Mene virtualnost, ki je izpeljana na nivoju, popolnoma nič ne moti. Če se je goljufalo do onemoglosti v fotografiji (pa ne samo v postprodukciji) potem resnično ne moremo kot fotografi nič očitati 3D tehniki. Če sami goljufamo, da prikažemo nekaj v kar najlepši luči pri čemer ne odražamo popolnoma realnega stanja potem nimamo moralne kapacitete, da popolnoma isto premizo očitamo 3D tehniki.
Imam pa velik problem s slabo 3D tehniko, kot imam problem s slabo fotografijo in obe lahko popolnoma uničita sporočilo, ki naj bi ga produkt nosil. Slaba prezentacija bo naredila veliko večjo škodo kot pa korektno izpeljano "goljufanje".
Sedaj pa morda besedo o Ikeii. Pri njih so popolnoma zavestno začeli raziskovati, če bi 3D tehnika lahko pripomogla ali pa celo nadomestila klasično fotografijo. Premiza je tukaj popolnoma drugačna kot bi cinično morda pomislili. Ikea je hotela učinkovitejši način vizualizacije svojih produktov. Tega se ni lotila naivno ampak je potrebovalal kar dve leti, da je imela prvi preprost 3D render stola, ki je vseeno zgledal nekoliko nerealno. Potrebovali so 10 let dela, da so prišli do današnje točke, ko je skoraj 75 % njihovih slik v 3D tehniki. Vse to pa zgolj zato, da optimizirajo stroške. To bi načeloma moralo poemniti manj onesnaževanja in nekoliko naivno morda tudi ugodnejše cene izdelkov.
Seveda je vprašanje zavajanja potrošnikov popolnoma veljaven argument, a enako velja tudi za retuširane fotografije. Morda je tukaj na mestu naslendnja misel: če pridemo do točke, ko znamo računalniško popolnoma realno opisati neko sceno - je fotografija še vedno bolj pristna ali ne? PRistna v smislu realnosti prikaza produkta, seveda. Če lahko ekvivalentno realno prikažemo nekaj v 3D tehniki in fotografiji - je še važno kaj izberemo? Kje je ta meja?
Mislim, da je skrb, da bo 3D tehnika ubila komercialno fotografijo sicer odveč, saj bo še dolgo časa fotografija veliko cenejši način kot pa 3D tehnika. Ikea je pač specifičen primer, ker ima dobavitelje po celem svetu. Transport vseh prototipov z vseh koncev sveta na eno mesto, postavljanje scene, postavljanje luči, fotografiranje, postprodukcija in vse to potegne za sabo več stroškov kot jih očitno predstavlja 3D tehnika. Ker ima Ikea zelo visoke standarde za svoje promocijske materiale ti zagotavljam, da tega ne počnejo kar pavšalno.
Seveda ima vsak svoj pogled na to teamo ampak vseeno je 3D vizualizacija realnost, ki bo ostala tudi v prihodnost. V takšni ali drugačni obliki.
blog: [url=http://blog.miklavcic.si]blog.miklavcic.si[/url] | twitter: [url=http://twitter.com/uros_m]@uros_m[/url] | galerija: [url=https://www.slo-foto.net/portfolio/Ulrich]SloFoto[/url] | podjetje:[url=http://miklavcic.si] miklavcic.si[/url]