0 

// @PiksiPhoto 17. Nov 2013, 09:22

Ojla.

Zanima me, ali bi mi kdo lahko pomagal pri mojmu problemčku smile
Zelo me zanima, kako ostali sortirate slike?Namreč jst sm jih do sedaj pač dal na računalnik v določeno mapo, kasneje pa sm jih razvrstil po tematiki. Žal se mi zdi to zele neuspešno in zamudno. Bral sem, da se da organizirati slike s pomočjo ključnih besed v Lightroomu ali Bridgu. Uporablja kdo-kateri je boljši,lažji-zakaj? Zanima me tudi ali ti te programi organizirajo slike prav na računalniku (dejansko) ali le v programu-mapa, ki jo ustvarim npr. v lightroomu bo tudi v npr. mapi slike na disku? Kako dodam ključne besede slikam?

Obstaja kakšna "lekcija" po možnosti v slovenščini, ki dodobra obdela to temo?

Hvala za odgovore thumbsup
   0 
   0 

skat @skat 17. Nov 2013, 11:55

Obstojajo programi, ki ti fotografije razvrstijo v mape glede na datum fotografiranja. Mape so lahko letne, mesečne, tedenske ali dnevne.
Način razporeditve fotografij na disku je odvisna predvsem od tebe. Izbereš sistem, ki ti odgovarja in nato redno kopiraš fotografije po tem sistemu na disk. Lahko izbereš osnovne mape glede na teme in v njih mape po datumih.
Lightroom ali Bridge ti ne razvrsti fotografij glede na temo ali ključne besede. Ta podatek program zgolj shrani v svojo bazo podatkov, glede na fotografijo, kateri pripada. V kolikor uporabljaš oba programa, boš moral za vsakega posebej določiti ključne besede - keywords.
   0 

// @PiksiPhoto 17. Nov 2013, 12:15

po kaksnem sistemu pa vidva organizirata slike?
picaso imam ampak mi ni ravno najljubsa.

iscem ta "sistem" ki bi bil najboljsi. zato me zanima kako ostali to pocnete. smile
   0 

Janez Pelko @Wartburg 17. Nov 2013, 12:39

Jaz imam nekaj glavnih map, ki jih imenujem "narava", "portreti", "koncerti",...
In pa še eno splošno, kamor odlagam vse ostale.
Vsako posamezno podmapo pa poimenujem z dolgim naslovom, na primer "pokljuka smreke travnik poletje vzhod panorama junij 2013".
Ko iščem kakšne fotke, v Windows Explorer iskalnik vnesem željeno tematiko in dobim tiste mape, ki jih potrebujem. Zelo preprosto, zelo učinkovito pa še z vsako fotko posebej se ni treba ukvarjati, ampak le z mapo.
Meni deluje smile
   0 

skat @skat 17. Nov 2013, 12:40

Jaz imam osnovne mape glede na teme. Recimo, kraji, narava, šport, morje, izleti....
V njih imam podmape in v njih fotografije glede na datum.
Za uvoz fotografij uporabljam Lightroom, kjer določim ključne besede - keywords. Kasneje fotografijam pri samem pregledu v Lightroomu še dodatno dodam lastnosti, ocene, razne oznake in opombe. Tako zelo hitro najdem, kar iščem.
   0 

Janez Ule @ulej 17. Nov 2013, 14:21

Za brskanje uporabljam acdsee. Fotke pa imam razvrščene prvo po letih (Slike 20xx), potem po osnovnih tematikah (narava, morje, izleti, živali,...) in potem še po podmapah. Na koncu zgleda nekako takole.
Primer: Slike 2013 -> Živali -> Psi
-----------------------------------> Mačke
-----------------------------------> Plazilci -> Kače
------------------------------------------------> Kuščarji
-----------------------------------> Ptice -> Kanja
---------------------------------------------> Postovka
---------------------------------------------> Vrabec
-----------------------------------> Konji
-----------------------------------> Divji prašič
...
To je to. Meni se ta sistem dobro obnese.
   0 

// @PiksiPhoto 17. Nov 2013, 14:48

kaj pa npr. ce je na sliki pes zraven macka,ki ga boza otrok.bos 3x kopiru?
   0 

Miha @biturbo 17. Nov 2013, 15:10

Fotke po mapah po vzorcu 'LLLL-MM-DD - Ime dogodka'. Npr. 2013-11-15 - Vlado Kreslin @ Khislstein.

Fotkam pa dodane ključne besede.
   0 

Janez Ule @ulej 17. Nov 2013, 16:57

PiksiPhoto je napisal/a:
kaj pa npr. ce je na sliki pes zraven macka,ki ga boza otrok.bos 3x kopiru?

Ne, zakaj? Pač narediš mapo ljudi in živali. Organiziraš si tako kakor sam najbolje veš.
   0 

andyz @andyz 19. Nov 2013, 15:06

Ne preveč komplicirat!
Osnovna razdelitev je najboljša po datumu. To ti avtomatsko napravi tudi program pri prenosu slik iz aparata.
Potem pa po želji imenuj nove mape in kopiraj fotke tja.
Tudi ob idealnem sistemu bo včasih problem najti točno tisto fotko, ki jo trenutno želiš.

Jaz imam najmanj 10 vsebinskih kategorij, ter še po datumu. Po vsebini dajem tja fotke, ki so mi posebej všeč. Daleč od tega, da bi tako razvrščal vse, ker to preprosto časovnio ni mogoče.
Sistem mora biti prilagojen tebi. Preveč kategorij lahko še dodatno zakomplicira iskanje.
andyz
   0 

Miran @smukec 19. Nov 2013, 15:26

biturbo je napisal/a:
Fotke po mapah po vzorcu 'LLLL-MM-DD - Ime dogodka'. Npr. 2013-11-15 - Vlado Kreslin @ Khislstein.

Fotkam pa dodane ključne besede.

Na čisto enak način smile
   0 

Aleš @lial 19. Nov 2013, 16:56

Točno to kombinacijo, kar sta predlagala Lucifix in andyz uporabljam sam - vse mape iz kartice prekopiram v Picaso, ta pa poskrbi za datumsko urejenost. Ko pa imam več časa, pa posamezne mape tudi preimenujem (včasih celo razdelim v dve, ali tri) po vsebini.
Smo pa enkrat ugotovili, da ta sistem deluje le pri tistih, ki 'ustvarijo' manj kakor 100 fotografij dnevno grin grin Pri večjem številu je potem iskanje precej zamudno.
   0 

Jernej Lasič @Sviri 19. Nov 2013, 21:54

Pred kratkim začel delat po sistemu LLLL-MM-DD Ime Shootinga, v Lightroomu pa vsem fotkam dodoelim še keyworde. Ni vrag da ne najdem zadev, ko jih potrebujem.
Krotim fotone. Kako? Poglej na www.foto-lasic.com

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati