0   

Miran @smukec 16. Jun 2013, 09:24

Sem prebral nekaj podobnih tem na tem forumu in začel pisat odgovor v temo "Ocenjevanje fotografij", a sem raje odprl novo temo, da bo bolj pregledno, ker gre za specifiko.

Občutek in ocenjevanje fotografij je definitivno subjektivno, toda vseeno se verjetno vsak kdaj pa kdaj vpraša zakaj je dobil določeno oceno. Komentira se zelo malo tako, da tu ni smernic, ki bi ti pomagale pri učenju slikanja. Pregledal sem nemalo fotk (ne bom dajal povezav, da ne bom kogarkoli izpostavljal) ampak nekatere fotografije se mi res zdijo dobre imajo pa slabo oceno in obratno.
Če se že ne piše komentarjov, bi bila po mojem mnenju odlična zadeva, da je moč videti seznam uporabnikov, ki so ocenili sliko in s kakšno oceno so jo ocenili. Na tak način bi mogoče tisti, ki ocenjuje še malce bolj premislil o oceni in razlogu za njo, ker bo njegova ocena vidna. Za sebe vem, da bi hodil gledat slike uporabnikov, ki so ocenili mojo sliko in če bi me kaj zanimalo, bi jih tudi povprašal.

To je moj predlog. A mogoče še kdo razmišlja podobno?
 0   

Matic Zalaznik @LazyBones 16. Jun 2013, 13:25

smukec je napisal/a:
Sem prebral nekaj podobnih tem na tem forumu in začel pisat odgovor v temo "Ocenjevanje fotografij", a sem raje odprl novo temo, da bo bolj pregledno, ker gre za specifiko.

Občutek in ocenjevanje fotografij je definitivno subjektivno, toda vseeno se verjetno vsak kdaj pa kdaj vpraša zakaj je dobil določeno oceno. Komentira se zelo malo tako, da tu ni smernic, ki bi ti pomagale pri učenju slikanja. Pregledal sem nemalo fotk (ne bom dajal povezav, da ne bom kogarkoli izpostavljal) ampak nekatere fotografije se mi res zdijo dobre imajo pa slabo oceno in obratno.
Če se že ne piše komentarjov, bi bila po mojem mnenju odlična zadeva, da je moč videti seznam uporabnikov, ki so ocenili sliko in s kakšno oceno so jo ocenili. Na tak način bi mogoče tisti, ki ocenjuje še malce bolj premislil o oceni in razlogu za njo, ker bo njegova ocena vidna. Za sebe vem, da bi hodil gledat slike uporabnikov, ki so ocenili mojo sliko in če bi me kaj zanimalo, bi jih tudi povprašal.

To je moj predlog. A mogoče še kdo razmišlja podobno?

podobno mišljenje... načeloma bi bilo sploh super kajti ocenjevalec sedaj ostaja anonimen in sem bolj za nek odkrit odnos...

tako, da pozdravljam idejo...

lp
 0   

Bojan Marušič @redorange 18. Jun 2013, 14:04

Sej prej je bilo tako če se ne motim, samo nekateri enostavno niso sposobni sprejet kritike in nizke ocene in potem gredo nekomu, ki obvlada fotografijo in se na to spozna!, ko je komentiral sliko tega uporabnika in po možnosti še dal kak pameten nasvet, limat enke.

Se pa strinjam z vama.
 0   

Mato @kucl 25. Jun 2013, 19:08

A bi se dalo to zadevo res uvesti? Ker mi gre na živce da nekateri kar tako dajejo slabe ocene brez kakršnega koli komentarja... pa ne da bi se mi šlo za neko dobro oceno, ampak naj tisti ki glasuje vsaj podkrepi svojo slabo oceno z komentarjem, kaj bi se dalo izboljšati!
Sprejmem vsako oceno brez problema, ampak naj bo vsaj vredna česa(nasveta za naprej), da bomo lahko naslednjič popravili napako in bo ocena boljša...
Ali pa se naredi tako, da je možno oddati oceno samo z komentarjem!
Če ne vse skupaj nima smisla!

Lp!
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 25. Jun 2013, 22:05

Nekak sem tud jz mnenja da bi blo fino vsaj za ocene 1 in 2 uvest obvezen komentar, za 3 pa opcijsko (če ma to smisel). Tako bi vsaj ocenjevalca pripravil do konstruktivnosti, ne pa samo do ''zabijanja'' avtorja z nizkimi ocenami ampak mu omogočiti nek drug pogled na njegovo delo in s tem možnost izboljšanja in učenja na napakah, ki jih mogoče sam ne vidi. Pa mogoče se lahko spet naredi tako kot se je pri uvedbi samo dveh fotografij na dan, se napiše na vriskača in Lucifix reče, če se nas javi 10 bo on to uštimal smile, zdej je treba samo en pameten predlog sestavt pa ga dat v ''glasovanje''.

Mimo teme, jaz osebno imam raje komentarje kot ocene ker pač povejo več in ti dajo vpogled v razmišljanje in videnje še nekoga drugega, s katerim pa se lahko strinjaš ali pa tudi ne. Ocene so pa itak tko tko, 5 naprimer sploh ne obstaja glede na to kako je definirana, 4.99 mogoče, 5 pa ne smile, ampak neki je pač treba imet.
Lahko pa še malo zakompliciramo in uvedemo ocene sestavljene iz ocene za kompozicijo, zgodbo, svetlobo pa še kaj in je potem končna ocena fotke povprečje teh ocen. Evo, mal razmišljam...
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 25. Jun 2013, 22:10

Je pa tukaj še ena zadeva ki mogoče ni ravno najučinkovitejša. Z obveznimi komentarji se lahko zgodi da se bo fotke pač manj ocenjevalo oz. se bo dajalo samo še višje ocene. Je že tako da je lažje klikniti 4 ali 5 ob dobri fotki kot pa še nekaj pisati ob ''slabih'', dolgočasnih in nezanimivih fotkah, ki se ti jih itak ne da gledati. Tako da verjetno bo tudi ocena 2 postala skoraj neobstoječa ob uvedbi obveznega komentarja, kot je to z 1, pa bi marsikatera fotka mirne duše nosila to oceno.
...
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 25. Jun 2013, 22:15

Aja, pa ime ocenjevalca tud podpiram...
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 26. Jun 2013, 00:54

Sem še malo razmišljal in prišel do tega. Še najbolje/konstruktivno se mi zdi da bi uvedli sestavljene ocene pa da ima vsaka kategorija (kompozicija, svetloba, zgodba, tehnična izvedba, ipd.) pet zvezdic. Tam kjer je sedaj ocena imaš z velikimi številkami skupno oceno pod njo pa skupne ocene za posamezno kategorijo. Vsako kategorijo klikneš posebej in oddaja ocene ni mogoča brez obkljukanih vseh kategorij. Torej zakaj.

Pod prvo bi tako že sama ocena postala nek manjši komentar iz katerega bi avtor lahko razbral kaj je na fotografiji vredu, kje pa bi lahko še kaj izboljšal.
Še zmeraj ostajamo pri metodi klikanja kar je pač hitrejše in bolj prikladno. Ob slabih ocenah ni potrebno pisati komentarja, avtor pa še vedno dobi vpogled v par osnovnih sestavnih delov svojega dela.
Ocenjevalci lahko ostanejo anonimni in tako ni ogrožena manjša količina ocen ali zmanjšan obisk. Pač nimajo vsi ''jajc'' podpisati se pod oceno.
Ocenjevalec se je na tak način ''prisiljen'' malo bolj poglobiti v fotografijo saj mora dati oceno za več aspektov fotografije in se za oceno ne odloči na čisto prvo žogo. To bi verjetno pripomoglo tudi k boljšemu razumevanju fotografije in nebi ostali zgolj na nivoju ''všeč mi je'' ali ''ni mi všeč''.
Za različne žanre bi lahko imeli več ali pa manj kategorij, par osnovnih in potem za posamezen žanr kako specifično kategorijo (pri abstraktih ali pa arhitekturi naprimer ni kake hude zgodbe, pride bolj do izraza pri ulični, portetni; pri ČB verjetno ne rabimo kategorije barve itd.).

Komentar kot tak seveda ostane tak kot je, da lahko napišeš kako izboljšavo v smislu izreza ali pa kaj drugega. Se mi zdi to čisto izvedljiva in uporabna rešitev za par ''problemov'' povezanih z ocenjevanjem (če se že gremo to igro) od katere bi imeli korist tako avtorji kot ocenjevalci. Evo zgolj moj predlog.
 0   

Miran @smukec 26. Jun 2013, 05:13

Tole s sestavljenimi ocenami se mi zdi odlična ideja.
 0   

Mato @kucl 26. Jun 2013, 07:41

Ja tako bi tudi bilo super.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 26. Jun 2013, 12:22

Pred časom, ko so še vse ocene bile javne, je bila povprečna ocena mnogo višja od sedanje. Lahko povem, da je bila takrat povprečna ocena okoli 4.88, ja toliko... Sedaj pa se je spustila nekje okoli štirice, kar je že malo boljši realni prikaz kvalitete fotografije - pod pogojem, da petica izraža popolno fotografijo brez napak.

@Sasoko idejo smo že nekajkrat predebatirali, ampak se ni nikoli uresničila. Sem pa malo razmišljal in prišel do rešitve, da bi ocenjevalci imeli možnost podati ali "preprosto" ali "napredno" oceno - podobno kot pri komentarju (napreden komentar). Namreč nekateri verjetno ne bodo želeli vsake fotografije oceniti "podrobno". Tako bi prepustil možnost vsakemu posamezniku naj se odloči po svoje.
Vsi pa bodo imeli vpogled v povprečno "podrobno" oceno - se pravi kompozicija, svetloba, zgodba in tehnična izvedba. Če bi kdo želel še dodati kakšen faktor naj to čimprej sporoči, preden se lotim dela.
 0   

Miran @smukec 26. Jun 2013, 13:04

Zanimiva ideja. Če prav razumem, bi se seštevale podrobne in nepodrobne ocene in bi bilo povprečje sestavljeno iz vseh podrobnih in nepodrobnih ocen.

Mogoče še ena ideja, da bi vse (sploh grafično) baziralo na osnovi podrobne ocene.

Primer ocenjevanja:
Čisto na vrhu bi imel 5 velikih zvezdic, ki bi predstavljale skupno oceno.
Pod tem pa bi imel večkrat po 5 manjših zvezdic (za vsako kategorijo ocenjevanja svojih 5 zvezdic).

Sedaj bi lahko enostavno kliknil eno izmed zgornjih velikih zvezdic, npr ocena 3, vse kategorije z manjšimi zvezdicami pa bi se avtomatično obarvale enako, tudi s 3 zvezdicami. Po želji bi lahko kakšni kategoriji dodal ali odvzel kakšno manjšo zvezdico.

Lahko pa bi se odločil za podrobno oceno in ocenjeval kategorije z manjšimi zvezdicami, rezultat pa bi se sproti odražal z avtomatičnim obarvanjem velikih zvezdic, da bi tako videl skupno oceno.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 26. Jun 2013, 13:31

@smukec tako ja, iz vseh ocen (podrobnih in nepodrobnih) bi dobil eno skupno oceno.

Glede primera, pa sva kar podobnega mnenja. Sem si nekako tako tudi sam predstavljal smile
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 26. Jun 2013, 14:10

se strinjam da bi bilo dobro da bi bile ocene tako kot komentarji enostavne in podrobne, sem tudi sam razmišljal da se verjetno ne bo vsem dalo podrobno ocenjevati, tako da je to super rešitev. Smukcev primer je čisto na mestu in bi verjetno dobro funkcioniralo tako.
Glede kategaroj pa takole, verjetno so kompozicija, svetloba in tehnična izvedba najbolj osnovne in se nanašajo na vse žanre in tako primerne za vse. Lucifix ti pa povej ali je možno narediti tako kot sem napisal da imajo posamezni žanri še kako dodatno kategorijo. Lahko do jutri enkrat preletim vse žanre in sestavim seznam predlaganih kategorij za vsak žanr. Pa če ima še kdo kak predlog naj napiše, več glav več ve. Če pa različno število kategorij ni mogoče oz. bi bilo prekomplicirano za spisat sem pa jaz za to da se pač za vse žanre uporabi samo osnovne tri, spet so tu predlogi dobrodošli pa da se naredi nekaj s čimer bodo vsi zadovoljni.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 26. Jun 2013, 14:14

Za vse žanre bi bilo enako, ker bo drugače preveč komplicirano.

Predlogi:
kompozicija
motiv
ideja
svetloba
zgodba
tehnična izvedba
???

Verjetno bo potrebno izbrati cca 3 najpomembnejše...
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 26. Jun 2013, 15:08

Še malo dopolnjuje:

Osnovna ocena - samo 1 splošna ocena

Napredna ocena - 4 različne ocene
- Kompozicija
- Svetloba
- Motiv
- Tehnična izvedba
= skupna povprečna ocena: (kompozicija + svetloba + motiv + tehnična izvedba) / 4

Če ima še kdo kakšen pa naj povem, saj drugače začnem z implementacijo.
 0   

Sašo Kočevar @Sasoko 26. Jun 2013, 15:13

Kar se mene tiče tole fino izgleda, tk da podpiram takole obliko. Kategorije so pa tudi dovolj splošne in hkrati podrobne da se nanašajo na vse žanre. Fajn smile, upam da se bo prijelo.
 0   

Kris @kris 26. Jun 2013, 18:38

Kaj točno pa je mišljeno s tehnično izvedbo? Ostrina, kontrast?
Jaz bi nekam še dodal oceno za obdelavo/predelavo/montažo, skratka za vse kar se dodela v Photoshopu in kar ni samo popravek kontrasta, barv ter izreza.
Na portalu je namreč veliko fotografij, ki so kar zelo močno obdelane. Sicer so prva liga, ampak močno obdelane. Lep primer je Saradzic.
Predlagam še oceno za obdelavo.
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 26. Jun 2013, 18:54

Citiram:
Kaj točno pa je mišljeno s tehnično izvedbo? Ostrina, kontrast?

Kot si napisal: ostrina, kontrasti,...

Citiram:
Jaz bi nekam še dodal oceno za obdelavo/predelavo/montažo, skratka za vse kar se dodela v Photoshopu in kar ni samo popravek kontrasta, barv ter izreza.
Na portalu je namreč veliko fotografij, ki so kar zelo močno obdelane. Sicer so prva liga, ampak močno obdelane. Lep primer je Saradzic.
Predlagam še oceno za obdelavo.

Nastal bo tehnični problem kako prikazati možnost glasovanja za oceno Obdelava pri fotografijah, ki niso bile obdelane. Navsezadnje bi lahko pod tehnično izvedbo šteli tudi obdelavo.
 0   

Kris @kris 26. Jun 2013, 19:44

Citiram:
Nastal bo tehnični problem kako prikazati možnost glasovanja za oceno Obdelava pri fotografijah, ki niso bile obdelane.

Ja, sej razumem. OK, potem se smatra pod tehnično izvedbo tudi obdelava. Prodano! grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati