0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 13. Jul 2016, 12:04

Živjo!

Trenutno pa imam v načrtu izdelavo nekega preprostega digitalnega teleskopa in bi pri tem potreboval nekaj pomoči oz. nasvetov. Gre se v bistvu za DIY projekt, kjer želim izdelek priklopiti na računalnik preko USB kabla in tam zajemati slike oz. video. Na voljo že imam telefoto lečo Kelda 800mm (glej link spodaj), razmišljal sem pa, da bi tu gor namesto fotoaparata pritrdil raje določeni webcam, ki ga lahko potem enostavno priklopim na PC. Spletne kamerice imajo ponavadi maksimalno resolucijo HD 1920x1080 ali morda 1600x1200, na spletu sem pa našel tudi USB kamera modul z 8 megapiksli (glej linki spodaj), ki ga že imam na zalogi.

Telefoto Leča Kelda 800mm: https://www.amazon.co.uk/420-800mm-8-3-16-Telephoto-Manual-Camera/dp/B00UCRXIKK
8MP USB Kamera modul: http://www.aliexpress.com/store/product/Micro-digital-Sony-1-3-2-sensor-USB-8MP-hd-webcam-usb-2-0/913995_32286496655.html

Ima kdo kaj nasvetov kako bi se dalo tole skombinirati? Na kameri sem odstranil leče in goli senzor približal zadnjemu delu leč. Sem malo eksperimentiral z razdaljami med senzorjem in lečo ter mi nikakor ne uspe spraviti slike v fokus. Leče fokusirajo sliko na velikost cca 20x20mm, velikost senzorja na kameri je pa 1/3.2'', če prav berem navodila.

Bi potreboval kakšen vmesnik, ki sliko pomanjša na velikost senzorja?

Hvala za nasvete, lp.
   0 

Primoz @primzi 14. Jul 2016, 18:17

Ce imas nastavek za Nikon pri Keldi je razdalja od senzorja do bajoneta tocno 46.5 mm, ce imas nastavek za Canon je razdalja 44 mm.

Ampak zadeva je pa tako svetlobno sibka (f=16), da ne pricakuj cudezev.
   0 

Primoz @primzi 14. Jul 2016, 20:15

Sem se pa malo poigral z racunanjem, tvoj senzor je priblizno 25x manjsi od senzorja na normalnih (ne pro) zrcalno refleksnih kamerah, je pa priblizno 10x bolj gost (to pomeni da vsaka tocka senzorja zajame 10x manj svetlobe)

S tem se da izracunati, da je vidno kot ki ga dosezes priblizno primerljiv s kotom pod katerim vidimo luno. Seveda je to bistveno manj od (amaterskih) teleskopov, ampak za domace igranje je pa to kar dosezek.

Edino vprasanje je kako lahko nabijes obcutljivost senzorja, ker predvidevam, da bi za sliko lune rabil 10 sekund, v tem casu se ti pa Luna ze mocno premakne.
   0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 14. Jul 2016, 21:36

Teleskop v bistvu ni ne bo namenjen za slikanje neba, lune oz. zvezd ampak pokrajne čez dan. Sem že malo eksperimentiral in opazil, da so slike res nekam temne. Poskusil sem tudi z preprostejšo kamero (2 megapikslov), pa se mi zdijo slike nekam bolj ostre.

Mar obstaja kakšna rešitev, kot je npr. vmesna leča (med kamero in Kelda lečo), ki vpadno svetlobo prilagodi (jo skoncentrira) na velikost novega senzorja? Npr. če svetloba iz leče pada na krog premera 30mm, naj jo vmesnik skrči na krog premera cca 6mm?

Imate kake druge predloge kako bi se tole dalo rešiti?

lp
   0 

Primoz @primzi 15. Jul 2016, 07:07

V teoriji je taka vmesna leča mogoča, v praksi pozabi nanjo.

To presega moje srednjesolsko znanje fizike, ampak poenostavlljen razmiskek:

Ti imas dve moznosti:

1) pri isti efektivni goriscni razdalji: zbrati vso svetlobo in to pomeni da bos namesto vidnega kota 1 stopinje dobil 5 stopinj. Poenostavljeno povedano bi zato rabil steklo z zelo velikim lomnim količnikom in lečo, ki bi bila skoraj okrogla (da bi svetlobo tako močno uklonil). Tudi če bi med izhodno pupilo (tvoj objektvi je cca 3-4 cm širok zadaj) in sensor uspel spraviti tako lečo, so pixli na tvojem senzorju po velikosti podobni valovni dolžini svetlobe, in bi zaradi različnega loma različnih barv (kromatična aberacija) dobil zmazek.

2) teoretično bi objektiv odmaknil od sensorja (npr cetrt metra stran) in montiral vmes lečo ki bi omogočala retrofokus. Problem je v tem, da ne veš kako so izračunane leče v objketivu in zna biti, da bi moral to lečo spreminjati pri vsakem položaju zooma ali celo premikati naprej/nazaj med fokusiranjem.
Poglej npr 10-15 cm od zadnjega dela objektiva pod katerim kotom se vidiš vsaj delno skozi objektiv in bos videl da bi taka leča morala imeti premer 15-20 cm. Lahko si predstavljaš kako debela mora biti leča, koliko svetlobe pri tem izgubiš, itd.

Tvoja najboljsa možnost je na senzorju. Poslati nanj več štroma, da bi bolj občutljiv, ali ga hladiti s tekočim dušikom,... ali sploh lahko spreminjaš njegovo občutljivost (ISO) in odzivni čas?

Predvsem so vse take zadeve drage. Kamero ki ustreza prvi varianti dobis za 150 eur (Medion LIFE X44022)
   0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 15. Jul 2016, 09:07

Hm, potem bi verjetno bilo še najbolje, da se odločim za možnost 3) zamenjati senzor za večjega.
Bom očitno moral malo prebrskati, če se da dobiti kakšna namenska USB kamera z večjim senzorjem za razumno ceno.

lp
   0 

Primoz @primzi 15. Jul 2016, 09:51

Mogoce je najceneje kupti eno Nikon ali Canon zacetnisko kamero (nove cca 300 eur), rabljene (150 eur) in downloadad program ki ti omogoca kontrolo preko PC-ja?
   0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 15. Jul 2016, 14:01

Mah, pomoje bi se dalo dobiti ceneje kakšno industrijsko USB kamero.

Primer 1: http://www.ebay.com/itm/5-0MP-HD-USB-Digital-C-mount-Microscope-Camera-1-2-5-CMOS-Industrial-MS-500-AU-/111622841926
Primer 2: http://www.ebay.com/itm/5MP-HD-USB-Digital-Microscope-Camera-1-2-5-CMOS-C-mount-Lens-Lab-Industrial-A-/111367696588

Sicer senzorja nista nevem kako pretirano večja, bom pa še malo poiskal, če se da dobiti še kaj boljšega za to ceno.

lp
   0 

Primoz @primzi 15. Jul 2016, 14:13

tvoj prvi senzorcek (1/3,2) ima diagonalo 5mm
1/2,5 ima diagonalo senzorja 6.4 mm
tvoj objektiv pa je izracunan za diagonalo okoli 30mm

https://de.wikipedia.org/wiki/Advanced_Photo_System#/media/File:Sensorformate.svg

isci pod kratico APS-S
   0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 17. Jul 2016, 13:51

Živjo,

Hvala za nasvete, bom videl kako je cenovno s temi večjimi senzorji.

Mi lahko še nekdo prosim odgovori na tole vprašanje: Kaj ima tale Kelda leča za en navoj na zadnji strani? Ima nek priključek oz. obroč z dvema navojema - notranji in zunanji. Sem malo meril s kljunasnim merilom in premer notranje odprtine je okoli 31mm, zunanje pa okoli 42mm. Kaj pa je gor za en navoj (razmik)? Mar je tole navaden M navoj, kaj standardnega pri fotografiji ali kaj bolj specialnega?

Tule sem še zadevo slikal od blizu: http://tinypic.com/r/288pmbc/9

Hvala in lp!
   0 

Aleš @lial 17. Jul 2016, 14:48

T-mount - 42 x 075
   0 

Primoz @primzi 17. Jul 2016, 15:30

0 

Anonimen Uporabnik @Pokrov 18. Jul 2016, 10:01

Živjo!

Ne, tega nastavka žal nisem dobil, očitno ga bom za fotoaparat moral posebej naročiti. Sicer pa leče originalno nisem imel namen uporabljati s fotoaparatom ampak samo z USB kamero. Bom za finto naročil še tale obroč zraven, da vidim kako se odnese leča pri fotografiranju. Saj ni nekaj pretirano dragega. Fotoaparat je pa Nikon.

Vidim, da je tale T-mount očitno nek popularen standard pri lečah. Super, bom lepo podal informacijo strugarju, ki mi bo vrezal navoj v plastično oz. aluminijasto ohišje za kamero.

lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati