0   

takumi @takumi 15. Jun 2013, 13:38

Pozdravljeni, do sedaj sem imel kompaktni fotoaparat Sony DSC-H5, sedaj pa bi rad kupil DSLR fotoaparat, da bi lahko bolj kontroliral nastavitve in tako dalje, osnove so m kolikor toliko jasne, zato se sedaj spuščam v nakup.

Fotografiral bi največkrat avtomobile, detajle, naravo-pokrajino, kakšno mačko in še kaj.

Gledam da bi kupil kar rabljen aparat, in imam v mislih Nikon D90, ker nebi rad že v štartu kupil najbolj osnovnega, nato pa prodajal čez 2 leti in kupoval naprej.. Sem pa v dvomu, če se mi splača kupit tega, ali bi raje privarčeval 100€ in kupil kaj cenejšega.. Znamka mi je Nikon nekako najbolj padla v oko, Canona nisem še nič spremljal, vendar tudi pride v poštev, Sonyja pa nebi (malo slabih izkušenj z DSC-H5 - tipka za fokus karnaprej crkuje in slikaš tako da tisneš do konca, potem pa on izostruje in zamudiš trenutek ki bi ga rad ovekovečil)

Kaj bi mi priporočali vi (glede na to da sem začetnik in še zapravil nebi rad preveč) pa kaj bi mi priporočali od objektivov?

Vem da je o tem že nekaj napisanega, ampak nikakor ne najdem pravih informacij.
 0   

Kitmy @Kitmy 15. Jun 2013, 20:42

D90 je kar sposobna zadeva, a že kar stara in se ga pomoje ne splača več tako kupiti smile
Bolj se ti splača vzeti d7000 (njegov naslednik, od 90 mislim) ali d7100. Za začetek pa kar objektiv 18-105. Malo bolj za začetnika pa je recimo d5200 a ima prezasoljeno ceno glede na to, da ga kar hitro prerasteš.

S canonom pa neboš prav tako nč zgrešil, če gledaš v tem rangu je pomoje primeren kak eos650d, mogoče pa lahko sežeš rahlo goblje in kupiš eos 60d, samo nevem če je ravno za čiste začetnike.

Nasplošno pa ja, za začetek objektiv 18-105, najboljša izbira pa se mi zdi nikond7100, nekoliko starejši pa je d7000 a še vedno zeeelo dober fotoaparat, ki ga ne prerasteš tako hitro. D90 pa je verjetno res že malo prestar, glede na to, kako hitro izgubljajo na cenjenosti s starostjo. Od Canona pa je pomoje fina izbira 650d smile
 0   

takumi @takumi 15. Jun 2013, 21:45

Ubistvu je meni tudi cena nekako prioriteta, saj sem imel v mislih dati za rabljen body do 400€ in ravno zaradi tega mi je v oko padel D90. Vem da je slišati smešno, ampak finančno si težje privoščim fotoaparat za 700€.

Zanima me pa tudi recimo kaj je bistvena razlika med D90 in pa d7000/7100? Ali je res razlika vreda
na toliko denarja (ali pa canon, za katerega ne vem oznak), pa recimo ali naj raje vzamem D90 star 2 leti, ali leto rabljen d5200? Zelo veliko vptašanj se mi poraja, izkušenj pa nimam, zato pa sprašujem vas, ki se na te stvari bolje spoznate.
 0   

Kitmy @Kitmy 16. Jun 2013, 09:56

D5200 se ti pomoje ne splača kupovati, je začetniški fotoaparat, ki ima prezasoljeno ceno glede na to, da ne ponuja veliko več kot d3100 ali d5100 pa ga dobiš za skoraj pol ceneje. Razlika med d90 in d7000 je ta, da je 7000 pač dosti novejši, naprednejši in izpopolnjuje napake pri d90. Pomoje se ti splača dodati na seznam tudi d5100 ki je naprednejši v začetnem razredu, nobenega pa neboš prerastel spet tako hitro da bi po enem letu že menjal.

Za Canon eos 650d pa boš odštel nekaj čez 600€ (novega) ker je razmeroma nov na trgu, a je prav tako začetniški in ena ponovno ni najnižja...Za novi 600d pa boš skupaj z objektivi 18-55.50mm ter 70-300 odštel 700€ kar res ni veliko glede na to, da dobiš zraven tiste objektive ki jih pač potrebuješ smile

Prednost pri Canonu je, da so objektivi kasneje cenejši, poleg tega pa ima več tipk s funkcijami na dosegu in ti ni treba iskati po menu-ju kot pri Nikonu. A so tudi prednosti pri Nikonu ki jih opazi vsak posameznik.

d5100 ni slab fotoaparat in zraven kupiš še kak malo boljši objektiv pa si zmagal smile
Bolje kot pa d90/d7000 ki je boljši body in zmanjka za boljši objektiv od 18-55/105
 0   

takumi @takumi 16. Jun 2013, 12:39

No torej sem prešel v klaso nižje, sedaj izbiram med nikon d5100 in canon EOS600d, kaj je bolje ali pa kaj je dolgoročno ceneje? Vem da mi en objektiv nebo dovolj, zato bi še kakšnega dokupil biggrin Cenovno sta si bodyja podobna ane, kupoval bi rabljeno, nebi pa se rad zafknil kot pri avtu - poceni avto, drago vzdrževanje..
 0   

Kitmy @Kitmy 16. Jun 2013, 15:35

Okej, fina izbira za nižjo klaso smile
Fotoaparata sta si razmeroma podobna, zgrešil neboš z nobenim. Glej tudi na to, katero znamko uporabljajo tvoji znanci/prijatelji od katerih bi si lahko sposodil objektiv ter ga preizkusil. Pojdi v trgovino ter ju preizkusi v roki, kateri ti lepše sede notri, to je meni izredno pomembno in tudi na podlagi tega sem izbrala fotič.

Tale ima meni osebno kar zanimive teste, poglej, izbiraj informacije mogoče kdo ki ima ta fotoaparat kaj pove? Jaz sem že oba držala v roki, a nekaj konkretno nisem z njim delala smile
https://www.youtube.com/watch?v=Zf7jkU1zclo
 0   

takumi @takumi 16. Jun 2013, 16:27

Aja, pa še to, ali naj poleg bodyja vzamem objektiv 18-105mm ali 18-55mm? Fotografiral bi od makro do portretov, nekaj avtomobilov ter kakšna pokrajina. Pa sem ter tja tudi kakšno temnejšo sliko.
 0   

Andrej @biondo 16. Jun 2013, 16:50

BTW, argument o znamki in kolegih je bolj švoh, ker bodo vsi imeli samo 18-55 "kit" objektiv in nič drugega... sleep

Seveda lahko s takim "kit" objektivom slikaš tudi portrete, nekaj avtomobilov ter kakšno pokrajino. Pa sem ter tja tudi kakšno temnejšo sliko... cool

Za makro pa uporabljaj kar stari kompakt thumbsup
 0   

Kitmy @Kitmy 16. Jun 2013, 17:20

18-105 je kar vsestranski, ne zgrešiš pa tudi s 18-55 če zraven dokupiš še kakšen teleobjektiv ki ti pokrije višje goriščnice recimo 55-300 smile
 0   

takumi @takumi 16. Jun 2013, 19:34

kaj pa je bolje? Mislim zaradi ostrine in to?
 0   

Kitmy @Kitmy 16. Jun 2013, 20:08

Glede ostrine pomoje ful ni neka bistvena razlika, tu gre predvsem za razdaljo, večja cifra daljši objektiv, meni pri 18-55-ki pogosto zmanjka. Zdaj je pa odvisno kaj imaš namen fotkat, za portrete imam jaz v načrtu 50mm, ker je ful lepa ostrina in je sploh primeren za portretiranje ;D
 0   

Sašo @HRCo 17. Jun 2013, 14:16

jaz uporabljam oba.. tako Nikon D90 in D7000 .. razlika je v tem da ima Nikon D7000 več opcij v meniju.. in pri višjem iso je manj šuma.. zaj neke vlke razlike med njima nisem opazil.. mogoče tudi zato ker vedno uporabljam le centralno točko ostrenja in točkovno merjenje svetlobe.. Auto focus je za moje potrebe tudi pri obema čisto dovolj hiter.. boš pa za 400€ dobil samo body.. tukaj še rabiš pol kakšen objektiv.. tako da za vsaj kit objektiv 18-105 še prištej kakšnih 150€ ..
 0   

andrazh @andrazh 17. Jun 2013, 14:24

Sem videl ze ponudbe za 450€ z 18-105 objektivom. Pac rabljeno.
 1   

PrimozS @PrimozS 18. Jun 2013, 11:38

D90 rabljen je tako smešno poceni, za kar nudi, da to res ni. Ob bok njemu dajem še D300 - kar ne morem verjet, da se dobesedno že valjajo po bolhi tudi za manj kot 400Eur. Vsaj nekaj dni nazaj sta bila dva v tem cenovnem rangu. Ali pa D300s za nekih 600Eur.

D300 bi si kupil rabljenega jaz na tvojem mestu. Glede na budget 400Eur in da dejansko že so za ta denar. In sploh ne bi razmišljal o raznih novejših, z Mp nabitih aparatih. Ja, ISO so jim speglali, dodali kake retuširne funkcije, ipd gor dol ... So what.
Če so lahko pred ne toliko leti s takimi aparati se preživljali profiči - ja jebela, da se boš tudi ti znašel.

Kar se tiče objektiva - kreativnost spodbuja kak prime recimo 35ka in/ali 50ka 1.8. Da se komot preživet samo s prime - jer je v vseh naštetih v tej temi ta manjši senzor - je potem boljša izbira verjetno 35ka.
18-55 in 18-105 sta čisto spodobna objektiva za svoje denar. Korektna. Če veš, kaj od njiju pričakovati - ne bosta razočarala.

Če pa ostaneš na svojih željah - D90 glede na d3100/3200 in d510075200 ponuja v bonus zagotovo motor v bodyju, nekaj več direktnih komand prek gumbov, ipd.
Ima pa "samo" 11AF točk (vprašaj se, koliko jih boš v resnici rabil) in malo ga daje buffer pri veliko zaporednih RAW posnetkih (če misliš, da je RAW edina prava izbira). Skratka - razdelaj si malo bolj, kaj točno pričakuješ od aparata in veselo v nakup.
Zahvala: Kitmy

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati