0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 08:29

Živijo vsem skupaj na lepo jesensko nedeljo! smile

No, takole: glede na to, da bom imel kmalu rojstni dan (13.10), že nekaj časa premišljujem, s čim bi se letos obdaril. Tako sem šel čez seznam hobijev, kateri so mi pri srcu in pri vsakem premišljeval kaj bi imel. problem je v tem, da celo leto govorim kaj bi imel, ko imam pa r.d. pa nimam pojma. bigrazz No, letos ne morem mimo najljubšega hobija -- > fotografije. cool Glede na to, da že od nekdaj slikam le z družinskim kompaktom, s katerim mi uspevajo kar dobre slike sem že nekaj časa premišljal, da bi se "vrgel" v DSLR oz. naprednejše vode. Ampak nikoli nisem imel dovolj denarja. Sedaj je pa tako. Včeraj sem zagledal tole ponudbo:

Canon EOS 1100D + 18-55 IS

No, pa dajmo razčistit zadevo: Canon dela za moje pojme ene najboljših fotoaparat, prenaša ga mogoče kakšen Pentax (sedaj govorim o 9 letniku Optio SV, ki je dosti boljši od Canonov v tistih časih. Ima 5MP, SuperMacro, možnost video, nastavitev in funkcij ogromno in dela osupljivo lepe slike), sploh kar se po družinskih izkušnjah tiče analogne fotografije. No, gre se za model 1100D. Čeprav je izšel že leta 2011, nisem našel nobenega odviza ali ocene slovenskih uporabnikov. cry Zraven "pride" še 18-55 (IS - kaj je to?) objektiv, ki je bolj osnovne vrste in naj bi bil za normalno fotografijo dovolj. Potem je pa tu še knjiga, boljše slike z Canon DSLR ki je pomojem kar uporabna. Zanima me, ali si kdo lasti ta aparat s tem objektiv ali to knjigo? Če je odgovor da, prosim za "feedback", komentar, vzeti ja/ne itd.. No, pa dosti o tem..

Kot vidite je cena, trenutno v akciji okroglih 300€. To je nekako zgornja meja in mislim, da za ta denar ne morem dobiti boljšega. No ja, najde se kakšen D3100 z 18-55 ali 105 za kakšinh 330€, ampak z rabljeno foto robo imam grozne izkušnje. Zato me zanima, ali priporočate tole za začetnika ali naj kupim kompakt in z DSLR robo še počakam? Srčno hvala vsem ki boste pomagali! smile

Lep petkovski pozdrav,
Nik.. upset
   1 

Srečko @sreckoo 29. Sep 2013, 11:08

Pozdravljen Nik.

IS pri Canonovih objektivih pomeni "Image stabilization" oz. stabilizacija slike (VR pri Nikonu), kar pomeni, da pomaga kadar se ti trese roka in je fotografija "manj" zabrisana, kot bi bila brez stabilizacije. V kolikor nameravaš prestopiti v DSLR razred, mislim, da je EOS 1100 vredu začetek. Kljub temu, da je verjetno najbolj pomembna sama kompozicija slike je to še vedno vstopni model aparata, enako objektiv. To pomeni, da bodo slike predvsem standardne in ne moreš pričakovati izjemno dobrih rezultatov. Kljub vsemu temu glede na to, da omenjaš da imaš zgornjo mejo približno 300eur je to dobra izbira za učenje (enako Nikon) osnov. Na tejle strani http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1100D si lahko pogledaš revizijo aparata in primere slik. Mogoče še tale pomaga http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Nikon_D3100/specs
Zahvala: KostaN
   1 

Aleš @lial 29. Sep 2013, 11:13

Nimam tega aparata in če ti je to zelo pomembno, potem ostalo preberi ali pa tudi ne.

Za začetek: praviš, da "aparat dela slike". To je problematično razmišljanje, ko pričneš uporabljati aparat z nekoliko bolj naprednimi možnostmi nastavitev.
Tudi sicer je že davno jasno, da 'dobre slike' naredi dober fotograf, le da mu je to z dobrim aparatom nekoliko lažje.

Da Canon dela ene najboljših fotoaparatov je tudi vprašanje. Pri kompaktih v določenem segmentu vodi, spet drugje pa ga prekašajo drugi. Pri DSLR-jih je že nekaj let 'tekma' med Nikonom in Canonom izenačena, tudi tukaj pa so nekateri modeli ene firme za določene namene boljši od druge.

Sedaj pa o tej ponudbi: videti je res zanimiva, vendar se je treba zavedati, da velja pregovor "malo denarja malo muzike" in možno je, da ti čez nekaj časa vse skupaj ne bo zadoščalo in boš podel v 'črno luknjo' fotografije, ki se imenuje 'nakup dodatne opreme', objektivov in kar je še zraven. Obstaja možnost, da boš nad 1100+18-55 is zelo hitro razočaran, ker enostavno ne bo "naredil lepih slik", kakršnih si bil navajen do sedaj. Te vrste razočaranj smo videli že veliko.

Dodatka, torej knjiga in tečaj sta vsekakor zanimiva za začetke v DSLR svet, kako kvalitetna sta pa ne vem.

Za zaključek: omenjen komplet si privošči za r.d. , potem pa vse skupaj jemlji z veliko mere rezerve - dobre slike bodo, vendar bodi pripravljen tudi na zgoraj omenjeno razočaranje.

LP
(dobronameren)
   0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 11:29

@sreecko hvala! upset Bom vsekakor prebral! yes

@lial tenks! yes Z Nikonom imam slabe izkusšnje, naj pa bi bil fleš na D3100 kar precej slabši od tega ne 1100D. Sem pa razmišljal takole:

- nabavim tale komplet in uporabljam. Za zraven imam še vedno Pentaxa in Nikona oba kompakta. Ko bo kaj denarja nabavim kak filter itd.. ter stativ. Naslednje leto za roj. dan pa še ne objektiv. A gredo objektivi Sigma, Tamron itd.. na Canona? Kolikor sem slišal naj bi imel nek poseben navoj? confused Drugače sem si pa zadal cilj, da naredim VSAJ tako dobre fotografije:

KLIK (prevelika resolucija)

Kaj pa torba? Gledal sem tole:

Lowepro Adventura TLZ 25

In pa kakšno mnenje o tem:

Gumijasta zaščita Easy Cover

Se splača tistale torbica ali katera druga v tem rangu?

LP! Help
   1 

Aleš @lial 29. Sep 2013, 11:48

Sigme in Tamroni, pa še nekaj drugih gredo tudi na Canonove DSLR-je, navoj imenujemo 'bajonet' in to je tisto sidro, ki priklene uporabnika k eni firmi. Ko nabaviš še nekaj objektivov, ostaneš pri znamki, ne glede na to, da ti morda bolj paše kakšna druga.

Torbica je v redu, lahko jo boš uporabljal tudi kasneje, ko boš morda nabavil kakšen drug objektiv.

Zaščita? Ne vem če se splača, razen če boš z aparatom ravnal zelo grobo, pa bi ga brez tega poškodoval.

Fotografijo, ki bo takšna kakršno si linkal pa boš vsekakor uspel posneti.
   0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 12:42

Canon mi je super in mislim, da bom kar lep čas ostal pri njemu. Trenutne sanje so mi 5D Mk.III bigrazz Takrat ko si ga bom lahko privoščil bo itak že Mk. V zunaj. biggrin Zaščite itak nisem imel namen vzet, samo za info če bi se kdaj odločil. Torbica mi je pa itak mega, pomojem bo kar ta. Itak jo pa moram nabavit ker v zdajšnjo nebi niti dodyji spravil. bigrazz

A obstajajo tudi DSLR torbice na kratki vrvici za okoli vrata (kot za kompakta)? To bi imel raje ampak bo kar bo. Aja, saj vem da se boste smejali ampak:

A analogni SLR objektivi delajo na digitalnih SLR fotkičih? Ima dedek od svoje PLC3 zelo kvalitetne in drage objektive. smile Pa ne se smejat no |upset
   1 

Uroš Miklavčič @Ulrich 29. Sep 2013, 13:12

Citiram:
A obstajajo tudi DSLR torbice na kratki vrvici za okoli vrata (kot za kompakta)?

Kupi naramno torbo ali nahrbtnik, tvoj vrat ti bo hvaležen. DSLR je občutno težji kot kompakt.

Citiram:
A analogni SLR objektivi delajo na digitalnih SLR fotkičih? Ima dedek od svoje PLC3 zelo kvalitetne in drage objektive.

Koliko so stali je danes irelevantno. Ti objektivi imajo, če se ne morim, M42 navoj za katerega obstajajo adapterji, ki ti omogočajo pritrditev na Canonov EF oz EF-S bajonet. Digitalni senzorji so načeloma veliko bolj neprijazni do napak objektivov kot film. Zaradi tega ti stari objektivi, razen izjem, ne rišejo tako kakovostne slike na DSLR aparatih. Vsekakor pa so ti objektivi dobri za učenje in eksperimentiranje. Za snemanje videa, recimo, so že veliko boljši, saj je ločljivost tam manjša in napake manj vidne. Vsekakor se ti splača dati tistih nekaj evrov za adapter, če že imaš te objektive doma. Poskusi pa dobiti tistega s čipom, ki omogoča potrditev fokusa. Ti objektivi namreč nimajo avtomatskega ostrenja ampak moraš to početi ročno. Z omenjenim adapterjem s čipom boš lahko tiščal sprožilec na pol in ostril. Ko bo neka točka ostra ti bo fotoaparat to javil in lahko slikaš. Če tega čipa nimaš je potem samo stvar občutka in kilometrine, da zadaneš fokus kar pa je pri današnjih DSLR aparatih problem, saj okularji niso narejeni za ročno ostrenje in nimaš nobenega mehanizma kako ugotoviti ali nekaj dejansko je ostro ali ne.
blog: blog.miklavcic.si | twitter: @uros_m | galerija: SloFoto | podjetje: miklavcic.si
   0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 13:19

Bom kupil takšno kot je na linku yes Itak bom imel na fotkiču trak za okoli glave če go bom potreboval. grin

Ne morem verjeti da objektivi delujejo tudi na digitalcih. bigeek Super, ker imam širokokotca in teleobjektiv. thumbsup Pa kaj veš, kje se da dobiti ta adapter, pomožnosti s čipom? In pa angleško ime, da lahko iz tujine naročim. yes Hvala!
   1 

Uroš Miklavčič @Ulrich 29. Sep 2013, 13:29

Seveda da delujejo, če se jih le da pritrditi. Edina naloga objektiva je, da meče sliko na neko ravnino znotraj aparata. Če je to senzor ali film je pa povsem vseeno. Seveda pa ne deluje avtofokus, ker ga pač ni.

Rabiš pa tole oz. iz tujine.

Preveri edino, če imajo res M42 navoj, ker govorim na pamet in se lahko morda motim.
blog: blog.miklavcic.si | twitter: @uros_m | galerija: SloFoto | podjetje: miklavcic.si
   0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 15:05

Super, bom kupil čez kakšen mesec ali 2 ko bo spet kaj keša na vidiku. bigrazz A je treba objektiv po 10ih letih neuporabe kaj "poservisirat"?
   0 

Uroš Miklavčič @Ulrich 29. Sep 2013, 20:08

Če je bil objektiv pravilno shranjen (na suhem) potem načeloma ni bojazni. Če pa je bil morda kje na vlagi se lahko zgodi, da se v njem razvije plesen. Pojma nimam koliko pride čiščenje ampak gotovo ni ravno najbolj poceni.
   0 

ne vem @KostaN 29. Sep 2013, 20:18

Ves čas v suhi fototorbi in v omari. Pomojem je kot nov. yes
   0 

ne vem @KostaN 2. Okt 2013, 17:43

No, še kakšen nasveti ali v ponedeljek naročim tole? Neve, D3100 je šel s ponudbe drugače bi bila borba pestra:

KLIK
   0 

tone sekne @tonccy 2. Okt 2013, 19:05

Potem pa navali na poroke:)
   0 

ne vem @KostaN 2. Okt 2013, 20:30

Mja prvo kaj doma, potem okoliške hribe itd..počasi pa z užitkom biggrin
   0 

ne vem @KostaN 6. Okt 2013, 20:00

Držite pesti, da ga jutri dobim!!! Sicer ne upam veliko, ampak se zna naredit da ga bo šel nekdo zame osebno prevzet! yes Bo pa zagotovo v tem tednu. Potem pa test v nedeljo na slalomu v Ljubečni! bigrazz
   0 

ne vem @KostaN 8. Okt 2013, 18:51

DOMA JE!!!!!!!! yes yes Sem se že malo špilal, ampak ga bo treba konkraetno natuhtat! Zaenkrat ful zadovoljen! yes
   0 

Nejc @AAAmater 8. Okt 2013, 19:35

Super! Uživaj in raziskuj... videt je da imaš velik zagon, upam da ti ob kakšnih neuspehih ne bo padel.. srečno grin
   0 

ne vem @KostaN 8. Okt 2013, 20:28

Sem že naredil 68 slik biggrin Kakšen program pa čem imet za odpiranje slik, da se da gledat tudi .RAW slike?
   0 

Nejc @AAAmater 8. Okt 2013, 20:32

Jaz uporabljam FastStone Image Viewer - mislim da ni boljšega + free grin Moraš pa se malo navaditi - predvsem kaj se zgodi če daš miško na vrh, dno, desno, levo... smile imaš pa potem tudi bljižnice da sliko odpreš v urejevalniku (si sam nastaviš bližnice) grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati