0 

Grega Valenčič @6eorg3 7. Okt 2013, 16:08

Pozdravljeni vsi skupaj, vem da odpiram že tisoč-krat predebatirano temo pa vendar mogoče bo malo drugačna.
Obožujem svet fotografije, rad ga kombiniram z arhitekturo in sprehodi v naravo in sem pred dejstvom, da si nabavim novo mašinco, nekaj boljšega, kvalitetnega. Veliko stvari sem že prebral a se zaradi veliko možnosti nemorem odločiti, zato vas prosim za pomoč in izkušnje.

Nikon ali Canon (+2 objektiva) za 1200€?
Rad bi nekaj kar bi se mi tudi dolgoročno izplačalo saj se zavedam, da kupujem sistem. Nikon mi je bolj pri srcu glede body-ja ampak, vstopni modeli (D3200 in D5200) mislim da niso preveč pametna izbira, ker nimajo motorčka, torej so objektivi zanje dražji in se mi bolj splača recimo D7000 in objektivi brez motorčka. Dilema: Ali bodo Nikonovi objektivi brez motorčka živeli v prihodnosti?

Če pogledam iz druge strani ima Canon za moje pojme nekoliko slabše, body-je kar se tiče občutka v roki, oprijema, tipk pa vendar nima tako zakompliciranega sistema objektivov in bi recimo lažje prestopil iz vstopnega 700D na 70D v prihodnosti.

Če skočim še korak dlje, bi mi seveda kasnejši prestop iz Crop-a na FF tako ali tako onemogočil uporabo starih objektivov, zato sem spet na začetku mojega začaranega kroga in mi je najbolj pri srcu varjanta z D7000. Kaj menite vi?

Prosim za vaše dragoceno mnenje, hvala v naprej!
   1 

Peter @saintek 7. Okt 2013, 16:11

D7000 sem imel 2 leti sam in bi ga še zdaj, če ne bi prešel na FF, odličen aparat, kaj več pa bodo drugi povedali smile
Zahvala: 6eorg3
   0 

Andrej @f0r3st727 7. Okt 2013, 18:21

Citiram:
Če skočim še korak dlje, bi mi seveda kasnejši prestop iz Crop-a na FF tako ali tako onemogočil uporabo starih objektivov, zato sem spet na začetku mojega začaranega kroga in mi je najbolj pri srcu varjanta z D7000. Kaj menite vi?

Kolikor sem jaz gledal po internetu, Canon FF uporabljajo objektive z EF mountom, ki jih koristiš lahko tudi na crop Canonih. Pazi, Canon EF-S objektive lahko koristiš LE na crop fotoaparatih (ker imajo crop fotoaparati EF/EF-S nastavek - bajonet)…

Nekaj podobnega sem tudi jaz mislil narediti. Kupiti crop Canon, in objektive z EF mount (ki so sicer dražji od EF-S) a bi jih lahko v primeru zamenjave crop body-ja za FF še vedno uporabljal.

Kako je to pri Nikonu ne vem...
   0 

Peter @saintek 7. Okt 2013, 18:45

Pri nikonu vse paše na vse biggrin. Edino kar je DX objektiv ti na FF aparatu ali rišejo črno vinjeto ali pa je slika v Crop načinu, torej posledično ne iskorišča celega senzorja.
   0 

Srečko @sreckoo 7. Okt 2013, 19:47

Kolega ima Nikona D7000 z objetkivom 18-200 VR in je zelo zadovoljen, ker veliko potuje in ne rad nosi ogromno opreme s sabo (sicer kolikor gledam na ceneje je to že nad 1600 eur). Pa tudi slike ki pridejo ven s te kombinacije so odlične kolikor sem sam videl. Pravi, pa da bo tud naslednji body full-frame.

Se je pa dobro že v začetku nastaviti tako, da kasnejše prestopiš v full frame.
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 7. Okt 2013, 22:35

Citiram:
Kolega ima Nikona D7000 z objetkivom 18-200 VR in je zelo zadovoljen, ker veliko potuje in ne rad nosi ogromno opreme s sabo (sicer kolikor gledam na ceneje je to že nad 1600 eur). Pa tudi slike ki pridejo ven s te kombinacije so odlične kolikor sem sam videl. Pravi, pa da bo tud naslednji body full-frame.

Se je pa dobro že v začetku nastaviti tako, da kasnejše prestopiš v full frame.

A si morda gledal D7100 za 1600eur? Ker D7000 bi moral biti precej cenejši. Tudi jaz mislim, da je dobro kupiti en tak vsestranski objektiv, pa recimo zraven še enega, ki paše na FF če potem zamenjaš.

Zanima me še, če ve kdo ali je na tržišču veliko leč brez motorčka, torej (AF za FF) in ali bodo vsi Nikon body-ji počasi zasnovani na (AF-S) objektive (vstopni so že), torej bodo potrebovali motorček v lečah? V tem primeru bi z nakupom takih (AF) leč zelo zgrešil in bi bile v prihodnosti neuporabne. Malo me to spravlja v dvome.

f0r3st727, se popolnoma strinjam, bolše vzet že zdaj kvalitetne leče pa še za FF, če misliš prestopit.
   0 

Andrej @f0r3st727 7. Okt 2013, 22:52

Tako bom jaz naredil, le da se bom jaz zavezal na rdeče barve (canon)… Samo zdej pa dnar zbrat skup…
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 7. Okt 2013, 23:37

Pri Canon-u so vsi body-ji brez motorčka, ker ga imajo leče ali se motim?
   0 

martin @mart911 8. Okt 2013, 00:09

Za 1200€ se da dobit že lep komplet za začetek. Sam imam d7000 in sem z njim kar zadovoljen (ob ustreznem finančnem stanju na bančnem računu bi menjal za kaj še boljšega), pred tem sem imel d90 in mi je biu tudi vredu, menjal sem ker sem ga razbil.

Za začetek pa svetujem najprej veliko izobraževanja, ker se lahko potem tudi lažje in pravilneje odločiš. Ko veš kaj želiš fotografirati in kako se to doseže, vsaj približno, se bistveno lažje odločiš za opremo. Vem da bi sedaj z lahkoto prodal objektiv, ki sem ga kupil na začetku, saj ga skoraj ne uporabljam (18-105), pa vseeno mi je ravno ta objektiv prinesel določeno znanje.

Za kvaliteto fotografij ni važno kako dober fotoaparat kupiš ampak koliko znanja imaš in kako dobro znaš uporabiti svojo opremo.

Sam bi za začetek predlagal, da si mogoče pri kakšnem prijatelju sposodiš kak DSLR in malo vidiš kaj so mm v resničnem življenju.

Pa še ta nasvet: vsega denarja ni treba porabit takoj, mogoče je bolje če z drugim objektivom počakaš kak mesec, dva in se potem odločiš ko veš kaj ti manjka.

Ker nam je v večini (na žalost) fotogarfija le hobi, se ta finančni tako ali drugače ne izplača. grin
Važno pa je veselje ob fotogarfiranju in posnetih fotogarfijah.
   0 

Andrej @f0r3st727 8. Okt 2013, 08:02

georgeus je napisal/a:
Pri Canon-u so vsi body-ji brez motorčka, ker ga imajo leče ali se motim?

Mislim da ja, nisem pa čist ziher. Kolikor sem razumel so brez motorčka, zato moraš pazit pri nakupu leč, da ima USM oz STM oznako (če kupuješš canon leče)…

@all: Še vedno mi pa ni jasno, zakaj EF-S leče nimajo motorčka. A to pomeni, da imajo body-ji motorčke al ne?
   1 

Sašo Kočevar @Sasoko 8. Okt 2013, 10:17

Vsi Canonovi EF in EF-S objektivi imajo svoje motorčke že od leta 1987, oznake so različne samo za različne tipe motorčkov.

EF stands for "Electro-Focus": automatic focusing on EF lenses is handled by a dedicated electric motor built into the lens.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount

lp
Zahvala: f0r3st727
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 8. Okt 2013, 16:17

Sasoko je napisal/a:
Vsi Canonovi EF in EF-S objektivi imajo svoje motorčke že od leta 1987, oznake so različne samo za različne tipe motorčkov.

EF stands for "Electro-Focus": automatic focusing on EF lenses is handled by a dedicated electric motor built into the lens.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount

lp

Hvala za potrditev, torej pri Canonu paše vse, razen EF-S na FF.

Če upoštevam vodilo: "Raje slabši body in boljši objektiv", sem si umislil recimo takole:

Canon 600D + EF-S 18-135mm, pa kasneje recimo še EF 70-200mm L (112-320mm) na crop ali
Nikon D5100 + AF-S DX 18-105mm, AF-S 70-200mm (105-300mm) na crop
pa se ne ubadam z Nikonovimi AF objektivi brez motorčka, prestop na FF pa ni tako zakompliciran.

Kateri mislite, da je boljša izbira? So Canonovi objektivi L (Luxury) boljši od Nikonovih (FF)??

@martin, se strinjam s tabo, da nesmem prehitevat stvari, ampak je pametno razmišljat za kakšno leto naprej.
Sem že nekaj škljocal z D3100 in D80, tako da vem kakšna je razlika v primerjavi z kompaktnimi. Z bilokaterim se moraš potrudit za dober motiv, svetlobo, kompozicijo....neki je pa treba vzet, da bodo slike bolj ostre in se bomo tud v Lightroomu lahko igrali grin...pa še me zanima katere objektive imaš za D7000? Z motorčkom ali brez?

Hvala vsem za komentarje in mnenja!
   0 

Srečko @sreckoo 8. Okt 2013, 19:03

Sam imam dva "L" objektiva, in verjetno v tem razredu ni veliko razlike med Canonom in Nikonom, ker so slike pri obeh fantastične, zato tudi cena. Če kupiš crop body (govorim za Canona), boš verjetno zraven vzel tudi EF-S objektiv, kar pomeni, da boš kasneje če boš prestopil v full-frame moral kupiti komplet, EF-S ti bo pa hodil viška (če ga ne boš uporabljal seveda na crop-u).

Težko je govoriti o neki nadgradnji s cropa na full-frame, ker praktično ni kaj nadgraditi, ker moraš kupiti tako aparat kot objekiv, ki je po vsej verjetnosti "L".

Če imaš denar je najboljše štartati s full-frame, vendar si takoj na 2,7k EUR (primer Canon 6D + 24-105mm F/4 IS USM L)
   0 

Tomo @vtomo 8. Okt 2013, 19:43

Ne sekiraj se za motoroček, vsi novejši objektivi ga imajo. Nimajo ga samo nekateri starejši še iz filmskih časov. Vsi, ki imajo oznako AF-S pri Nikonu imajo vgrajen motorček za ostrenje v objektivu.

Kar se tiče različnih objektivov imaš pri Nikonu DX ter FX objektive. Enako kot imaš DX ter FX aparate. Vse objektive lahko uporabljaš na vse aparatih, vendar v primeru DX objektiva na FX aparatu fotografiraš z zmanjšano ločljivostjo (megapiksli), saj svetloba ne pokrije celotnega polja senzorja in aparat sliko izreže na primerno velikost.

Ob vsakem primeru boš ob prestopu na FX prej ali slej potreboval FX objektive, ne glede na to ali boš na Canonu ali na Nikonu. Pri Nikonu si sicer manj omejen saj je je navoj pri vseh objektivih enak.
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 8. Okt 2013, 22:19

Citiram:
Ob vsakem primeru boš ob prestopu na FX prej ali slej potreboval FX objektive, ne glede na to ali boš na Canonu ali na Nikonu. Pri Nikonu si sicer manj omejen saj je je navoj pri vseh objektivih enak.

To popolnoma razumem, želim le pravilno razporediti moj budget, zato razmišljam, da bi raje kupil cenejši crop body in kmalu za tem še en FX ali EF objektiv, ker bom pridobil že na začetku boljšo kvaliteto in bom imel ob prestopu na FF, en objektiv že doma, torej bo moj preskok cenejši. Iščem samo najugodnejšo varjanto.

@sreckoo
Če bi imel 2,7k, bi si nabavu Fuji X-Pro1 z tremi original objektivi in ne razmišljam več o prihodnosti. grin Trenutno ne vidim boljšega fotkiča glede prenosljivosti, kvalitete, dizajna. Ampak pustmo to, so nedosegljive sanje.
   0 

martin @mart911 8. Okt 2013, 23:34

georgeus je napisal/a:
@martin, se strinjam s tabo, da nesmem prehitevat stvari, ampak je pametno razmišljat za kakšno leto naprej.
Sem že nekaj škljocal z D3100 in D80, tako da vem kakšna je razlika v primerjavi z kompaktnimi. Z bilokaterim se moraš potrudit za dober motiv, svetlobo, kompozicijo....neki je pa treba vzet, da bodo slike bolj ostre in se bomo tud v Lightroomu lahko igrali grin...pa še me zanima katere objektive imaš za D7000? Z motorčkom ali brez?

Hvala vsem za komentarje in mnenja!

Trenutno so pri hiši: tokina 12-24mm, nikon 18-105, nikon 50mm 1,4 in pa nikon 70-200mm, nikje na pošti med Ameriko in mano pa je še nikon 10.5mm. Če bi si lahko privoščil še kaj bi bilo to nekaj v smeri 300/400mm.

Kaj največ slikam pa si lahko pogledaš na blogu spodaj v podpisu.

Me pa zanima kaj vas vse tako vleče na FF? (Proizvajalcem foto opreme res uspeva marketing upset )
   0 

Aleš @lial 9. Okt 2013, 07:08

popravil lial
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 9. Okt 2013, 22:51

@martin
To maš potem celo zbirko objektivov! Vidim da si veliko na športnih dogodkih, lepo!

Citiram:
Me pa zanima kaj vas vse tako vleče na FF? (Proizvajalcem foto opreme res uspeva marketing upset )

Ti povem, da najrajši bi šel na Fuji X, da odmislim vse ostalo in mam mir. Drugače pa, FF objektiv za boljšo ostrino, ampak je tud to velika naložba. Tako da, ni še padla zadnja beseda.
   0 

Gregor Gomboc @George 10. Okt 2013, 07:26

georgeus je napisal/a:
Drugače pa, FF objektiv za boljšo ostrino...

Zakaj pa bi FF oblektivi po definiciji morali imeti večjo ostrino? Je že res, da se uporablja bolj centralni del objektiva, a to še ne pomeni tudi bolj ostre slike (primera odličnih EF-S objektivov sta 17-55 2,8IS in 60mm macro).
   0 

Grega Valenčič @6eorg3 10. Okt 2013, 08:40

Sem se narobe izrazil, hotel sem reči da so kvalitetnejši, pa predvidevam so fotografije tudi bolj čiste in ostre ko je to potrebno.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati