0 

metul1 @metul1 5. Jun 2015, 09:32

Lep pozdrav vsem makro fotografom

Zanima me zakaj mi makro obročki ne zagrabijo objektiva na fotoaparatu Nikon d 5100 . Na zaslonu mi pokaže kot da ni objektiva .Ker sem v makro še selen mi bo vsaka pomoč prišla prav .

hvala za pomoč
   0 

iztok @izo 5. Jun 2015, 11:08

obročki verjetni nimajo el. kontaktov, ki bi prenesli signal iz ohišje na objektiv.
   0 

metul1 @metul1 5. Jun 2015, 11:27

to drži samo kako pa naprej
   0 

iztok @izo 5. Jun 2015, 11:37

kupi obročke, ki imajo kontakt, ali pa nucaj stare objektive, na katerih lahko račno nastavljaš zaslonko ipd (čeprav tudo to na nikonu ne delije najbolje zaradi merjenja svetlobe, če se ne motim - rabiš kontakt oz čip na adapterju.
bi se moral pozanimat pred nabavo.
   0 

Aleš @lial 5. Jun 2015, 11:50

Ne vem za Nikon D5100, vendar se je dalo pri nekaterih aparatih izklopiti prepoznavanje namestitve objektiva.
Potem bi moralo delovat v ročnem načinu ustrenja.
   0 

iztok @izo 5. Jun 2015, 11:52

ja, samo kaj pa zaslonka?
   0 

Aleš @lial 5. Jun 2015, 12:03

imaš prav - nerešljivo
   0 

Simon @SimonG 5. Jun 2015, 20:09

Daš lens na aparat, nastaviš željeno zaslonko, stisneš+držiš dof preview gumb in snameš lens, daš vmes obročke... Tako vsaj gre pri canonu...

Je varianta, ni pa praktično... ampak za macro itak zapiraš blendo kolikor ti pač svetloba dopušča, mini korekcije lahk pa pol delaš z iso ali cajtom....
   0 

metul1 @metul1 5. Jun 2015, 22:02

Ne vem za ka pol delajo take obročke če ne gre
   0 

metul1 @metul1 5. Jun 2015, 22:03

ta z iso pa z čsom bo še vrjetno najbol praktična
   0 

Aleš @lial 6. Jun 2015, 06:02

metul1 je napisal/a:
Ne vem za ka pol delajo take obročke če ne gre

Zanimivo bi bilo izvedeti, kdo in kje je prodal obročke za DSLR Nikon aparat brez kontaktov. (če takšni res obstajajo)
Edini, ki jih imam brez kontaktov so m42 obročki iz davnih analognih časov, pa še pri teh je vstavljena paličica za zaslonko...
Tehnika, ki jo predlaga Simon pa je zame res nekaj povsem novega. Če je to pri Canon in Nikon aparatih "resna" opcija, potem sem kar vesel, da sem že vsa leta na A bajonetu Minolta/Sony.
Ker se takšnih kolobocij pri uporabi obročkov verjetno sploh ne bi poskušal lotiti.

P.S.: občutek, da zabavamo TROLA pa je ves čas prisoten, ampak nekaj pa je treba pisati, da forum ne bi popolnoma 'crknil' grin grin
   0 

metul1 @metul1 6. Jun 2015, 14:57

Na obročkih na piše nobenega proizvajalca so pa res brez kontaktov res , je pa cena res primerna sigurno kvaliteti sem pa poskusil z iotom pa močno osvetlitvijo pa sploh ni tako švoh. Me še zanimajo kaka druga mnenja

lp
   0 

iztok @izo 6. Jun 2015, 15:00

kitajci boodo naredili vse, narod pa kupi, ker je poceni.. to je vsa filozofija.

Daš lens na aparat, nastaviš željeno zaslonko, stisneš+držiš dof preview gumb in snameš lens, daš vmes obročke... Tako vsaj gre pri canonu...

tole dolgoročno ne vem če je zdravo za objektiv, je verjetno večja možnost, do bo treba kakšnem motorček menjat ipd.

en varianta za makro z navadnimi objektivi je recimo nastavek, kjer obrneš objektiv in je potem kabel napeljan na bajonet ou kontakte, da vse špila. se dobi po netu, samo cen pa ne vem (smo pa spet verjetno več ali manj pri kitajcih, zato previdno).

en primer reicmo:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/1050997-REG/vello_rm_cef_macrofier_reverse_mount_adapter.html/prm/alsVwDtl
   0 

samos1111 @samos1111 8. Jun 2015, 09:21

Pri Nikonu ne, ker je zaslonka povezana mehansko. Če ni povezave, je na najmanjši zaslonki. Za makro je to sicer včasih uporabno, ker dobiš nekaj več globinske ostrine, ampak rabiš močno svetlobo (fleš) ali zelo dolgo ekspozicijo, pa pričakuj neostro sliko zaradi difrakcije (z ostrenjem se da včasih nekaj izostrit, če nimaš zraven drugih tipov blura). Deluje včasih zatič na vzvodu zaslonke v mountu objektiva, ampak tega ne bi priporočal. Deluje samo v M načinu. Če nimaš starejšega objektiva z nastavitvijo zaslonke, kupi avtomatske obročke, tam nekje od $80 dalje.
Načeloma se dobi tudi čipe ("Dandelion" Tagotech, $30), ki omogočajo nekakšno meritev svetlobe z objektivi brez lastnega čipa oz električne povezave. V principu to seveda gre brez čipa, ampak Nikoni to blagovoljijo delat samo za snemanje filmov in v LV preview načinu.

Zanimivo bi bilo izvedeti, kdo in kje je prodal obročke za DSLR Nikon aparat brez kontaktov. (če takšni res obstajajo)
Valjda so, okrog $10, so uporabni s starejšimi objektivi, pa npr avtomatika nič ne pomaga če uporabljaš reverzni obroček.

en varianta za makro z navadnimi objektivi je recimo nastavek, kjer obrneš objektiv in je potem kabel napeljan na bajonet ou kontakte, da vse špila. se dobi po netu, samo cen pa ne vem (smo pa spet verjetno več ali manj pri kitajcih, zato previdno).
To se dobi pri Meike za Canon, pa shekat se da za druge sisteme z električnim krmiljenjem objektiva, ne pa za Nikon F zaradi mehanske zaslonke.
   0 

metul1 @metul1 8. Jun 2015, 18:33

hvala za izčrpen nasvet

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati