0 

Tadej Vučko @bucha 9. Sep 2015, 10:26

Pozdravljeni,

Pred kakšnimi 5 meseci sem si nabavil objektiv Tokina 28-80 f/2.8 atx pro za Sony DSLR.

Vendar pa imam pri zaslonki 2.8 probleme z CA. Pri zaslonki 4 in više tega nisem opazil tako veliko. Vendar, če bi bil samo CA z tistimi barvnimi robovi nebi še bil takšen problem, pri meni se še pojavi neke vrsta megla oz. so nekateri deli zamegljeni in zgleda ful grdo na slikah i je ne moreš uporabiti.

Mogoče ima kdo kakšne izkušnje s tem kako odpraviti tole.

CA odpravim v LR vendar megle pa ne morem nikjer.

Hvala za vaš odgovor.

lp

Tadej
   0 

Primoz @primzi 9. Sep 2015, 16:57

Ojla

Tokine so znane po "megli", ali tvoje izgleda priblizno takole? http://www.dpreview.com/forums/thread/2660044

Ampak ker pises, da so samo eni deli megleni je mozna se ena razlaga. Da imas svinarijo ali poskodovano zrcalo.
Soniji imajo polprepustno zrcalo in sklepam, da bi se tam lahko kaj nabralo.

Ali imas se kak drug svetlobno mocan objektiv in lahko ugotovis ali je megla od objektiva ali od aparata?
   0 

Tadej Vučko @bucha 9. Sep 2015, 19:01

Zdravo,

Hvala za hiter odgovor.

"Megla" je taka kot je na sliki. Imam še kit objektiv 18-70, 70-300 ter 50 mm 1,7. Do zdaj sem opazil meglico samo pi tokini.

Lahko je vreme suepr sončno ali pa je lahko oblačno vendar se velikokrat pojavi pri zaslonki 2.8.

Mogoče se da s kakim programom odpravit, vendar še jaz nisem zasledil oziroma niti ne vem kako se strokovno reče tej " meglici".

Zato je vsak odgovor in zamisel dobrodošla.

Fotoaparat sem kupil rabljen, mislim, da bi ga moral dat nekam da mi sčištijo zrcalo ter senzor, vednar pri nas v Prekmurju je problem, da take ustanove oziroma trgovine specializirane za to ni.

Pomoje je ta meglica izvira zgolj od objektiva, kajti na niti enem omenjem drugem objektivu meglice nisem zasledil.

Lep pozdrav
   0 

Primoz @primzi 9. Sep 2015, 19:40

prilepi kako megleno sliko ali link do kake take slike pa bomo morda kaj bolj pametni...
   0 

Tadej Vučko @bucha 9. Sep 2015, 19:54

Link za fotografijo ki je že predelana in kljub temu vsebuje "meglo".

http://shrani.si/f/23/WE/8AAI64l/dsc00898.jpg

Za vse nasvete sem odprt.

Sicer so bil nekatere še bolj meglene, vendar sem jih pri prebiranju takoj izbrisal.

lp
   0 

Aleš @lial 10. Sep 2015, 00:55

Za ta objektiv praktično vsi uporabniki ugotavljajo mehkobo in CA pri odprti zaslonki ( http://www.dyxum.com/reviews/lenses/Tokina-28-80mm-F2.8-AT-X-280-AF-PRO_review167.html )

Očitno je, da objektiv pri 2.8 pač ni ravno uporaben za vse vrste posnetkov.

Manjša verjetnost je še umazana zadnja, notranja leča, to se lahko očisti s krpico za očala.
Ker gre za Sony A200, umazanijo na polpropustnem zrcalu lahko odmislimo, aparat je še 'klasičen' DSLR.
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 06:48

Objektiv je redno vzdrževan, redno čiščen z krpico za očala in ga tudi redko vzamem iz fotoaparata, ko pa ga vzamem dol pa takoj namestim zadnji pokrovček, tako da umazanija praktično nebi smela biti.

Ima kdo rešitev za tole oz. če se da ta "megla" rešit v kakšen softwaru, ali pa se moram sprijaznit da moram določene scene slikat oz. skoraj ves čas slikati f/4 in više.

Hvala vsem za mnenja!
   0 

Aleš @lial 10. Sep 2015, 08:09

Poskušaj s http://smartdeblur.net/
   0 

Primoz @primzi 10. Sep 2015, 08:13

Probaj slikat kako neutralno tablo ali kaj podobnega in prilimat neobdelano sliko. Jaz imam obcutek da je slika neostra samo na dolocenih delih.

Pa drugic, tudi v soncu slikaj s flesom. Potem ljudje ne bodo imeli podocnjakov.
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 09:39

Slika se zdi mogoče neostra samo pri nekaterih delih zato, ker je že to predelana slika in sem se nekaj mučil ka bi v lightroomu, malo retuširal da bi nekako izpadla ven.

Ko pridem domov poslikam kakno svar pa vam sliko neobdelano posredujem na portal.

lp
   0 

Aleš @lial 10. Sep 2015, 09:58

Malo sem se 'poigral' s fotografijo, ki si jo linkal in morda zadeva ni tako kritična.
Če te zanima (in dovoliš) jo lahko prilepim za ogled.
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 13:05

kot sem rekel sem odprt za vse zadeve samo da zadevo nekako izboljšam in jo lahko popravim.

Lial prosim lahko jo prekopiraš, da bom videl in še ostali kako si uspel.

hvala že vnaprej.

lp
   0 

Aleš @lial 10. Sep 2015, 14:25

OK
Takole je videti:

Nekaj problemov pri mojem popravljanju so naredile tudi tvoje korekcije, kljub temu pa je jasno, da bi bilo lahko še bolje z nekoliko zaprto zaslonko. Prepričan pa sem (naj me kdo popravi, če se motim),da bi ta posnetek natisnjen na običajni velikosti zadovoljil vse kritike povprečnega opazovalca.
Kakor je bilo že zapisano, škoda da nisi uporabil bliskavice.
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 14:41

Ko sem ta posnetek naredil, še nisem vedel da bom imel s tem probleme oz. še problema nisem poznal. Ko sem jaz naloadal vse na računalnik potem mi je postalo jasno, da nekaj ne štima. Vsekakor vsaka šola nekaj stane in sedaj tudi zaradi tega pač bom moral uporabljati bolj zaprto zaslonko od f/4.0 dalje.

Sedaj pa če ni skrvnost kak si uspel sliko narediti dokaj normalno. Ali gre za poseben programček ali pa si uporabil kakšen dodaten trik v LR/PS.

Hvala in lp
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 14:58

Še nekaj.

Dodajam "surovo" fotografijo brez kakršne koli obdelave.

0 

Aleš @lial 10. Sep 2015, 15:00

Za obdelavo uporabljam Corel PhotoPaint, večino sem naredil z njim, le korekcija barv je narejena v PS.
Vse korekcije naredim pri največji možni velikosti, potem pa za pomanjšanje uporabim PS, vendar pri tem uporabim 'Bicubic sharper' in ne avtomatiko.

Mimogrede - imaš morda posnetek tudi v RAW-u (ARW)?
Pri pretvorbi v jpg je precej lažje popraviti nekatere napake, tudi ostrino in CA.

LP
   0 

Tadej Vučko @bucha 10. Sep 2015, 15:12

Itak da vse slikam v RAW-u. Vendar pa je datoteka velika in je ne morem naložit na kakšen potral.

V ZS mi sporoči mail in ti pošljem po mailu sliko.

lp
   0 

nocomment @nocomment 13. Sep 2015, 18:12

Zadnji Lightroom ima "dehaze" funkcijo...

0 

Tadej Vučko @bucha 14. Sep 2015, 15:01

Katera je zadnja verzija lighrooma ?
6.0 ali je še kaj zunaj

lp
Tadej

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati