0 

Bojanxe @Bojanxe 5. Okt 2015, 19:15

Pozdravljeni,

Že pred nekaj časa sem se zalotil da mi kit objektiv več ne odgovarja, oziroma mi ne more nič več ponuditi, zato se obračam na vas za pomoč.
Trenutno uporabljam Nikon D5200 z 18-105mm kit objektivom, poleg tega imam še Nikkor 35mm f1.8, ki sicer daje solidne rezultate, vendar zame nima dovolj širokega kota.

Kam bi se obrnili vi, oziroma kaj mi predlagate za nakup? Zaenkrat imam ogledano tole, mogoče kdo ve kakšna je razlika med njima?

http://foto-shop.si/sigma-objektivi/2154-sigma-17-50-f28.html
http://trgovina.besenicar.si/nikon/2527-tamron-sp-af-17-50-mm-f-28-di-ii-nikon-4960371005201.html

Kakšen drug predlog?

Hvala in lp,
Bojan
   0 

samos1111 @samos1111 6. Okt 2015, 13:31

"mi kit objektiv več ne odgovarja, oziroma mi ne more nič več ponuditi"

Vprašaj se, kaj ti pri njem ne odgovarja in kaj bi rad slikal, pa kakšen je budžet.
17-50 ti nudijo manjši razpon zooma in malo širšo blendo, ta drugi brez stabilizacije. Kar se tiče razlike v kvaliteti lahko študiraš razne reviewe, npr na photozone.de, lenstip.com, slrgear.com itd
V tej grupi te bi lohk pogledal še npr Sigma 17-70/2.8-4 ali novi Nikkor 16-80/2.8-4...
Obstajajo tudi širši ne-zoomi, npr 20, 24, 28 /2.8, narejeni sicer za FX, cenejših DX pač ni. Je še zelo široka 10.5 riba, pa kakšni brez AF od Samyanga...
   0 

PIP33 @IgorPodlipnik 6. Okt 2015, 19:38

Živjo

Se opravičujem, ampak me resnično zanima kako ti 18-105 objektiv ne more ponuditi nič več.

No, v vsakem primeru, če gledamo samo goriščnico imaš že s tem objektivom zelo lepo pokrito veliko območje in jaz bi predlagal, da se vzame samo še en širokokotnik v rangu 10-20 in to je to. Sigma 10-20 naj bi bil zelo fajn objektiv.
   0 

Bojanxe @Bojanxe 6. Okt 2015, 19:56

Mogoče sem se malo čudno izrazil, seveda z objektivom kot takim ni nič narobe, ampak ko uporabljam 35mm z blendo f1,8 mi rezultat veliko bolj odgovarja, s tem imam v mislih svetlobno moč, odličen bokeh in pa samo ostrino, se mi zdi da kit objektiv tega ne zmore.

Torej, če drugače zastavim, za moje navade fotografiranja in želje po boljšem (zame) rezultatu, iščem nekaj svetlobno močnega, z nižjo goriščnico, 35mm je sicer odličen, ampak ga veliko uporabljam za družinsko fotografijo in je na meji, se moram kar dosti odmakniti od subjekta...

Upam da sem malo bolje razložil moj "problem" smile sem le hobi fotograf, veliko sem na auto show-ih, malo manj pokrajina, veliko družinske fotografije, ter kakšen portret. Tako nekako na grobo, potrebujem "walk around" objektiv, ki bo svetlobno močnejši (bokeh mi je tudi zelo pri srcu) , od obstoječega kit objektiva 18-105mm.

P.s. na drugem forumu so mi predlagali sigmo Art 18-35mm f1,8. Ko gledam reviewe me kar mika, čeprav je občutno dražji. Kje pa vi kupujete opremo, kje se splača pogledati za objektive z ugodnejšo ceno?

Hvala za odgovore.
   0 

Primoz @primzi 7. Okt 2015, 13:12

18-35 f.1.8 je eden od mojih "mokrih sanj", ampak potem ko Sem ga videl je omejeno uporaben. Primeren je za akte in portrete celega telesa. Za portrete je 35 mm premalo, za arhitekturo je 18 prevec.

Koliko ti je blenda 1.8 nujno potrebna , razmisli o cenejsi alternativi 17-50 f.2,8?
   0 

PIP33 @IgorPodlipnik 7. Okt 2015, 19:09

Ja, 18-35 f1.8 je vrhunski objektiv, kar tudi plačaš. Pa vedi,da ima tudi 3/4kg. smile

Drugače se za portretno fotografijo večinoma uporabljajo daljši objektivi, kjer se lažje doseže bokeh.
Torej, nastaviš svoj objektiv na 105mm, najbolj odprto zaslonko in se približaš kolikor je le mogoče, da dobiš v kader, kar želiš. Večina (ali vsaj zelo veliko) profesionalnih fotografov slika portrete z objektivi 70-200mm in zaslonkami od f2.8 do nekje f8, odvisno od željenega efekta in oddaljenosti backgrounda od subjekta.

Če boš fotografiral portrete z 18-35mm, boš imel vse osebe na fotografijah dokaj široke.
Za tvoj fotoaparat je dokaj idealen objektiv za portrete 50mm f1.8.

Za vse ostalo pa seveda verjetno najboljša izbira res Sigma 18-35.
   0 

Matej Štegar @mstegar 7. Okt 2015, 20:26

@Bojanxe Tudi jaz imam poleg Nikona D7100 kit objektiv 18-105mm zoom je vredu,ampak ostrina objektiva ter svetlobna moč je slaba.Zato tudi jaz gledam proti novemu objektivu. Ker je pri DX zelo slabo pokrito z objektivi je najti kaj pametnega težko.Sicer pašejo FX objektivi tudi na crop senzorju ampak ti zmanjša zoom in s tem nič ne pridobiš razen na kakovosti slike. Sam si imam namen kupit nov DX objektiv 16-80mm 2/8f Razpon gorščic je idealen za portretno fotografijo ali za pokrajinske posnetke. Saj velike razlike ni med širokokotnim objektivom 10-14mm itd. Edino cena je dokaj visoka,ampak še veliko cvenejša kot pri FX.
Kontakt:mstegar@gmail.com
   0 

Bojanxe @Bojanxe 7. Okt 2015, 21:24

Hvala vsem za odgovore.

Trenutno se odločam med sigmo 17-50mm f2.8 in 18-35mm f1.8.

sicer takega objektiva še nisem imel, vendar si predstavljam da bi zunanje ostrenje na 17-50 znalo biti problematično, ker bi se sam težko privadil da se obroček za ostrenje premika na AF. Verjetno s tem tvegam tudi poškodbo objektiva, če bi večkrat po pomoti prijel ravno za obroček in bi se motorček "matral"... Medtem ko ima 18-35 notranje ostrenje, kolikor sem videl. Edini pravi minus tega objektiva je kratek (morda prekratek) razpon goriščnice, kar v praksi pomeni več skakanja sem in tja pred motivom smile

Ah ja, saj morda se mi bo pa uspelo odločit za enega, hehe. smile Na strani od Beseničarja piše da ima oba na zalogi, jutri pokličem in grem v živo primerjati objektiva, mogoče bo potem odločitev bolj jasna.
   0 

Bojanxe @Bojanxe 9. Okt 2015, 18:51

Na Beseničarju so kul, oba sem lahko v miru sprobal in ugotovil da je razpon goriščnice 18-35mm zame premajhen, zato ciljam na 17-50mm, ki zajema kakšnih 70 procentov mojega fotografiranja.

sigma 17-50mm mi v roki deluje malo "ceneno", ostrina boljša kot na trenutnem kit objektivu. Moti me obroček za ostrenje, ki se vrti med AF, samo med testom sem nekajkrat zagrabil ravno tam...

Prosim pa za mnenja za alternativo, Nikkor 17-55mm f2.8, če bi se odločil zanj, bi ga vzel rabljenega. Kolikor berem po spletu, naj bi bil en izmed najboljših DX objektivov, seveda pa je cena temu primerna...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati