0   

Dominik @FIFTI 11. Okt 2013, 15:21

Pred kratkim sva s prijateljem izdelala Lightbox, saj večkrat slikam kakšen manjši predmet/izdelek in ker se mi produktno fotografiranje zdi dokaj uporabno in zanimivo.
Za osvetlitev uporabljam tri svetilke,se pravi dve stranski in eno nad boxom.
Na youtubu sem si nabral, kar nekaj nasvetov a še vse eno imam manjše težave pri končni sliki.

Slikam na beli podlagi s 50mm objektivom, zaslonko imam ponavadi odprto od f16 do f22, da bi dobil cel predmet oster, čas zaklopa pa 0,7s pri iso 200. Exposure imam +1,5 , da dobim pravo belo ozadje. Nisem pa zadovoljen z ostrino predmeta in ne vem, kaj delam narobe ?
A uporabljam napačen objektiv ali ga "zafušam" kje z nastavitvami.... upam, da bi boste tukaj vedli pomagati tisti, ki ste se lotili produktne fotografije.

Da še omenim tole, fotoaparat imam seveda na stojalu in uporabljam daljinski sprožilec yes
Tukaj je primer mojega testiranja.

1   

grofo @grofo 11. Okt 2013, 16:32

Slike sicer ne vidim, ampak, ponavadi se majhni predmeti slikajo na focus stack način in pri zaslonkah tam od f/5,6-8, ker so objektivi tam najbolj ostri čas osvetlitve je manjši da ni kakšnih prahcev, moj rezultat sicer na črni podlagi lahko vidiš na mojem profilu.
Zahvala: FIFTI
[img:114bd4bc35]http://i638.photobucket.com/albums/uu105/grofi/podpis1.jpg[/img:114bd4bc35]
 1   

porkoja @porkoja 11. Okt 2013, 16:33

Poskusi orehe razporediti v liniji in nekoliko zamaknjene. Nekaj podobnega kot sem naredil v priloženi sliki.
Potem pa ostri na prvi objektiv, v center le-tega.
Sem mnenja, da objektiv ne ostri dovolj točno - back/front focus problem.
Pa tudi f22 dvomim, da ti dela v tem primeru uslugo, ker na najbolj skrajnih vrednostih objektivi niso tako učinkoviti.
Objektiv 50mm f1.8 II, s katerim si fotografiral, ima najboljšo ostrino po celotni fotografiji, če se ga koristi na f5.6. Lahko greš tudi do f7.1 ali f11. Najdlje do koder bi jaz šel, je f14.
Sicer pa moraš globinsko ostrino izračunati. Z daljšim objektivom boš fotografiral, manj je boš imel pri nižjih vrednostih. Oziroma drugačno globinsko ostrino bi dosegel, če bi pri f5.6 fotografiral z 18mm ali pa z 50mm. Res pa je, da pri 18mm tvegaš tudi popačenje, večje vinjetiranje itd.

Za začetek poskusi ugotoviti ali ti morebiti objektiv ne ostri motiva pred nastavljeno ali za nastavljeno točko ostrenja.
In pa poskusi ga uporabiti na nižji vrednosti zaslonke, kot sem opisal višje.

1   

Aleš @lial 11. Okt 2013, 16:36

Tukaj gre za dokaj očiten problem difrakcije.
Več o tem pojavu si lahko prebereš TUKAJ

Torej: zmanjšaj ISO in bolj odpri zaslonko.
Za večji DOF pa lahko uporabiš nasvet, ki ga je dal 'grofo' - stacker.
 1   

porkoja @porkoja 11. Okt 2013, 16:36

Ko boš to poštimal, je čas tudi, da si nastaviš pravilno vrednost WB, saj je videti, da luči, ki jih uporabljaš, svetijo preveč rumenkasto in podlaga takoj pod orehi je bela, okrog njih pa rumena.
Tudi to se da popraviti, ampak najprej se loti ostrine. smile
 0   

-lux- @-lux- 11. Okt 2013, 20:42

Katere stacker programe pa kaj uporabljate? Za Maca me zanima, predvsem!
 0   

grofo @grofo 11. Okt 2013, 21:57

Jaz na Macu v 90% Photoshop, če je kaj res delikatnega kako komplicirano ozadje ali predmet pa Combine ZP ali kaj je že.
[img:114bd4bc35]http://i638.photobucket.com/albums/uu105/grofi/podpis1.jpg[/img:114bd4bc35]
 0   

-lux- @-lux- 12. Okt 2013, 08:40

Tale program Combine zelo pohvalijo samo mislim, da je samo za Windowse.
 0   

Andrej @f0r3st727 12. Okt 2013, 10:41

@-lux-: virtualk ne uporabljaš na macu? smile
 0   

Dominik @FIFTI 12. Okt 2013, 12:37

Hvala za dobre nasvete, zadeva se je že nekoliko izboljšala, kar se tiče ostrine predmetov. Zaslonko sem odprl na f5.6 in izračunal globinsko razdajo s pomočjo DOFmastera -> http://www.dofmaster.com/dofjs.html .

Kot pa je porkoja že omenil imam tudi problem z WB, saj so slike v originalu malo preveč rumenkaste. Za wb uporabljam Tungsten ligt mode, ker se v LiveModu barve zdijo še najbolj normalne - kar se belega ozadja tiče.
Imate še tu kak dober nasvet ? In to me zanima, če delam tole pravilno, da pri beli podlagi naredim čas zaklopa tako, da je Exposure na + 1 do 2 , da belo ozadje takoj poudarim?

Ker v originalu ozadje ni povsem belo v PS z Levels poudarim belo barvo..... a je tu še kaka druga boljša varianta ?
 0   

Jernej Lasič @Sviri 12. Okt 2013, 13:16

Slikaj v RAW in potem pač ročno nastavi belino.
Krotim fotone. Kako? Poglej na [url=www.foto-lasic.com]www.foto-lasic.com[/url]
 0   

-lux- @-lux- 12. Okt 2013, 13:56

f0r3st727 je napisal/a:

Ne, jih ne uporabljam. Saj verjetno misliš na program na katerem potem tudi Windowsi delajo na Macu?
 0   

Andrej @f0r3st727 12. Okt 2013, 18:08

-lux- je napisal/a:
f0r3st727 je napisal/a:

Ne, jih ne uporabljam. Saj verjetno misliš na program na katerem potem tudi Windowsi delajo na Macu?

Ja. To mislim… smile

Majo svoje prednosti pa slabosti… smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati