0   

Aladin Unger @compfun 27. Feb 2020, 18:03

Ceprav sem zaenkrat zadovoljen z fotkami ,ki jih dobim z svojim osnovnim Canon ES 18-55mm IS objektivom, pocasi razmisljam o nakupu nove fiksne lece.

Rad bi se ukvarjal predvsem z ulicno ,temno in portretno fotografijo in tudi mislim ,da je moj Canon 80d soliden na tem podrocju. Zanima me tudi abstraktna fotgrafija. Bom jo pa rabil tudi za video in bi bilo fino ,da bi imela dodaten mikromotorcek ,da dusi AF zvok.

Ima kdo predlog kaksna leca bi bila najboljsa za ta stil? Redditorji so mi svetovali 35mm leco glede nato ,da imam aps-c senzor. Kateri model bi bil OK v cenovnem rangu do max 300€? Najraje bi kupil kaj rabljenega,da dobim cim boljsi model, ampak sem opazil ,da so cene na bolhi prinas bistveno previsoke,saj , ko sem kupoval svoj fotoaparat so na bolhi prodajali rabljene po visji ceni ,kot je bila cena novega na Ebayu ali celo BH photo trgovini globalnega slovesa.

Rabil bi pa tudi neko knjigo s teorijo v Slovenskem jeziku. Vbistvu vsebina same teorije ni tak pomembna ,ker mam dovolj Angleskih knjig in raje citam v Anglescini, ampak rabim nekaj Slovenskega samo zato ,da vem kako se strokovnim angleskim izrazom rece v Slovenscini ,da nerabim ugibat kako se prevede aperture,stepping motor,... v Slo. Obstaja mogoce kaksen SLO-ANG fotografski strokovni slovar?

Tnx za odgovore.
 0   

MiroR @Ramirov 27. Feb 2020, 19:05

Pozdravljen!
Jaz bi ti svetoval takole, ampak to je samo moje laično razmišljanje. Jaz bi zaenkrat opustil nakup fiksne leče, bi ti pa priporočil za EOS 80 lečo EF-S 17 - 55 f/2,8 (fiksna zaslonka po celotnem območju), problem je samo, ker boš moral v trgovini s polnimi žepi? Alternativa bi bila leča 18 - 135 f/3,5 Nano USM IS, to je leča zadnje Canonove generacije, ki ima na spodnji strani dve zarezi in kontakte, da lahko priključiš dodatni Canon adapterček PZ-E1 Power zoom, cena cca. 150 €. To bi ti prišlo prav predvsem pri snemanju videa, ker lepo enakomerno zoomira. Poglej si na Googlu!
Če pa že rineš v nakup fiksne leče, naj ne bo zaradi tega, ko si nekje prebral ali slišal, da je to lečo potrebno imeti, ja res jo je dobro imeti vendar se najprej vprašaj za kaj jo sploh rabiš in kaj boš z njo slikal, portrete, naravo, cvetje, makro ....... in ko to razčistiš potem jo šele izberi, kajti to so načeloma namenske leče za določen motiv. Ko jo izbereš ne varčuj, pomni kvalitetna leča je dobra naložba in je bolj pomembna od samega fotoaparata (prej ko slej ga boš menjal, dobra leča pa ostane).
Glede knjig, no ja pri nas res ni neke izbire, bi ti pa toplo priporočal vse štiri dele, Digitalna fotografija avtor Scott Kelby, res je malce starejša je pa zelo uporabna in vsaj zame daleč najboljša knjiga o digitalni fotografiji pri nas.
Glede tujih knjig, ne vem kaj si in kaj nisi prebral, izstopa pa avtorica Nina Bailey, za vsak Canonov EOS je napisala obširen priročnik, poglej na netu.
Še glede cen na Bolhi, sem kar dosti na tem portalu in sem tudi sam zaznal to. Lani so npr. prodajali rabljene Nikone D7500 z objektivom za cca. 1100 €, Nikon pa je imel decembra Cashback akcijo minus 200€ in je nov Nikon D7500 z objektivom 18 - 140 koštal 990 € !?!
Za konec še najmanjši problemček, vpiši aperture ali stepping motor (koračni motorček v objektivu za ostrenje) ali kako drugo angleško besedo v Googlov prevajalnik in problem bo rešen.
Lep foto pozdrav
Miro
Miro_R
 0   

Aladin Unger @compfun 27. Feb 2020, 20:32

Se strinjam ,da so lece najpomembnejsa nalozba in ja razlog zakaj sem se zapicil v fikni objektiv je zato ,ker vsi foto viri govorijo samo o tem ,ceprav sem tudi opazil ,da dosti profi fotografov uporablja nekaj takega kot si priporocil. Ta 17-55 mi je vsec in ravno se v okviru ,ki bi si ga lahko rabljenega privoscil v prihodnosti in zna bit,da se bom odlocil zanj namesto za fiksno,ker to vem ,da so le-te tocno namenske. Cena je pa res zasoljena ja. Se spomnim ,da sem to leco ze opazil in mi ni blo jasno zakaj je toliko drazja od klasicne kit 18-55mm lece. Seveda,ce ima fiksno zaslonko.

Aha hvala za nasvete okoli knjig ,nekaj jih ze poznam bom pa verjetno prebral to trilogijo pa 80d prirocnik. Imam pa nekje na podstresju tudi Slo enciklopedijo digitalne fotografije iz leta 2004. Jo bom izbrskal ,da malo vidim dinozavre lol. Kdo bi si mislil,da je google translate uporabn za strokovne izraze,pol pa res ni problema ja. Ker vem,da sem pred leti,ko se nisem dobro razumel anglesko uporabljal translate in je bil takrat ful nenatancen ,kar se tice Slovanskih jezikov,tak,da sem obupal.

Jap bolha je meni obup ,kar se tice cen. Ne samo iz foto kat. , tudi pri vsem so cene dostikrat nerealisticne zato je neuporabljam vec kaj dosti. So pa seveda izjeme. Nvm zakaj bi dal za nekaj kar je rabljeno 90%+ nove cene al pa se neskoncno pogajal z nekom ,ki pomoznosti sploh nezna Slovensko,ce so lazji in ugodnejsi nacini nakupovanja. Sem ravno prej opazo ,da en prodaja za 500 "skoraj nov" Canon 800d ,ki je vbistvu ze 1,5let star,medtem ,ko imas novega+objekitv na mimovrste za 599€ . Svasta xD
 0   

Tadej Zlahtic @Tadejzl 25. Mar 2020, 23:18

Si pogledal 50mm f1.8 Canon objektiv, je bolj plastik fantastik, ja pa optično čisto dovolj dober za 80d, je extremno poceni in fajn vaja za slikanje s fix. Goriscnico, t nova verzija ima tudi tisji motor. Samo kot ideja,...
Lp

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati