0 

Klemen @KSi 26. Maj 2015, 16:23

Pozdravljeni, zanima me kaj bi mi vi priporočili za slikanje v prostoru, predvsem za interijerje pa še objekt od zunaj recimo. Naj povem da nisem noben profi in ko prebiram ostale teme tu na forumu je kar precej stvari ki jih sploh ne razumem. Nekaj odogovorov sem sicer dobil v drugih temah ampak nekako ne vem kaj bi. Imam Canon 40D in najraje uporabljam objektiv Sigma AF 50mm f/1.4 EX DG HSM, ki mi dela res odlične slike, v prostoru pa znjim nimam kaj počet, zato bi rabil še kaj drugega, kaj bi vi priporočili? Gledal sem kar nekaj objektivov, recimo
Sigma AF 17-50mm f/2.8 EX DC HSM
Tokina AT-X Pro SD 12-24mm F4 (IF) DX
Canon EF 20mm f/2.8 USM
Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
Vem da je vse malo pomešano, tudi en fiksni vmes, ampak res ne vem kaj bi, pač kaj bi vi svetovali, lahko tudi kak drugi objektiv, zanima me pa slikanje v prostoru, torej da ima široki kot brez fish eye, brez popačenj prostora. Hvala.
   0 

luka567 @luka567 26. Maj 2015, 18:34

Najcenejša varianta je novi Canon EF-S 10-18mm f4,5-5,6 IS STM . Ima sicer nekaj popačenja, ampak se da ustrezno popraviti potem z obdelavo (V Canon DPP oziroma Lightroomu/Photoshopu).
   0 

Klemen @KSi 26. Maj 2015, 19:44

Hvala, sem si ogledal ta objektiv in slišim kar dobre odzive nanj, cena je pa tudi res nizka. No, kot sem rekel nisem nek profi in me zanima glede zaslonke, če je 4,5 dovolj v prostoru kjer ni neke svetlobe. Imam tudi še recimo objektiv Canon EF-S 17-85mm 1:4-5.6 IS USM, ki sem ga dobil skupaj z aparatom in ga skoraj nič ne uporabljam ker dela res povprečne slike, se mi zdi da slabše kot telefon, nevem če je to zaradi višjega f-ja ali je kaj drugega, ampak se mi zdi res ena žalost od objektiva. Glede na to da ima ta ponujeni objektiv podobne oznake, a je vseeno boljši?
   0 

luka567 @luka567 26. Maj 2015, 20:49

f/4,5 je res bolj slabo temnem prostoru.. pratično nujna je uporaba stojala in daljinskega proženja/samosprožilca za fotografiranje samega interiorja. Pri odprti zaslonki so ponavadi ti objektivi malo slabši, čeprav tale 10-18 je precej dober (kolikor sem ga uporabljal za amaterske potrebe). Kar se pa tiče 'povprečnih slik' ima tu prste vmes tudi sama obdelava morda. Še posebej, če fotografiraš v RAW. Torej, če ni potrebe po fotografiranju iz roke se mi zdi definitivno ta objektiv najboljša izbira. O drugih bodo morda povedali še kaj ostali. Bi pa veljalo razmisliti tudi o Sigmi 8-16, če potrebuješ še širši kot. Je pa precej dražja.
   0 

iztok @izo 26. Maj 2015, 21:27

za interier sigurno nekaj pod 17-15 mm. v območju 10-20 imaš kr precej izbire, sploh zdej kakšna rabljena varianta za canon ef ipd, ker so "mogli" vsi kao na sony ali nikon it.
efs 10-18 bi jst verjetno preskočil, čeprav je mogoče čist ok, kot pravim se da dobit ugodno kakšen 10-22 (ta bo verjetno najboljša izbira), pa kakšna sigma 10-20, tokina itd.

če se ti zdijo fotke slabše kot z telefona, bo treba nazaj k osnovam, se naučit post-obdelave ipd. seveda pa stojalo in vse ostalo, kar pride zraven za takšno fotografijo..
   0 

Klemen @KSi 27. Maj 2015, 06:52

Hvala za odgovore, bom pogledal kaj v tej smeri. Drugače pa kar se tiče post obdelave in stojala ipd, ni to vprašanje, mene sedaj zanima zgolj kaj mi lahko da objektiv. Kot sem rekel ona Sigma ki sem jo omenil zgoraj dela odlične slike v vseh svetlobnih pogojih, ostre kot in kjer hočem, barve super, slik skoraj nimaš kaj več obdelovat na računalniku, medtem ko one narejene z objektivom Canon 17-85, niso ne ostre in barve so tudi bolj revne, glede barv se da potem nekaj popravit ampak ostrine pa če je ni, je ni, uglavnem eno veliko razočaranje. Zato me je zanimalo nekaj kar bi mi dalo kvaliteto slike kot Sigma AF 50mm f/1.4 EX DG HSM, le da bi imel možnost širšega kota.
Torej po vaših inforamcijah moram sedaj spremenit seznam
Canon 10-18 oziroma 10-22
Sigma AF 8-16mm 4.5-5.6 DC HSM
Tokina AF 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX
Bi to šlo? In kateri bi bil najboljši? Kaj drugega?
   0 

Primoz @primzi 27. Maj 2015, 20:47

KSi je napisal/a:
... kar bi mi dalo kvaliteto slike kot Sigma AF 50mm f/1.4 EX DG HSM, le da bi imel možnost širšega kota.

Nemci recejo: eierlegende Vollmilchsau - to ne obstaja.. smile

KSi je napisal/a:
.
Canon 10-18 oziroma 10-22
Sigma AF 8-16mm 4.5-5.6 DC HSM
Tokina AF 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX

8-16 Imam in je po mojem mnenju objektiv za slike v cerkvah, ker zelo popaci perspektivo - lahko ti posljem kako sliko oz jih imam nekaj na flickrju (https://www.flickr.com/photos/131776790@N02/)
Tokina velja za dobro se posebaj ker je FF in svetlobno mocna, se pa na crop senzorju tisti 1mm do 10mm precej pozna

Zakaj sploh rabis tak sirok kot?
   0 

iztok @izo 27. Maj 2015, 21:17

pri 8 mm je seveda extrem (skoraj že preveč popačenja), še vedno pa ostane zum do 16mm po potrebi, moraš pa tudi vedet, kaj točno hočeš dobit na slikah (ali recimo samo dokumentiraš prostor, ali gre mogoče bolj za arhitekturo in opremo, ali bolj za osebe ipd). vendar že hočeš fotografirat notranje prostore ipd, sploh v kakšnih manjših objektih, je nekaj od 10 mm na aps skoraj nuja, če hočeš dobit čimveč notri.
zase vem za mnogo situacij, ki recimo s 15 ali 17 mm varianto sigurno ne bi šlo čez, enako za slikanje večjih objektov iz zunanjosti, kjer se ponavadi ne moreš dovolj umaknit, da dobiš vse notri ipd.
   0 

Klemen @KSi 28. Maj 2015, 22:25

Spet hvala obema za odgovore. Glede širokega kota, rabim pač nekaj kar ima široki kot ni pa da mora bit tako širok, sem samo napisal par objektivov ki bi naj bili dobri. Meni je važno da lahko z njim slikam v prostoru, ni pa treba da je neki ekstrem in tudi nočem da mi pači sliko, torej Sigma 8-16 odpade.
Torej mi po novem ostaneta le še Canon in Tokina, Tokine sicer še nisem imal v rokah, ampak če pravite da je dobra bi se mogoče prej nagibal tja, predvsem zaradi zaslonke.
   0 

iztok @izo 29. Maj 2015, 08:41

imaš še sigmo 10-20 (in to dve različni) in tamron 10-24 recimo, tako da izbire nekaj je..

osebno bi izbiral med canonom, sigmo in tokino.

malo za pomoč
http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=34
http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=31
   0 

Klemen @KSi 29. Maj 2015, 12:16

Bolj ko gledam vse te varijante, tudi na tej strani ki si mi jo linkal, bolj se mi zdi da bi bila tokina 11-16 tista prava izbira zame, ceprav je objektivov, ki bi jih imel kar precej, ampak vsega se ne da imet smile
   0 

SDF85 @coolman87 27. Jan 2017, 10:32

izo je napisal/a:
imaš še sigmo 10-20 (in to dve različni) in tamron 10-24 recimo, tako da izbire nekaj je..

osebno bi izbiral med canonom, sigmo in tokino.

malo za pomoč
http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=34
http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=31

hvala za linke. Ja tudi jaz kolebam med Tokino in Sigmo. Katerega se bolj splača? Imaš katerega od teh objektivov (široko.)?

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati