0 

Matej Štegar @mstegar 26. Sep 2018, 18:28

Pozdravljeni

Ne vem če je bilo že kje kaj o tem povedano. Imam Nikon D7100 in vse slikam v RAW formatu. Slike pa urejam samo v lightroomu. Pogosto opazim da so slike v lightroomu, ko je dokončno obdelana in še ni pretvorena v jpg, veliko bolj ostre, kot potem ko jih pretvorim v jpg in shranim na računalnik. Tudi je razlika pri shranjenih slikah na compu in potem pri razvitih slikah.
Sam imam tako nastavljeno v lightroomu. Ali so to vredu nastavitve za racimo velikost razvite slike 13x18?

Na netu sem našel to razpredelnico

Če prav zastopim bi moral recimo za bolj ostro sliko dimenzije 13-18 imet slikovne pike 5380x3620? Ter seveda 300dpi?
Imam v bodoče namen naredit razstavo pa me to ful bega, da bi imel slike čimbolj ostre. Sicer bi te imel v dimenzijah 20-30, kar bi moral imet tudi velikost 7360x4912, to je res že res velika datoteka.

Hvala že vnaprej
   0 

Kris @kris 27. Sep 2018, 13:44

Za 30 x 20 cm velike fotke ti zadostuje 3543 x 2362 px pri 300 dpi/inch.
Zdi se mi da mešaš dpi/cm in dpi/inch. Nastavi si na dpi/inch.

V bistvu bi ti zadostovalo tudi 240-250 dpi.
Jaz fotke ostrim že tudi v Lightroomu >Detail>Sharpening.
   0 

Matej Štegar @mstegar 27. Sep 2018, 20:43

Ja jaz tudi ostrim maksimalno v lightroomu. Tudi pri pretvorbi z RAW v JPG imam označeno maksimalno visoko ostrino.Tudi v lightromu pod Granduated filter M. Enkrat sem imel dimenzije nastavljene na 2000x1000 WIDTH X Height ter dal razvit slike 10-15 pa so bile neostre. Ko pa sem dal 4000-4000 je bilo veliko bolje. Tako da pomoje da je za razvite fotke najbolje 6000-6000 ali pa večje dimenzije

Tak pa imam v lightroomu. Ostrina na max

Sem nastavil na inch in 250. Tam pri dimenzijah pustim pixels?Kaj pa tam ko piše WIDTH X Height je tako ok? Ker še ima neki megapikxsle, Long Edge itd. Za objavo fotk na netu ni težav so lepe, ko se stiskajo pride do neostrih slik. Sem pa označil doli tudi sijoč papir, ker jih sedaj tiskam v tem papirju. Sicer prej tega nisem imel označeno in ne vem če kaj to pripomore pri tisku.

To sliko sem razvil v velikosti 20x30 z dimenzijami označene v lightroomu 4000-4000 kar znaša 4000x2667

In je bila razvita še kar ok. Je pa zanimivo da so slike v lightroomu veliko ostrejše, še preden jih pretvorimo v jpg.
   0 

Kris @kris 29. Sep 2018, 12:46

Wow, imaš zelo zanimive fotke.
Ne vem, na prvo žogo bi dejal, s tem ostrenjem celo malo pretiravaš.
Če ostriš preveč, je na koncu lahko rezultat ravno nasproten od želenega.
Jaz v LR nikoli ne grem z drsnikom preko 60-65%.
Sicer pa, računaj na to, da se fotografije na razstavi gledajo iz razdalje kakega metra
in da ni vsak pixel pomemben. Če je fotka dobra, potem se v pixle ne bo nihče poglabljal. smile
Mogoče tale video kaj pomaga:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=548&v=vJqiKbPg6hw
   0 

Matej Štegar @mstegar 29. Sep 2018, 17:17

Hvala,ja rad lovim vremenske motive. Ja jaz dam ponavadi tam med 90-100 ostrenje. Samo to nene igra vloge da so v lightroomu slike bolj ostre kot polj p opretvorbi v jpg. Ja prav imaš, vsak bol jgleda od daleč, tako da nebi smelo bit težav. Hvala za link ga bom pogledal.
Kontakt:mstegar@gmail.com

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati