0 

jranzi @jranzi 4. Apr 2005, 20:18

A bi mi kdo zaupal izkušnje z "mrtvimi" ali "živimi" pikami na senzorju svojega fotoaparata :?: :!:

Vsi vemo, da so zelo pogoste - ne mislim, da je veliko teh pik, je pa malo senzorjev brez njih. In s časom število takšnih pik narašča. Nihče pa o tem ne upa na glas govoriti, ker bi ga takoj napadli "kako lahko sploh slikaš s takim aparatom", "saj takšne slike niso za nikamor",...
Že itak se rdeči in rumeni stalno koljejo po forumu (zraven mislim tudi plave in druge manjšine). Če pa bi sedaj nekdo še priznal, da ima njegov CCD ali CMOS kakšno mrtvo/živo piko, je to takoj praznik za nasprotno stran.

Je pa res, da ena ali dve piki pri nekaj Megapikah ne pomeni NIČ! Smo si sposobni priznati in povedati resnico???
Mogoče kakšen koristen nasvet pri odpravljanju!? Mogoče kakšen "servisni program", s katerim je mogoče pike "izključiti" (za določene fotoaparate)? Ali je na spletu kakšna študija o trajnosti CCD/CMOS-ov, ki se danes vgrajujejo v digitalce? Ali so enako pogoste na DSLRjih kot na kompaktnih?
   0 

David Vatovec @davidv7 4. Apr 2005, 20:26

V bistvu so senzorji brez mrtvih pik redki - tudi novi!

Ponavadi jih proizvajalec že v fazi testiranja opazi in jih softwersko "skrije" oz. nadomesti s povprečjem okoliških pik.

Če se ti pojavijo novi lahko fotič pošlješ na servis in ti to porihtajo.
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 20:54

hmm, po mojem si ti zamenjal dead pixel z hot pixel. mza mrtve pike se ti ni treba preveč sekirat, nisem še slišal, da bi kr pike začele crkovat. hot pixli so pa stvar, ki se pojavi, ko imaš zelo dolge ekspozcije in se na fotki pojavijo belo oz. rdeče pike, ki so posledica segrevanje senzorja med dolgim obratovanjem.
te se res s cajtom nabirajo, če se prav spomnem, vendar nič takpšnega, za kar bi se bilo treba sekirat. vem, da je olympus, ki sem ga imal prej (kompakt9 imal opcijo za odprave tega, ne spomnem se točno, kako se temo reče, po mojem imajo tudi ostali fotiči to opcijo.
drgač pa obstajajo tudi razli programi, ki ti avtomatsko spucajo take pike iz fotke ipd. poglej za kakšen PZapGUi ipd.
fotič lahko enostavno stestiraš za hot pixle, tako da daš pokrovček na objektiv in daš cajt recimo na 30s. boš vido kolko te nadloge je gor, sploh na kompaktih, ampak kot pravim, ni se treba preveč lasov pulit zarat tega..
   0 

Heretic @Heretic 4. Apr 2005, 21:26

izo, reče se long expousure noise reduction. vsaj pri nikonih :wink:
   0 

David Vatovec @davidv7 4. Apr 2005, 21:36

Ma ste totalno zabluzili! Heretic govori o šumu, ki nima veze z dead/hot pikami.

Izo ne vem točno kakšna je razlika med "dead/stuck pixel" to je zame isto. Pač pixel, ki se iz (meni) neznanih razlogov "nabije" vedno do polne vrednosti oz. ostane na svoji najvišji vrednosti.

V fotičih, ni nobenega programa, ki bi to znal odpraviti, treba je na servis, kjer oni "premapirajo" software in mu v bistvu povejo, da tak piksel zamenja z najbližjo vrednostjo.
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 21:42

ne, ni noise reduction, govorim o opciji, ki je nekako regenerirala senzor na kompaktu, mislim da je bilo priporočeno, da se nardi na vsake pol leta, al kako že. mislim, da je bilo namenjeno ravno tem hot pixlom..
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 21:43

david, govorim o razliki med dead in hot pixli, se mi zdi, da to ni eno ta isto..
   0 

iztok @izo 4. Apr 2005, 21:46

ja, tako, ja, david, remapping se je fukciji reklo. to je imel osnovni model olympus c730 že vgrajeno v aparat, poleg še marsikatere zelo priročne funkcije, ki je recimo na canon dslr-ju ni. to je res mala zamera, mpak ko pogledam fotke, pozabim na to, hehe
   0 

Heretic @Heretic 5. Apr 2005, 05:35

se opravičujem, res sem zabluzil :oops:
   0 

Jože Novak @_____ 5. Apr 2005, 09:47

davidv7 je napisal/a:

razlika med "dead/stuck pixel"

Dead - pika je vedno črna ne glede na osvetlitev (tudi če slikaš popolnoma belo površino)
Stuck - pika vedno "sveti" v svoji barvi (tudi če slikaš ponoči s pokrovčkom na objektivu črn papir brez kakršnekoli osvetlitve)
   0 

iztok @izo 5. Apr 2005, 12:18

očitno je hot ali stuck pixel ista stvar..
   0 

jranzi @jranzi 5. Apr 2005, 13:41

Ja, za svoje "stare" kompakte ste nekateri priznali, da zadevo poznate.
A na DSLR-jih se vam pa to ne dogaja???
Ali je več težav s smetmi, ki letijo na senzor?
   0 

iztok @izo 5. Apr 2005, 14:04

ja drugič bolj natančno napiši, kaj te zanima, nikjer nisi napisal, da te zanima za določen dslr in kaj točno. glede odpravljanja sem ti pa napisal, da lahko iz fotk to odpraviš z nekaterimi programi, tidi en primer sem tu dal, david ti ja pa npisal, kako to dopravit na senzorju, torej kaj s temi vprašaji težiš toliko..
če pa hočeš kakšno doktorsko razpravo na to temo, jih pa boš zagotovo veliko našel na netu, a je res takšen problem v google vtipkat hot pixels al kaj podobnega.. :wink:
   0 

ziga @ziga 5. Apr 2005, 19:59

Jst sn imel na Kyoceri M410R ta problem s pikami. Na črnini so bili dve piki izredno opazni, ena je bila bela ena pa rdeča. Zanimivo je pa blo to, da na servisu tega kr niso znal odpravit , celo vprašal so me če jst fotke do konca povečam in potem gledam, da vidim te pike. Na koncu so se omehčal in dal nov aparat.
   0 

ro-bi @ro-bi 5. Apr 2005, 20:26

Ko sem dobil nikona, sem preveril in nisem imel NITI ENEGA hot ali dead pixla!Bom sedaj test ponovil!
Če kdo rabi programček, naj napiše mail.
L.P.
Robi
   0 

ro-bi @ro-bi 5. Apr 2005, 20:35

Naredil test in rezultat je:
pri eni sekundi: 0 hot/o dead
pri 5 sekundah: 0hot/0dead
biggrin
   0 

Pele @Pele 5. Apr 2005, 20:36

Je tale programček samo za Nikon?
   0 

ro-bi @ro-bi 5. Apr 2005, 20:50

Za vse jpege in tiffe
z navodili ga je 450 kb
   0 

Pele @Pele 5. Apr 2005, 20:52

Mi lahko prosim ta programčič pošlješ na sandi.pelko@slo-foto.net HVALA
   0 

ro-bi @ro-bi 5. Apr 2005, 21:36

Pele, a si dobil?
Mi je namreč zavrnilo..

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati