0 

Matej Štegar @mstegar 21. Jun 2015, 15:52

Sem pred prvim čiščenjem senzorja oz tipala. Mislim si kupit ta komplet. Kaj priporočate. Zdaj na senzorju pravzaprav n prah saj sem z čopčem probal spucat pa nišlo dol. Kod neki zapečeni madeži gor. Fotoaparat imam skoraj da eno leto,pa me moti pri slikanju strel ,kjer se vidijo madeži.

http://fotoshop.si/?488,dust-aid-dust-wand-komplet-za-ciscenje-senzorjev
   0 

Vuksan Vemic @Vuksan 22. Jun 2015, 23:29

Ja ti mogu reći kako ja radim. Ako niste sigurni bolje da ništa ne radite već da zatražite uslugu servisa.
Žene koriste ćetkice kod puderisanja lica. Kvalitetna četkica je izuzetno meka i najbolje sredstvo da uvek očistite objektiv i okular, i ako znate ogledalo i prizmu, ali se mora unutrašnjost tela izduvati pumpicom. Tačkice koje vidite kroz okular ne moraju biti na senzoru.
   0 

Aleš @lial 23. Jun 2015, 05:17

Matej: komplet, ki ga nameravaš uporabiti je v redu, le nekoliko predrag.
Poglej še TOLE , takšna čistila uporabim enkrat letno in je popolnoma dovolj.
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 07:42

Aleš ,ja malo je predrag ima pa 50 krpic. Tale tvoj pa ima 3 ,sicer ko praviš uporabiš sam enkrat na leto kar je vredu. Pri tistem mojem paketu je zraven metanol ,ki ga daš na krpico. Pri tvojem se samo krpica namota okoli palčke in nežno pritisneš po senzorju ,čeprav razumem.
@vuksan ,ja servis je u ljubljani ,me več pride pošilanje fotoaparata ter servis ,kot ta oprema(sem z Ptuja). Umazanija je na senzorju ,sem pogledal in se pri zaslonkah nad cca f10 vidi pike
Kontakt:mstegar@gmail.com
   0 

Ratter @Ratter 23. Jun 2015, 08:43

Na Youtube imaš precej filmčkov,kako se čisti senzor.
Predlagam,da si najprej tam malo pogledaš zadeve.
Ni pa tak bav bav,kot se zdi.

Pa tudi na sosednjih forumih se kaj najde:
http://www.totifoto.net/index.php?name=MReviews&op=show&rid=13

https://www.slo-foto.net/clanki/104/ciscenje-senzorja
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 08:45

Ok hvala vsem.
   0 

Aleš @lial 23. Jun 2015, 09:54

mstegar je napisal/a:
Pri tistem mojem paketu je zraven metanol ,ki ga daš na krpico. Pri tvojem se samo krpica namota okoli palčke in nežno pritisneš po senzorju ,čeprav razumem.

V kompletu, ki ga jaz uporabljam sta dve čistilni palički, ena je že namočena, druga pa suha. (na povezavi so 3 x 2 paličice) Krpice na paličicah so fiksne in odgovarjajoče velikosti za tipalo.
Vsako od mokrih sem lahko uporabil dvakrat.le nepredušno sem moral zapreti ovoj.
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 14:21

Aha potem pa z suho palčko zbrišeš i nje to to. Bom za prvič vzel tole,pa da vidimo. Saj zgoditi se ne more nič ,pač preveč pritiskat močno ne smem.
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 14:54

Aja še to mora bit fotoaparat v času čiščenja prižgan?
   0 

Aleš @lial 23. Jun 2015, 17:22

Seveda.
Sicer ne vem, kakšen aparat imaš, večinoma pa obstaja opcija "clean sensor", pri kateri se odpreta zavesici pred tipalom.
Pomembno je, da imaš dovolj napolnjen akumulator, čeprav je tudi za to pri večini aparatov predvidena varovalka - ne pusti opcije, če je premalo toka.
Še dodatno: z mokro paličico enkrat samo premažeš tipalo (senzor), počakaš nekaj trenutkov, nato greš še enkrat čez, skoraj brez pritiskanja. S suho potem z dvema potegoma osušiš in takrat se dejansko odstrani madež. Nikakor pa ni priporočljivo vleči sem ter tja, ker se lahko stanje še poslabša. Takšen način se je pri meni najbolj obnesel.
Ker pa pišeš o možni zapečenosti prahu, bo morda treba ves postopek ponoviti, lahko tudi večkrat.
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 19:08

Imam Nikon D7100 bom pogledal če ima to funkcijo. Sicer pa najlepša hvala za razlago.

http://ptuj.zevs.si/Current_Vantage.htm
   0 
   0 

Matej Štegar @mstegar 23. Jun 2015, 19:35

Sem pogledal ima funkcijo Clean image senzor
   0 

Matej Štegar @mstegar 26. Jun 2015, 19:19

Danes prvič učistil senzor. Vendar ni učinka nobenega,pa sem postopek 3 ponovil. Še vedno se vidijo na sliki packe. Lečo objektiva sem z krpico tudi zbrisal ,sicer je še nekaj malih pikic gor ,ampah jih pucam pa ne gredo dol.Poleg tega se je vidlo na senzorju zmazki ko sem zbrisal z mokro palčko ,kljub temu da sem takoj zbrisal z suho palčko.
   0 

Matej Štegar @mstegar 27. Jun 2015, 11:58

Se je na koncu izkazalo da so te palčke neuporabne. Škoda denarja. Enostavno je zdaj vse razmazano ,sem naredil tako kot treba ampak z suho se ni dalo vsega pobrat in so vidne sledi,sem sprva mislil da nekaj izhlapi. Očitno bo potreben servis in še dodaten strošek
   0 

Aleš @lial 27. Jun 2015, 14:29

Zanimivo!
Meni je vedno uspelo in mi uspeva že nekaj let.
   0 

Ratter @Ratter 28. Jun 2015, 07:20

Je pa res,da se lahko zgodi,da s prvo palčko ne očistiš dovolj dobro.
Tudi jaz sem že porabil 3-4 palčke,da sem bil z rezultatom zadovoljen.
Za kontrolo pa uporabim tole:
http://www.ebay.co.uk/itm/P4PM-GGS-CCD-SLR-Sensor-Cleaning-Cleaner-Magnifier-Loupe-5X-2X-Sensor-Loupe-/201097791736?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2ed25cc8f8
Odlična zadeva.
   0 

Matej Štegar @mstegar 28. Jun 2015, 09:18

Problem je da so vidni madeži te tekočine ,ki je na palčki. Nisem pa upam preveč trdno it z suho palčko.
@Ratter ,ta zadeva ni slaba,sicer jaz imam namizno svetilko ter z mobitelom si tudi posvetim. Je pa težko ščistit,saj je senzor globoko not. Jaz sem sprva čistil prednjo ogledalce,polj sem pa pa skužil da treba pritisnit na sprožilec in šele potem vidiš senzor.
   0 

Aleš @lial 28. Jun 2015, 09:33

Zanimiv pripomoček, Ratter, čeprav sam še vedno bolj zaupam testnemu posnetku v belo steno (ali pa v nebo brez oblačkov) z maksimalno zaprto zaslonko.
Matej: upam, da nisi ogledalca tudi poškodoval. Na posnetku se prah na ogledalu ne bo videl, prav tako so večinoma nevidne poškodbe ali kakšen drobec na objektivu.
   0 

Peter @saintek 28. Jun 2015, 11:13

Sam čistim s tistim dust wand kitom... In ja vsi ki uspejo spucat vse fleke v prvo bi jih rad videl. Ponavadi je potrebno večkat it. Sam nato pogledam z lupo, najbolj pa se itak vidi ko narediš fotko na f16-f22 na modro nebo ali papir

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati