0 

MILKO LINEC @SEPIA 20. Nov 2015, 00:47

Zanima me razmerje med ISO (fotografiranje) in Gainom(pri snemanju)? Pri gainu so vrednosti 0, 6, 9, (koliko bi se lahko ocenilo po vrednostni lestvici ISA?

Hvala za pojasnilo.
   0 

stm @stm 20. Nov 2015, 08:16

Tega ne razumem ravno najbolje, ampak vseeno... ISO je občutljivost filma/senzorja in ti ne pove nič o šumu (dva fotoaparata imata lahko pri istem ISO različno količino šuma). Gain ti pa pove, koliko se šum poveča, glede na osnovno vrednost.

Pri kameri moraš najprej ugotoviti, koliko je osnoven ISO (lahko je recimo 800). Mislim, da je to potem Gain 0db. Gain +6db ti za 1x (torej pomnožiš z 2) poveča količino šuma, oz. podvoji občutljivost (za kar mislim, da ni čisto res), torej naj bi bilo, kot da delaš z ISO 1600.

V grobem je torej +6db enako podvojenemu ISO (100 na 200, 200 na 400, 400 na 800, ...).

V filmu je tema bolj pomembna kot v fotografiji smile Mislim, da je zato tudi bolje, če je osnovni ISO večji. Če je preveč svetlobe, uporabljaš ND filtre.

Spodaj je en link in se mi zdi, da je dobro razloženo:
http://www.xdcam-user.com/2011/02/what-is-iso-and-how-does-it-compare-to-gain/

Je pa potrebno moj komentar jemati malo z rezervo... upam, da ga kdo dopolni smile
   0 

Simon @SimonG 20. Nov 2015, 09:17

Mislim da je zadeva odvisna od kamere, pri večini pa lahko tudi določiš a ti sensitivity kaže kot iso ali gain...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati