0 

Tone Martinjak @Tehnicni 3. Nov 2017, 20:23

Znoru bom, pri HDR vsi pušejo o dveh, treh slikah in naknadni obdelavi, mene pa zanima HDR iz enega zajema, torej da se 14 linearnih bitov po krivulji stisne v 8 bitov in dobimo natanko isto kot z butastim si delanjem težav in slabih slik.
Moj Samsung Galaxy S3 to po moje dela, ker ima 10 bitni senzor. Ko vklopiš HDR ni nobenih obvestil, nič pičasneje ni fotkanje.

Pišem pa to zato, ker bi kupil fotkič, ki bi iz takih HDR slik spitoma delal še mp4 time lapse in to z 1f/s. Je to preveč, moj androidek z 8 bitno sliko to zna, iz 14 bitne je pa manj kot % več obdelave. Problem je, da gugla ne znam vprašat, kaj je sploh to 8 bitna slika iz 14 bitnega senzorja, kako se temu reče?
   0 

Sašo Kočevar @Sasoko 6. Nov 2017, 12:49

8 bitna slika iz 14 bitnega senzorja je na kratko JPG.

lp

P.S.
Poguglaj kaj sploh pomenijo ti biti pri fotkah, da boš sploh vedel kaj/kako vprašati.
   0 

Tone Martinjak @Tehnicni 9. Nov 2017, 23:33

Hudičevo dobro vem kaj je to 8 bitov in jpg. Danes so praktično vsi prikazovalniki 8 bitni, prihajajo sicer HDR TVji in zna biti, da se bodo prijeli. Vem torej, da je večina HDR slik 3 x 8 bitnih, ne vem pa, kako fotoaparati iz 14 bitov naredijo 8 bitov, kot kaže to nikogar ne briga, ker vsi pač stavite na RAW, jst bi pa rad 3600 20M piksel slik shranil na SD, kar ne gre. Če bi pa lahko nastavil parametre pretvorbe 14 bitov v 8, bi pa ven padu soliden time lapse velikosti 200M brez ur segrevanja računalniške sobe s procesorjem. Ali pa 48 bitni png, ne pa srednjeveški RAW, pa da bi ga vsaj zazipali.
   0 

Sašo Kočevar @Sasoko 10. Nov 2017, 15:46

Ok...ker hudičevo dobro veš kaj je to 8 bitov in jpg verjetno tudi veš da:

- fotoaparati iz 14bit raw naredijo 8bit tako, da pretvorijo v jpg, noben RAW ni 8bit
- večina HDR fotk ni v 8bit (razen če delaš HDR iz jpg), vse v fotoaparatu štartajo pri 12/14bit ali 16bit če delaš v tiff, 8 bit ratajo šele ko jih skompresiraš ali pa to naredi fotoaparat/računalnik v jpg ali 8bit tiff, lahko pa v PS-u in LR-u obdeluješ 32bit fotke
- seveda gre 3600 20mpix fotk na SD (tudi v 14bit RAW), brez problema, samo pravo kartico moraš imeti, npr: https://www.amazon.com/SanDisk-Extreme-SDXC-UHS-I-SDSDXPA-512G-G46/dp/B00NP699ZI - reciva da ima 14bit 20+mpix RAW 30MB, torej je 100 fotk = 3GB iz tega sledi 1000 fotk = 30GB, torej je 3600 fotk 108GB, to pomeni, da ti na tej kartici ostane še 404GB kar pa zadostuje še za dodatnih 10000 fotk, kaj praviš da se ne da... Vprašanje pa je ali si pripravljen plačati toliko za tako kartico.

Srednjeveški RAW, a to je 14bit format ali 8bit? grin

P.S.
Če bi pa rad prišparal pri prostoru in delal timelapse samo v jpg, da boš imel 8bit, in če se nočeš zajebavati s HDR-ji, si pa nabavi prelivni filter (glede na to, da hočeš fotkakti zahode/vzhode) in fotkaj normalno v jpg ali katerem koli formatu želiš pa bo...

Če bi pa rad da ti bo fotič sočasno z zajemom fotk delal tudi HDR iz zajetega pa ne vem, to je vprašanje programske opreme, kateri fotič pa to ima, če sploh, pa ne vem. Kolikor mi je znano noben, je pa res, da me to področje ne zanima in ne sledim novostim.

P.P.S.
Poglej še kaj ti ponuja Magic lantern, sicer se bolj z videom ukvarjajo kolikor mi je znano, mogoče pa imajo tudi kaj zate.
   0 

Tone Martinjak @Tehnicni 11. Nov 2017, 18:13

Hvala za obsežen odgovor.
Maj Galaxy S3 za 3.7Mpixel sliko v .dng zavzame 18M, kar je 4.8B/pixel. Sem mislil, da so vsi tako potratni, a mi google pravi, da imaš prav, raw je cca 1.5 x število pikslov. Torej je raw "zazipan". Za Sonyja sem našel: "In general, Sony uses a "Compressed" RAW by default, and their files are almost always 1MB per MP."
Predpotopno je torej izhajalo iz mojega prepričanja, da je raw nekompresiran, v bistvu .bmp + info o opremi, na kateri je bila narejena.

Glede SD kartic sem pa imel v mislih kulturne cene, torej 128, največ 256G. Hvala bogu bo torej za en time lapse dovolj 128G.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati