0 

notko @notko 20. Jan 2014, 19:06

Pozdrav.

Kolikor razumem, ko se uporablja tripod se tudi izklopi stabilizator?

Kako je potem z auto-fokusom?

Jaz kolikor sem vse skupaj razumel bi bilo najbolj pravilno na stojalu uporabiti manual fokus, izklopljen stabilizator ter vklopljeno avtomatsko slikanje?

Zakaj to vse skupaj sprašujem?

Danes sem namreč dobil Canon EF 50 mm 1.8 II (cheap varianto za 94€). No pa sem poskusil ene par fotk v stanovanju in rezultat so bile popolnoma vse slike meglene (testiral sem DOF).

Razumem, da je fora v slabi luči, ampak npr. če bi se tudi pod takimi pogoji spravil slikati, bi najbrž bil rezultat na stojalu boljši.

Upam, da bodo zunaj rezultati boljši za kakšne portrete z različnih kotov, kjer pač ne moreš uporabljati stojala tako na hitro.
   0 

Andrej @biondo 20. Jan 2014, 19:45

Testiraj še čase od 1/100 dalje. Meni ponavadi pomaga cool

Stestiraj tudi ISO. Pravijo, da tudi to pomaga bigrazz
   0 

nocomment @nocomment 20. Jan 2014, 19:49

Preveč problemov imaš. Lahko se napiflaš vse scenarije fotografiranja na pamet (zelo zapleteno)... ali pa se potrudiš razumet samo eno stvar - koncept zajema scene/svetlobe (zelo enostavno).

Preklopi aparat na M. Opali sliko.

Slika (pre)temna? Podaljšaj čas in/ali odpri zaslonko.
Slika (pre)svetla? Skrajšaj čas in/ali zapri zaslonko.

O izklopu stabilizacije (ki je tvoj novi objektiv nima) boš skrbel potem, ko se ti megla razkadi.
   0 

Andrej @biondo 20. Jan 2014, 20:14

Pa sej objavljaš korektne fotke v galeriji! Kako so pa ti te uspele?

BTW, na stojalu nujno s samoprožilcem, najbolje še z dvigom zrcalca.
   0 

notko @notko 20. Jan 2014, 21:34

nocomment je napisal/a:

Preklopi aparat na M. Opali sliko.

Slika (pre)temna? Podaljšaj čas in/ali odpri zaslonko.
Slika (pre)svetla? Skrajšaj čas in/ali zapri zaslonko.

Vem to in tudi večino časa sem na Manual načinu. Veliko tudi uporabljam Av način - Canon aparati, nevem kako je na Nikonu ali drugih - mogoče isto.

Hotel sem samo vedeti za tale objektiv, ki je budget varianta brez stabilizatorja. Najbrž bo res fotka bolša na 1/100+, saj "ne bom imel časa", da se mi roke tresejo.

To kar sem sedaj v sobi slikal (testiral) je več ali manj slabo.

Mogoče sem malo neučakan. Bom še testiral zunaj. Sam je tudi vreme zelo slabo, ko pa pridem domov iz službe pa že tema.
Mislim, da naslednji nakup bo konkretno stojalo in potem slikanje.

Še zmeraj pa nisem dobil odgovora za avtofokus na stojalu. Kako vi uporabljate bolj na manual fokus ali kako? Namreč jaz če pravilno razumem, tudi če bi dal na avtofokus še zmeraj ko bi pritisnil na sprožilec bi prišlo do tresljaja.

V kolikor bi pa dal na manual fokus bi imel vse poštimano, samo še vklopil bi avtosprožilec.
   0 

Peter @saintek 20. Jan 2014, 21:39

Sam fotkam landscape in sem v začetku imel nek plastik fantastik tripod........ v glavnem odločil sem se investirat v boljšega in konkretnejšega in mi ni žal niti centa. Tako, da ne kupuj prepoceni varjant.
   0 

Andrej @biondo 20. Jan 2014, 22:38

Citiram:
Še zmeraj pa nisem dobil odgovora za avtofokus na stojalu

...samoprožilec 10s sekund... Predhodno se ti bo AF sam zaklenil in sprožil zaklop. Poslušaj pisk.

Lahko tudi ročno za nepremične objekte, LV način in povečava na zaslonu.
   0 

stm @stm 21. Jan 2014, 07:49

Ponavadi čas ni problem, ko delaš s stojalom (postavitev, itd.) in lahko v miru ostriš na roke ter se igraš. Ko želiš fotografirati, pa pritisneš na timer, ali še bolje, kupiš sprožilec za fotoaparat.

Ne razumem izraza meglene... edino če so se ti leče zarosile...
Na splošno pa pri ISO 1000-1600 in zaslonki 1.8 skoraj ne bi smel dobiti stresenih fotografij, tudi če je samo ambientalna svetloba. Mislim, da brez ISja lahko delaš s 50mm in časom 1/100.
   0 

andyz @andyz 22. Jan 2014, 10:27

Pri povsem odprti zaslonki in visokem ISO bodo vse slike malo "meglene" zaradi večjega šuma (aparat?) in fizikalno slabše ostrine pri blendi 1.8.

AF mna stativu dela enako, kot sicer. Nobene razlike. Edino paziti moraš pri motivu, da ima kaj ostriti. Če ga usmeriš v nebo, ne bo nič.
Daljinec je OK, enako pa se da tudi s timerjem. 2s bo kar dovolj. O mirror lock-up je že bilo precej pisanega - poglej. Ostrina je malo boljša, ni pa bistveno. To je za tiste primere, ko rabiš res vrhunsko ostre. Takrat ima aparat seveda malo več težav z ostrenjem.

Tudi s stabilizatorjem je podobno. Če ga imaš vklopljenega tudi ni bistveno. Gre za vibracije leč ob stabilizaciji. To bi bilo pomembno, če delaš posnetek 1s po stabilizaciji, kasneje se zadeva itak umiri.
Sicer pa lahko daš na timer na 10s, pa bo.
andyz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati