0 

Miran @smukec 12. Okt 2013, 08:04

Želim imeti nek kompromis med travel in indoor objektivom. Trenutno imam kit objektiv nikkor 18-105 f/3.5-5.6G, pri katerem je takoj problem ob slabih svetlobnih razmerah, sploh če je v igri kaka akcija so takrat fotke zablurane. ISO več kot 800 načeloma ne dvigujem in še temu se probam izogibat.

Nekako sem bil odločen že za novo sigmo 18-35 f/1.8 pri kateri me načeloma moti samo nekoliko prekratka goriščnica (pa cena tudi smile ).
Zdaj pa sem si začel ogledovati še Tamron AF 17-50mm f/2.8 brez VC, ki je kakor gledam teste oster povsod pri f2.8.

Prosil bi tiste, ki imate izkušnje s tema dvema objektivoma ali kakšnim podobnim, ki bi bil vredu za moje želje (gledal sem tudi druge kot npr sigma sigma 17-50, ki naj bi bila v kotih mehkejša a ima hitrejši AF) za kake nasvete ali priporočila ....
   0 

porkoja @porkoja 12. Okt 2013, 10:42

To je podobna zadeva kakor pri Canonu, katerega koristim sam.
Za fotoaparate z APS-C senzorjem je odlična izbira Canon 17-55mm f2.8 IS.
Tako je tudi v tvojem primeru najboljša izbira Nikon 17-55mm f2.8.
Ampak, seveda, ta dva objektiva sta napram tistim, ki si jih omenil, precej dražja.

Tamrona 17-50mm f2.8 brez VC, sem na Canonu uporabljal približno leto pa pol. Za fotografiranje dovolj svetlih motivov, je super. Ostrina odlična, barve in kontrasti zelo v redu. Za fotografiranje v slabih svetlobnih razmerah, je totalno no-go. Izredno počasen, s slabim IQ za ostrenje, saj gre fokusirni obroč od začetka do konca, da najde fokus. Je glasen in počasen.

Sigme 17-50 nisem testiral, sem pa imel nekaj časa na izposoji 18-50mm f2.8 DC in je seveda pri ostrenju veliko boljša kakor Tamron. Hitrejša, nekoliko bolj točna in veliko tišja. Ampak, kvalitete optike pa ni dosegala enake. Tudi barve in kontrasti so bili pri istih nastavitvah na aparatu, zelo drugačni, precej slabši. Pri Tamronu nisem potreboval nobene naknadne obdelave fotografij, dokler pri Sigmi sem vedno moral za kakšnih 15-20% naviti saturacijo in 5-10% kontrast.

Tako, da kar se tega tiče, ali vzameš original Nikkor in karkoli fotografiraš, boš zelo zadovoljen, ali pa izbereš bodisi Sigmo ali Tamrona in računaš na kompromise.

Ampak kar me najbolj zmoti od vsega, je pa to, da na bodyju kot je D7000 fotografiraš maksimalno na ISO 800 oziroma se še temu izogibaš??
To mi ne gre nikakor skupaj. S takim bodyjem greš lahko brez težav na ISO3200. S tem pridobiš veliko maneverskega prostora za zadostno količino dovedene svetlobe na senzor.
   0 

Jernej Lasič @Sviri 12. Okt 2013, 14:00

ISO 800 max?! Ne ga srat...

Pa saj imaš dober aparat, ISO dvigneš brez problema do 3200, tudi 6400. Po potrebi pa seveda še več.
Jaz sem včeraj skoraj pol dogodka naredil na ISO10000 (na trenutke tudi več), medtem ko so drugi s flešom nabijal po celi dvorani in motili ostale... pa so fotke popolnoma uporabne.

Visok ISO je na aparatu z namenom da se ga uporabi.
Krotim fotone. Kako? Poglej na www.foto-lasic.com
   0 

Miran @smukec 12. Okt 2013, 16:34

Porkoja hvala ti za tale odgovor, si mi potrdil ravno to kar me je zanimalo in skrbelo, tako da ne bom vzel tamrona. Heh nikkorje sem gledal rabljene, na ebayu se jih dobi za okoli 500 funtov, bom še premišljeval oziroma gledal, če bo pri nas kaj, ker ne upam takole kupit rabljene zadeve.

Razmišljam pa tudi o nikkorju 35 f1.8 oziroma še bolj o 50 f1.8 (ostrejši, lepši bokeh) za kake zaprte ali temnejše zadeve z ljudmi, ker sta cenovno res ugodna.

Kar pa se ISO-ja tiče je pa štos, da večino fotk naredim landscape in s stojalom in imam vedno ISO100.
In ko gledam noise ob višjem ISO me moti, ampak ok ker izgleda druge pač ni ...
V mislih imam pa npr. take primerjave:
http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2010/10/nikon-d7000-Noise-Test-Close-Up.jpeg
in
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7000/noise_JPEG.shtml

Torej pol očitno ostanem na nikkor 18-105 smile Še enkrat, hvala vama za odgovora.
   1 

Miha @biturbo 12. Okt 2013, 17:03

Sigma 17-50 je trenutno pod 400 eur, IMO dober deal.
Tisti noise test ti pa pove, da so fotke do iso6400 popolnoma uporabne.
Zahvala: Ulrich
   0 

Jernej Lasič @Sviri 12. Okt 2013, 17:21

biturbo je napisal/a:
Tisti noise test ti pa pove, da so fotke do iso6400 popolnoma uporabne.

Točno tako. Pozabite šum, ne se obremenjevat z njim.
Vedno pravim, raje šum kot stresena fotka.
   0 

Miran @smukec 12. Okt 2013, 17:56

Ok ok ste me prepričali, obdržim 18-105 in dvignem ISO smile

Dajte mi samo še pomagati razčistiti vprašanja o smotrnosti nakupa nikkkor 50 1.8g (pred 35 1.8 oziroma ali bo uporaben in razlika očitna napram 18-105, če ga uporabljam v spodaj opisanih pogojih), razmišljam pa takole in naj me prosim kdo popravi ali ugovarja, če sem ga kje polomil:
- 35-ka je bolj splošna, ker ima krajšo goriščnico kar pomeni, da bi jo lahko uporabljal za več stvari, predvsem zunaj, toda za popotniško zadovo bom imel gor nikkor 18-105 in pač nekoliko bolj zvišal ISO, ko bo treba
- 50-ka je vsesplošno boljši objektiv od 35-ke (najbolj me zanima ostrina, ampak naj bi bila tudi v ostalem boljša): http://www.btobey.com/nikon/nikon-35mm-18-vs-50mm-18.php
- za 35 sem bral, da moraš pri portretih že kar dosti "rinit" v obraz in je že za ta namen 50 boljši

- 50 bi uporabljal za fotkanje v notranjih prostorih in zunaj ob slabi svetlobi
- 18-105 bi uporabljal zunaj ob boljši/dnevni svetlobi
   0 

Jernej Lasič @Sviri 12. Okt 2013, 18:23

karkoli kupiš bo ok, nimaš kaj falit.

na objektivu, ki ga imaš fotkaj nekaj časa na 35mm, nato pa na 50mm pa boš videl kaj ti bolj odgovoarja.

Na crop aparatu bi jaz osebno vzel raje 35mm.
Krotim fotone. Kako? Poglej na www.foto-lasic.com
   0 

pykos @pykos 22. Okt 2013, 10:28

Jaz imam tamrona 17-50 di II vc in je odličen potovalni objektiv, dovolj oster in dovolj hiter za kakšne notranje prostore (cerkve itd, vibration control dela čudeže), je pa morda malo kratek in ga zato uporabljam v kombinaciji z 70-300... Ni pa najbolj primeren za kakšne koncerte oz dogodke, kjer se subjekt premika (malo mu fokus nagaja, kar pa mislim da je tudi malo z ohišjem povezano, jaz imam d90)...

Tako da za koncerte uporabljam 50ko 1.8 in lahko rečem da je super (hiter fokus, zelo redko zgreši), je pa malo ozka (zajamem lahko 1 glasbenika na enkrat pa še to ne celega in bi si želel še enga mal bol širokega), super se obnese tudi pri portretih...

No na tvojem mestu, bi jaz obdržal 18-105 ki je super all-round objektiv (mi je žal da sem ga prodal) in si raje nabavil 35 in 50 1.8 (eden ne more nadomestiti drugega, moj naslednji nakup bo verjetno nikkor 35 1.8 oz sigma 30 1.4 še nevem smile )...

PS: na 90ki brez težav fotkam do iso 1600 in je fotografije treba samo mal počistit, tako da nevem zakaj bi se z d7000 omejil na iso 800...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati