0 

Andrej @omega63 18. Mar 2014, 15:05

Pozdravljeni!

Prosim vas za mnenje kaj delam narobe, namreč fotografije niso kot bi si jih želel. Vem, da boste rekli naj si preberem kakšen priročnik, ampak vseeno. Imam Nikon 300mm F/4 v kombinaciji z Nikon D7000, kdaj tudi TC 1.4II in pretežno fotografiram živali. Prosim vas za nasvet iz prakse kakšne nastavitve uporabiti. Namreč glede na objektiv bi morale biti odlične, pa niso. Če imam primarno nastavitev na zaslonko A, je slika stresena, saj 300mm f/4 nima VR-ja. Če slikam na kratek čas S, je slika kdaj pretemna. Stativa ne uporabljam. Iz vaše prakse vas konkretno sprašujem kakšno nastavitev uporabiti npr. ko slikam srno, ki pase, svetloba je pa kar dobra. Koliko ostritvenih točk izbrati? Eno ali več? Prosim za kakšne vaše nasvete iz prakse, da dobim malce orientacije kam se usmeriti. Hvala lepa vsem, A.
   0 

Andraž Martinšek @AndrazMartinsek 18. Mar 2014, 18:20

Stresene so ponavadi zaradi predolgega osvetlitvenega casa, najbrs bos moral ISO navijat, pa hitrost povecat... Vsaj 1/250s najbrs?
   0 

Anže @Anze86 18. Mar 2014, 18:37

Neko pravilo za nestresene slike je da če slikaš s 300 mm potem mora biti čas min. 1/300, če slikaš z 55 potem 1/55 itd.
   0 

Janez Pelko @Wartburg 18. Mar 2014, 18:55

Pri D7000 uporabljaj vsaj 1/500 iz roke. S TC 14 pa 1/800.
Ali pa poskusi monopod.
   0 

misfits @misfits 18. Mar 2014, 19:22

Jaz sem v takih primerih uporabljal auto iso, daš na M in nastaviš potreben čas, da sigurno ne bo streseno, odpreš zaslonko, iso se potem automatično spreminja glede na svetlobo.
   0 

Andrej @omega63 18. Mar 2014, 19:45

Hvala vsem za tako hitre odgovore. Bom poizkusil, kar ste zapisali. Kako pa ostriti? Naj izberem eno ostritveno točko ali več njih? Nekdo mi je enkrat rekel, da je najbolje uporabiti (konkretno govorim za slikanje živali) eno samo in jo fokusirati na glavo živali. To drži? Ali naj izberem več ostritvenih točk? Pa še to vas prosim - katera je najbolj primerna osvetlitev: matrična, točkovna oz. sredinska? Iskreno povedano ne vem katera bi bila najbolj optimalna. Hvala lepa še enkrat vsem...
Andrej J.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati