zahvala: Sviri
 0   

andyz @andyz 17. Apr 2013, 14:14

Pa kaj ste toliko zapeli s tem stativom. Nikjer ne piše, da bi moral celo poroko slikati tako.
Jasno je, da se pri hitrem spreminjanju situacije to ne obnese. Je pa tudi jasno, da v cerkvi brez stativa ne moreš napraviti res odlične fotke. S 300D pa še posebej ne. Razen, če se greš umetnika in ti je všeš zrnatost ali premaknjenost oseb.
Ne vem, zakaj bi bil problem imeti stativ potem, ko je strogo uradni del zaključen, kot je napisal tnt.
Fleš sicer rešuje situacijo, tako da je v takšnem okolju nujen. Je pa treba s flešem imeti nekaj izkušenj. Prežgane osebe in črno ozadje lahko zadevo povsem pokvari. Pojdi pred poroko v dotično cerkev, pa napravi par fotk s flešem in brez, po možnosti tudi sebe - s stativom (!). Najbolj pomembni so toni kože.

Izposoja 17-55 je krasna zadeva, je pa močno vprašljivo, če bi kdo tak objektiv posodil, še posebej ne za poroko.
andyz
 0   

Jernej Lasič @Sviri 17. Apr 2013, 14:34

tmt je napisal/a:
George je napisal/a:

Moja replika se je izključno nanašala na trosenje takšnih neumnosti pa naj bo pobrana ali plod lastnega veleuma in se pod dezinformacijo prodaja naprej, kaj in kako pa kdo dela pa zagotovo nisem komentiral in nimam namena,... sam včasih naredim kako skupinsko pred oltarjem s stativom...

Lasić, ti pa preberi vsaj kak stavek (če že nikoli nisi sposoben kakršengakoli nasveta), da ne boš po vsaki temi pljuval kar v tri dni.

Preberem vsak stavek. Tudi blesave.
Nasvet pa tudi mislim da sem dal... da ne vlačit stativa na obred. /Štorast press

Tudi tista o 50mm 1.8 in globinski ostrini je bosa.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

skorpijoncek66 @skorpijoncek66 17. Apr 2013, 14:59

Tudi jaz sem mnenja, da stativ v cerkvi ne bo kaj dosti pomagal. Pa ne zato, ker je morda moteč, ampak zato, ker boš rabil predvsem kratke čase. Motiv te ne bo čakal na mestu, ampak bo več ali manj v gibanju. S predolgim časom boš dobil efekt duha, s kratkim a svetlobno preslabotnim objektivom pa pretemno sliko ali pa preveč šuma.

Tako kot nekdo pravi, poleg svetlobno močnega objektiva je rešitev tudi dodaten fleš, mogoče celo kakšen reflektor, a vse to je treba postaviti in preizkusiti prej. Obreda ne bodo ponavljali, ker slike niso uspele.
 0   

AirM @AirM 17. Apr 2013, 19:06

Sviri je napisal/a:

Tudi tista o 50mm 1.8 in globinski ostrini je bosa.

Jaz si na poroki z njim nisem mogel prav veliko pomagat, ker pri blendah okrog 2.0 in s 50mm potrebuješ več časa da so prave stvari ostre, sploh pa s to leči, ki ni nevem kako zanesljiva glede fokusiranja (predvsem zato sem sem jo zamenjal z 1.4).. med obredom pa prav veliko časa nimaš, stvari se odvijajo dokaj hitro, ponovitve ni, pa tudi maneverskega prostora, ki ga pri fiksnem rabiš ponavadi nimaš na pretek. Fiksnega 50mm bi jaz zagotovo uporabil, če bi bil drugi fotograf oz. bi nekdo drug lovil glavno dogajanje..

Taka je moja izkušnja... Pofotkal pa sem samo dve poroki, kar je seveda zelo malo in sem daleč od izkušenega na tem področju, povem pa vseeno kako je bilo in z veseljem sprejmem vsako mnenje izkušenejšega, da me popravi če se motim..
 0   

Ratter @Ratter 17. Apr 2013, 20:28

Če že imaš kit objektiv 18-55,bi si raje sposodil kak zunanji fleš.
Ostani na kit objektivu,kot ti je že nekdo napisal.Se da z njim tudi spodobno poroko pofotkat.
Na tvojem mestu,bi šel kak dan prej na mesto dogajanja in poskusno naredil nekaj fotk.
Spreminjaj ISO in poskušaj.Nisem strokovnjak za poroke,sem pa že fotografiral poroko.
Kar se tripoda tiče,ti bo na poroki prej velika ovira,kot pa pripomoček.
Ni šans,da ga boš prestavljal sem in tja in da te bo kdo čakal.
Zavedaj se,da,ko zadeva enkrat steče se dogodki vrstijo po tekočem traku.
Včasih moraš kar hitro stopit,da si pred svati in jih fotkaš.
Sam sem že fotografiral poroko s 17-85 objektivom in je izpadlo vse skupaj kar spodobno.
Da se ga dobit že za 150€.
Kot pa sem že prej omenil,potrebuješ zunanji fleš nastavljen na TTL.
Zavedaj se,da je svetloba v matičnem uradu ali cerkvi dostikrat katastrofalno slaba.
Vsaj pri meni je bilo tako.Še enkrat.Tripod ti bo na poroki nepotrebno breme.
Če drugače razmišljam je dosti bolj nuja backup fotoaprat.
Jaz brez rezerve danes ne bi šel poroke fotografirat.
Če se ti slučajno fotoaparat pokvari med obredom,boš izgubil prijatelja.
Ti garantiram.
 0   

Gregor Gomboc @George 18. Apr 2013, 15:20

Me prav zanima, kako se bo fant odločil. Upam, da se po poroki še enkrat tukaj oglasil, ter povedal s čem je delal in kako mu je šlo poročno fotografiranje v cerkvi.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati