0 

daredevil @daredevil 5. Apr 2005, 06:09

Zanimajo me vasi nasveti kako naj naredim da bo slika zadaj zamegljena oz da bo majhna globinska ostrina. Nikakor mi ne rata. Imam sicer kompakta fujija 7000.
Zdej ce dam velik odprto zaslonko je potrebno dat vecjo hitrost zaklopa da dobim primerno svetlo sliko. Ce dam pa malo odprto zaslonko moram pa zmanjsat hitrost zaklopa.
Primerjal sem vse razlicne nastavitve sam ce slikam makro je lepa ostrina tistega kar mislim poudarit ozadje je pa skor nevidno.
Sam problem je ko slikam nekaj zunaj. Recimo da hocem slikat osebo in bi rad da bi bilo ozadje malo vidno. Kako naj se postavim, kako dalec. Kaksne naj bojo nastavitve.
Upam da razumete kaj me muci
Hvala za odgovore
   0 

misfits @misfits 5. Apr 2005, 07:56

Zaslonko na 3,2 in 6x zoom (več kot je zooma in bolj kot je odprta zaslonka manjša je globinska ostrina), tukaj boš dobil najbolj zamegleno ozadje kar je možno pri tvojem fotoaparatu. Pa vpliva tudi oddaljenost ozadja, če je nekaj čisto za njo ne bo tolk zamegljeno kot, če je bolj oddaljeno.
   0 

David Vatovec @davidv7 5. Apr 2005, 08:05

Na globinsko ostrino vplivajo sledeče stvari:
- predmetna razdalja - bližje kot si manjša je (si opazil pri makru)
- goriščnica - daljša kot je manjša je gl.o. (kompakti so hendikepirani, ker imajo 5 - 20mm objektive zato velika globinska ostrina)
- format in povečava (večji format manjša gl.o. - tudi tu so kompakti hendikepirani
- zaslonka - tem bolj je odprta tem manjša je gl.o.

Obnova: postavi se čim bližje fotografiranemu, čimbolj odpri zaslonko in uporabljaj najdaljšo goriščnico (tele) na zoomo.
Važen je fotograf ne oprema!
   0 

daredevil @daredevil 5. Apr 2005, 08:11

samo ce uporabljam najvecji zoom pol se moram pomaknit se bolj nazaj da ga dobim not.
   0 

daredevil @daredevil 5. Apr 2005, 08:13

sam tko me zanima so slr velik boljsi v tem.
   0 

Blaž Ogorevc @balž 5. Apr 2005, 08:39

to je pa odvisno od objektiva. So pa načeloma veliiiko boljši, ker imaš daljše goriščnice - in veliko izbiro zaslonk - recimo davidov canon 85, 1.8 ali kašen 75-200, 2,8L - poglej si na portalu pod razno imaš dof kalkulator in si zračunaj.
Ti pa si predvsem pomagaš tako da je objekt čimdalj od ozadja.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati