0 

uroš @urossx 17. Sep 2013, 12:19

Pozdravljeni;

Prvič si bom kupil DSLR fotoaparat. Odločil sem se za Nikon D5200, razlog je bil odlična cena za odlično kvaliteto. Ukvarjam se predvsem z video produkcijo in najbolj zanimivo je, da kamera Sony Pj-260 za 600eur slabše snema kot bo snemal Nikon D5200.

Problem pa imam z objektivi, katere kupiti.

Kaj mi vi priporočate, kateri objektiv bo najboljši za snemanje videa s čisto sliko, odličnimi barvami za v ceni do 500eur. Pa še to, ali je boljše kupiti objektiv z zoomom ali pa brez, kot sem nekje bral je z zoomom dosti boljše če se objekt ki ga snemaš premika.

Zraven pa če že imam tak fotoaparat bi kupil tudi objektiv za fotografirat. Zanima me predvsem razlika med AF-S DX Micro 40 mm in AF-S Nikkor 50 mm f/1.8G.
40mm je tudi za makro posnetke, kar 50 ni. Kaj pa ostalo?

Hvala!
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 17. Sep 2013, 13:34

Za video objektiv ni tako kritičen, pozabi pa na gladek zoom med snemanjem.

Kaj ima zoom objktiv s premikajočim subjektom pa nimam pojma. Morda je bilo mišljeno, da imajo določeni zoom objektivi vgrajen stabilizator kar pomaga, ko snemaš iz roke ali kaj podobnega.

Ne vem koliko imaš razčiščene osnove fotografije (veljajo tudi za video) kot so zaslonka, ISO, čas zaklopa, goriščna razdalja. Če boš hotel snemati v prostoru, recimo, boš potreboval objektiv z goriščnico okoli 18 mm, drugače ne boš zajel dovolj velikega kota. Če boš snemal zunaj pa načeloma lahko uporabiš karkoli oz. odvisno od efekta, ki ga želiš (čeprav zotni kot lahko igra veliko vlogo).

Ob prvi problem boš naletel, ko boš snemal v temnih pogojih in boš potreboval čim bolj odprto zaslonko, s čimer pa boš zgubljal na globinski ostrini. Tu je pač igra žongliranja med vsemi temi zadevami. Drug problem na katerega boš naletel je ta, da fotoaparat nima vgrajenih ND filtrov kar večina kamer ima. To se da kompenzirati, če kupiš ND filte - je pa to dodaten strošek in delo med snemanjem. ND filtre boš potreboval, če boš želel doseči t.i. kinematični izgled pri čemer boš moral snemati s časom 1/24 oz. 24 slik na sekundo - nekaj časa boš še lahko kompenziral z zaslonko in ISO vrednostjo a na poletni dan tudi to kmalu ni več mogoče oz. dobiš včasih preveč globinske ostrine za želen učinek ob preveč zaprti zaslonki.

Skratka, DSLRji so dobrodošla oprema snemalcev zaradi večjih snzorjev kar posledično pomeni, da lahko dosežeš manjšo globinsko ostrino in predvsem dobiš več svetlobe na senzor (bolje v temnih pogojih). Imajo pa DSLRji včasih zelo drugačen pristop k snemanju - to moraš vzeti v zakup.

Zanimivo mi je, da se nisi odločil za kakšnega Canona 550D oz. novejšega, ker obstaja za te modele alternativni firmware imenovan Magic Lantern, ki je namenjen prav video produkciji s temi aparati. Lahko pa da za Nikone obstaja kaj podobnega pa sem sedaj ustrelil v temo.

Skratka, takole na pamet ti težko kaj bolj specifičnega človek pove. Sporoči kaj bi rad snemal in kaj bi rad fotografiral. Če boš delal portrete in te zadeve kot je športna fotografija in fotografiranje v prostoru ne zanimata je 50 1.8 super objektiv - ker gre za fiksen objektiv boš sicer uporabljal noge za zoom kar je kvečjemu prednost in ne slabost.

Vzemi pa v zakup, da boš imel še ogromno stroškov, če se boš v stvar resno spustil. SD kartice, baterije, grip, rig, objektivi, torba, luči in tako naprej - verjemi, se nabere.
blog: blog.miklavcic.si | twitter: @uros_m | galerija: SloFoto | podjetje: miklavcic.si
   0 

Aleš @lial 17. Sep 2013, 14:22

urossx je napisal/a:
Ukvarjam se predvsem z video produkcijo in najbolj zanimivo je, da kamera Sony Pj-260 za 600eur slabše snema kot bo snemal Nikon D5200.

Zanima med le tole: na osnovi kakšnih primerjav/testov si to zapisal ?
Verjamem da je res tako, vendar me zanima predvsem osnova za to trditev.

Sicer pa je vse ostalo že zapisal 'Ulrich' in lahko dodam le to, da se tehnika (držanje, stojalo, zumiranje) snemanja z DSLR-ji in video kamerami kar precej razlikujeta.
   0 

uroš @urossx 17. Sep 2013, 14:36

Najprej hvala za tvoj odgovor.

Snemal bom in v prostoru in na prostem, ne bi pa rad zapravljal denarja za ene poceni objektive (100-200eur) če lahko za 100,200eur več dobim veliko boljšega. Za kakšnega nad 500eur pa trenutno nimam. Tako da predvsem me to skrbi, katere naj izberem za začetek pa da bodo solidni. smile Snemal bom predvsem različne filmčke za youtube kot tudi potovanja. Dam pa veliko na sliko filmčka, zato bom kamero SONY PJ-260 najvrjetneje prodal, saj je vredu za sončen dan, ampak drugače pa je slika zrnasta pa tudi barve so dokaj blede.

Slikal pa bom različno, od makro posnetkov, potovanj, živali, praznovanj, itd. Hočem le kvalitetno sliko z odličnimi barvami in nepopačenimi robovi.

Glede ND filtrov sem jih našel tudi za D5200 od 25eur naprej. Hehe ja Canon 550D in novejši so kar nekaj eur dražji zato taka odločitev. Ja glede dodatnih stroškov pa vem, bo že ... počasi bo vse:).

lial je napisal/a:
urossx je napisal/a:
Ukvarjam se predvsem z video produkcijo in najbolj zanimivo je, da kamera Sony Pj-260 za 600eur slabše snema kot bo snemal Nikon D5200.

Zanima med le tole: na osnovi kakšnih primerjav/testov si to zapisal ?
Verjamem da je res tako, vendar me zanima predvsem osnova za to trditev.

Sicer pa je vse ostalo že zapisal 'Ulrich' in lahko dodam le to, da se tehnika (držanje, stojalo, zumiranje) snemanja z DSLR-ji in video kamerami kar precej razlikujeta.

To kamero imam že 4 leta in veliko snemam z njo, imam jo v malem prstu, vendar sem jo prerasel. Ko gledam druge video posnetke posnete z DSLR-ji vidim veliko razliko med mojimi. Pa tudi en vrhunski fotoaparat bi rabil za razliko od tistih digitalcev, zato taka odločitev, saj imam v tej napravi dva v enem.
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 18. Sep 2013, 06:48

Vzemi Sigmo 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM. Zaslonka f/2.8 bo dovolj za snemanje v prostoru, prav tako 17 mm goriščnice.

Za makro posnetke si kasneje kupi dodatni namenski objektiv ali pa za začetek predlečo za omenjeno Sigmo.

Da te popravim glede ND filtrov - ti se ne kupujejo za fotoaparat (zato ND filter za Nikon D5200 ne obstaja) ampak se kupujejo za objektiv. Tu je treba preveriti kolikšen premer navoja ima sam objektiv. Sigma ima premer 77 mm (če se ne motim) kar pomeni, da išči ND filte s tem navojem. Potem pa moraš paziti, da kupiš tiste, ki jih dejansko potrebuješ (imajo različno prepustnost svetlobe - pogooglaj). Obstajajo tudi že tako imenovani variabilni ND filtri, ki v enem filtru združujejo več stopenj (oz. so stopnje zvezve). Kako se obnesejo ti ne znam povedati iz prve roke - poišči kakšen test na netu. So bili pa ti filtri kar dragi, če se prav spomnim. Jaz sem mnenja, da je nakup vseeno vreden, če bistveno ne vpliva na kakovost slike - gre namreč za to, da je konstantno vijačenje ND filtrov zamudno in nepraktično. Pa seveda tudi nakup večjega števila ND filtrov pomeni večji strošek in potem si nazaj na variabilnem ND filtru in vprašanju kakovosti, ki je potemtkem edino relevantno.

Canon 600D z omenjeno Sigmo dobiš iz Nemčije ta moment za manj kot 800 € (poštnina všteta). Body pride 412 €, objektiv 350 €, poštnina pa tam nekje 20 €. Trgovina je preverjo OK, tam sem kupoval tako kot fizična oseba kot tudi preko podjetja (imam s.p.).

Če se ne motim Nikona D5200 (body) ne boš našel pod 600 €. Kar sicer ne pomeni, da ga ne smeš kupovati, samo ne vem kje si našel, da je 600D dražji kot D5200.
blog: blog.miklavcic.si | twitter: @uros_m | galerija: SloFoto | podjetje: miklavcic.si
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 18. Sep 2013, 06:51

Aja, še ena zelo pomembna stvar - če boš snemal si obvezno kupi vsaj Class 10 SD kartico, da bo lahko dovolj hitro zapisovala, drugače ti bo snemanje prekinjalo. Pa vsaj kakšnih 32 GB. Pa dodatne baterije so nuja, ker z eno boš zelo malo posnel. Po možnosti kupi na foto-kliku grip in polnilne baterije (sanyo) potem pa bi moral biti dovolj.
   0 

uroš @urossx 18. Sep 2013, 12:40

Ulrich je napisal/a:
Vzemi Sigmo 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM. Zaslonka f/2.8 bo dovolj za snemanje v prostoru, prav tako 17 mm goriščnice.

Za makro posnetke si kasneje kupi dodatni namenski objektiv ali pa za začetek predlečo za omenjeno Sigmo.

Kaj pa razlika v kvaliteti slike in barvah v primerjavi med Sigmo 17-50mm in Rokinon 85mm (za katerega sem prebral da ga eni tudi priporočajo za snemanje)?

Za makro posnetke mogoče Objektiv Nikon AF-S DX Micro 40 mm, 1:2,8 G dobra izbira?

Aja o, hvala za te koristne informacije glede ND filtrov! Hvala!
Ma nekako je boljši Nikon D5200 od Canon 600D vsaj tako piše na nekaterih straneh, kjer sem gledal primerjavo. Ja da je dražji sem se zmotil. smile

Ful ti hvala da si vzameš čas in napišeš te koristne informacije iz prve roke.
   0 

takumi @takumi 18. Sep 2013, 15:14

Rokinon 85mm je v sloveniji samyang 85mm, če boš pod to iskal, boš lažje našel, drugače pa ponavadi tisti ki se ukvarjajo z dslr video kolikor vem raje uporabljajo objektive s fiksnimi goriščnicami.

poglej tole dvoje:

http://www.youtube.com/watch?v=rmFwxYidvNU&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=01EhYjz3J-M&feature=youtu.be
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 18. Sep 2013, 15:55

Kako si ti predstavljaš, da boš snemal s 85 mm v prostoru sicer ne vem, ampak za video so Samyang objektivi kar popularni. Pazi pa, ker ti objektivi nimajo avtomatskega ostrenja, potrditev fokusa pa mislim da celo deluje na Nikonu. Skratka, za fotografijo so neuporabni, če se ti ne da vse ročno nastavljati. Sploh za šport nimaš kaj delat.

Kupi Sigmo, ki je dober overall objektiv in ti bo za začetekpokril prav vse potrebe.
   0 

uroš @urossx 19. Sep 2013, 10:14

takumi je napisal/a:
Rokinon 85mm je v sloveniji samyang 85mm, če boš pod to iskal, boš lažje našel, drugače pa ponavadi tisti ki se ukvarjajo z dslr video kolikor vem raje uporabljajo objektive s fiksnimi goriščnicami.

poglej tole dvoje:

http://www.youtube.com/watch?v=rmFwxYidvNU&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=01EhYjz3J-M&feature=youtu.be

O, hvala, se mi je zdelo čudno zakaj ga ni smile Sem ga pa itak mislu na Amazon.com kupit.

Dobra videa, hvala.

Ulrich je napisal/a:
Kako si ti predstavljaš, da boš snemal s 85 mm v prostoru sicer ne vem, ampak za video so Samyang objektivi kar popularni. Pazi pa, ker ti objektivi nimajo avtomatskega ostrenja, potrditev fokusa pa mislim da celo deluje na Nikonu. Skratka, za fotografijo so neuporabni, če se ti ne da vse ročno nastavljati. Sploh za šport nimaš kaj delat.

Kupi Sigmo, ki je dober overall objektiv in ti bo za začetekpokril prav vse potrebe.

gledal sem tale video: http://www.youtube.com/watch?v=6vGXnm3_Lms
in videl da bi tak objektiv rabil plus enega za v prostoru.
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 19. Sep 2013, 10:23

Kot sem ti rekel, Samyangi so OK za video. Ampak samo s 85 mm si v prostoru nimaš kaj pomagat. Boš rabil še en objektiv za v prostor. Pa enega za fotografiranje. Če imaš finance, kar v akcijo. Pri nas Samyange prodaja foto-klik.

Če se ti ne mudi bom v kratkem objavil en video, kjer sem snemal s Sigmo pa si lahko pogledaš. Ko pride nov body ti pa lahko še en kolaž posnetkov naredim, da boš videl kako se obnese.

Če se mudi ti pa kaj več ta trenutek ne morem pomagati.
   0 

uroš @urossx 19. Sep 2013, 10:42

Pa je kaj razlike če kupiš Rokinon iz amazona ali pa Samyang iz foto-klika? Je res razlika samo v imenu ali pa tudi malenkost v kvaliteti? smile Imam občutek da je Rokinon original, Samyang se mi pa sliši tako ... fejk. smile je kopija ali zakaj razlika v imenu? smile

Hvala, samo imam namen kupiti sedaj v septembru ali pa začetek oktobra. Bom pa rade volje pogledal potem tvoje posnetke. smile
   0 

PrimozS @PrimozS 19. Sep 2013, 11:28

Če misliš, da je kaka razlika zato, ker nekaj časa robot na isti montažni liniji "mala" gor napis Rokinon, potem pa Samyang - pol najbrž da bo.

Mislim, da si dobil že veliko uporabnih nasvetov in nehaj dlakocepit.
   1 

Miran @miran_a 19. Sep 2013, 11:43

urossx je napisal/a:
Pa je kaj razlike če kupiš Rokinon iz amazona ali pa Samyang iz foto-klika? Je res razlika samo v imenu ali pa tudi malenkost v kvaliteti? smile Imam občutek da je Rokinon original, Samyang se mi pa sliši tako ... fejk. smile je kopija ali zakaj razlika v imenu? smile

Hvala, samo imam namen kupiti sedaj v septembru ali pa začetek oktobra. Bom pa rade volje pogledal potem tvoje posnetke. smile

Samyang je fabrika, Rokinon pa distributer/blagovna znamka. Nekako tako, kot imaš kisle kumarice v Mercatorju, dva kozarca, na enem piše Eta Kamnik, na drugem pa Mercator. Vsebina je ista, kozarce filajo v isti fabriki, preberi spodaj v drobnem tistku. bigrazz
Zahvala: urossx
   0 

uroš @urossx 27. Sep 2013, 08:13

Kateri zoom objektiv je boljše kupiti za vsakdanjo rabo kot so izleti, slikanje v prostoru, zunaj itd... Želim imeti kvalitetno sliko in barve pa tudi sharp prehode.

Gledal sem:
Objektiv Nikon AF-S DX VR 55-200 mm 4-5.6 G IF-ED
Objektiv Tamron AF 70-300 F/4-5,6 LD Makro 1:2 za Nikon
Objektiv Nikon AF-S DX 18-105 mm/3.5-5.6G ED VR

Vrjetno so vsi te trije za amaterskega fotografa, tako da mogoče priporočate kakšnega čisto drugega? Sprašujem pa za Nikona d5200. Hvala! smile
   0 

andrazh @andrazh 27. Sep 2013, 09:15

18-105 ne mores primerjati z ostalima dvema, ker ima cisto druge goriscnice.

Torej med 55-200 in 70-300 zmaga 55-200 razen, ce vzames tamrona z VC, ki pa je tak 3x drazji od tega brez.

Ce nimas nobenega objektiva potem je izbira precej enostavna. Vzami 18-105 zaradi wide enda. Ce pa ze imas 18-55 in ti ni hudo objektiv kdaj menjat in tudi zraven nosit dodatni objektiv pa vzami 55-200. Ceprav jaz bi celo raje prodal trenutni objektiv(odvisno kateri je) in kupil 18-105, ker lahko pri 5200 se vedno kropas in dobis isto povecavo kot z 200mm.
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 28. Sep 2013, 08:18

Citiram:
za vsakdanjo rabo kot so izleti, slikanje v prostoru, zunaj itd...

Že samo zaradi tega ti takoj odpadeta 55-200 in 70-300. S 55 mm in 70 mm nimaš kaj iskati v prostoru. Kupi 18-105 in je to to. Glede na to, da si sploh predlagal 55-200 in 70-300 predvidevam, da nimaš osvojenega niti osnovnega fotografskega znanja o tem kaj je goriščna razdalja, čas zaklopa, ISO, zaslonka in tako naprej. Malo si po spletu preberi o tem. Za začetek o goriščni razdalji in ti bo jasno zakaj na crop senzorju potrebuješ 17 mm oz. 18 mm, če želiš slikariti v prostoru.

Povej koliko denarja si pripravljen nameniti za nakup objektiva pa ti bomo pomagali najti najboljšo opcijo za ta denar.
   0 

uroš @urossx 6. Okt 2013, 14:49

Spet jaz smile Kupil sem objektiv Tamron 90.0 mm f/2.8 MACRO in me zanima zakaj mi ne dela auto-fokus na Nikonu D5200?
   1 

Peter @saintek 6. Okt 2013, 15:13

Ima ta tvoja makro leča USD (ultra silent drive ) motorček za ostrenje ?

Če maš tole verzijo SP 90mm F/2.8 Macro 1:1 ta ga mislim da nima in ker ga nima sam body ne bo delalo.

http://www.tamron.com/en/photolens/di_macro/

čudno imajo na tej strani, tudi za starejšo piše kot, da je (built-in AF motor), čeprav v opisu to na piše.
Zahvala: urossx
   0 

uroš @urossx 6. Okt 2013, 15:37

Aja ja nima motorčka, torej ne bo nič s tem :S

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati