0   

nici @nici 3. Maj 2013, 13:53

Živjo.

Imam vprašanje, ki se tiče studijske opreme, sama namreč nimam pojma. smile

Najemam prostor, ki sicer ni namenjen fotografski dejavnosti, vendar pa je fotografiranje vseeno nujno potrebno.

Prostor je zelo svetel, na eni strani je cela stena steklena. Na steno smo pritrdili papirnata foto ozadja (zeleno, črno, modro)

Zanima me, kaj od opreme še potrebujem za postavitev amaterskega foto studia? Fotoaparat & bliskavico prinese fotografinja s sabo.
 0   

skorpijoncek66 @skorpijoncek66 3. Maj 2013, 14:30

Odvisno, kaj se bo slikalo... artikle, ljudi ali kaj tretjega. Za slikanje ljudi bo povedal kdo drug, kaj rabiš...
Za kakšne manjše do srednje velike artikle pa jaz uporabljam "fotografski šotor", enega 60cm in enega 150 cm ter po 3 reflektorje okoli njega. Več studijske opreme najdeš v trgovini http://www.foto-klik.si/
 0   

nici @nici 3. Maj 2013, 15:07

Predvsem ljudi (makeup modeli). Rada bi pa posnela tudi kakšen filmcek 3-5min - ali za to potrebujem kaj ekstra?
 0   

DjJuvan @DjJuvan 3. Maj 2013, 21:15

Najbolj je pogledat kakšne youtube videje na temo studijskega fotografiranja in vržeš uč na svetlobno opremo, ki jo imajo. Pogledaš za podobno na foto-kliku.
Video produkcija http://juvan.net
 0   

porkoja @porkoja 3. Maj 2013, 21:32

Hmmm meni to ni najbolj jasno kot si nici napisala... Če prav razumem, si na stekleno steno pritrdila papirnato foto ozadje? Težko si predstavljam, ampak v kolikor je papirnato foto ozadje pretanko (kar večinoma je), menim, da bo svetloba skozenj uhajala v tej stekleni površini za ozadjem. Še hujše je, če bo na ozadje prihajala kontra svetloba.
V kolikor bi imela ozadje belo, takšen način montaže niti ni napačen. Sam sem že večkrat osvetlil belo ozadje od zadaj in se povsem dobro obnese. Tako se lahko fotografira tudi npr., če imaš veliko okno in zunaj zelo močno svetlobo. Pri barvnih ozadjih pa vsakršna vpadna svetloba na samo ozadje, utegne povzročati preglavice.

Pri zelenem ozadju sem iz lastnih izkušenj dognal, da je z njim silno težko delati zaradi tega, ker se svetloba odbije z ozadja nazaj na model/predmet in dobi na predelih zelen "štrih", ki ga pri postprodukciji zelo težko spraviš stran (npr. zelena barva na beli obleki, laseh, čevljih...). Druga težava zelenega ozadja je - pravilna enakomerna osvetlitev, v kolikor ga imaš namen uporabiti kot t.i. chroma-key. Saj v kolikor ozadje ni lepo enakomerno osvetljeno in želiš v postprodukciji osebo/predmet odstraniti z ozadja, boš imela veliko preglavic.
Modro ozadje se v tem primeru obnese veliko boljše.
Dokler pri črnem ozadju je fora ravno v tem, da ga ne osvetljuješ. Model oziroma fotografiran predmet namestiš toliko stran od ozadja in vpadno svetlobo nastaviš na takšno jakost, da svetloba ne doseže ozadja. V kolikor do tega pride, ozadje na sliki ne bo črno ampak sivo, bledo. Pri tekstilnem se potem pozna struktura blaga, vse zmečkanine ipd., veliko je potem nepotrebnega dela v postprodukciji in tako naprej.

Amaterski foto studio je lahko sestavljen že samo iz preproste prazne stene (ozadje), ki je lahko bela ali druge poljubne barve in enega vira svetlobe. Bodisi naravnega (okno) ali umetnega (reflektor, bliskavica).
Zelo je odvisno kaj nameravaš fotografirati, kako imaš zastavljeno končno fotografijo v glavi itd. Lahko imaš v studiu poleg ozadja še samo eno bliskavico in odbojnik, lahko imaš pa tudi 8 bliskavic, 6 modifikatorjev, 4 panele, 2 odbojnika in še in še.
Sam imam za povsem preprosto postavitev, če fotografiram pred belim ozadjem, 2 bliskavici z modifikatorjema usmerjeni v ozadje in eno bliskavico prek modifikatorja, usmerjeno v model. Potem pa lahko povečujem število bliskavic, spreminjam modifikatorje na bliskavicah in dodajam raznorazne odbojnike ter ostale studijske pripomočke.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati