0   

Uroš Uršej @Lucifix 2. Sep 2003, 22:27

Da ne bom vedno spraševal na drugih forumih, če imam kakšno težavo z računalnikom, bom pa enkrat tuki probal, da vidm, če se tudi kaj na računalnike spoznate, ne pa sam fotografijo biggrin .

Namreč imam AMD 1.5GHz procesor. In ko imam v bios-u naštiman na takšno hitrost mi skoraj vedno zmrznejo windowsi po nekaj minutah. Ko pa naštimam na 1.1 GHz, pa dela vse normalno.

Po mojem bilo pametno spremljati tempetaturo procesorja - toda kakšna je le ta ponavadi povprečna?

Men se sanja ne kaj bi bilo lahko to narobe. Z windowsi XP je vse ok, ker sem računalnik že vmes formatiru.

Ima kdo kakšen predlog?
 0   

Brane @brandy 3. Sep 2003, 09:02

Zivjo!
Ja pravilno razmisljas. Ena od moznosti je, da se ti plata ali procesor prevec segrevata. No temperaturo slednjih dveh in se cesa lahko kontroliras z kar nekaj programi. Zdi se mi pa, da je najpopularnejši in tudi najbolj razsirjen MBM, ki ga lahko snames
tukaj http://mbm.livewiredev.com/download.html .
Kolika pa je normalna temperatura pa nebi vedel. Cim nizja je bolje je.

No druga moznost pa je da imas preslab napajalnik, ta nebi smel v nobenem primeru biti slabsi od 300W.
 0   

EMET @EMET 3. Sep 2003, 09:17

Luc, če imaš AMD 1500+ proc. potem ne teče na 1500 MHz ampak na cca 1200, kar je razlika za nastavitve v biosu (ne vem kakšen bios imaš).
Povprečene temperature proca za tako frekv. so okoli 55 - 60 stopinj, kritične temperature pa so že pri 80 - 85.
Vendar moraš v biosu pravilno naštimati še marsikaj drugega, kar lahko vpiva na zmrzovanje - pravzaprav mašince prej rade zmrznejo, če kaj ne štima v nastavitvah za ram, ali če so rami pred tik skurjenjem.
Temp. pa pogledaš tako, da restartaš stroj (ko si jasno že delal nanj) in greš pogledat v bios (če seveda nimaš kakega drugega programa od matične ali XXX, ki ti to pokaže).

Probljemi so pa lahko s katerimkoli HW delom v kišti, ne le s proc. ali rami ...

(premau si napisu, da bi se mrbit kaj več znašel med podatki) :roll:
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 3. Sep 2003, 09:35

brandy hvala za ta program, sem ga ravno inštaliral in ga bom zdj sprobal. Pa bom malce poročal kakšne so temperature če spremenil.

emet: res imaš prav... moja napaka :oops:

Glede podatkov pa je tko... točno ne bi vedel kere podatke bi še dodal. Ker če bi vsaj približno vedel, kaj bi lahko bilo narobe, bi pač iz "sektorja" povedal podatke... tko pa tavam v temi, kar je najslabš.
No bomo zdj temeperaturo preverjali da vidmo če je to to.

hvala zaenkrat
 0   

EMET @EMET 3. Sep 2003, 09:47

Če ne poznaš 20% nastavitev v biosu (BTW nikjer na mreži univerzalnih NI), pol je najbolje poskusiti z LOAD BIOS DEFAULTS in počasi "popravljati" tiste, ki jih poznaš. če bo še zmrzzzz. potem bios ni glih kriv ...

Pol pa HW:
- najprej pusti samo eno ploščico rama not, pa probaj
- pa probaj samo z drugo
- pa samo s tretjo ...
- ČE imaš močnejši napajalnik, poskusi priklopšiti njega (tudi nap. je velikokrat krivec za nezagone ali zmrznitve)
- pol pa začni pobirati ven PCI kartice
:roll:
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 3. Sep 2003, 10:11

Nekaj pa že poznam nastavitve v BIOS-u. Tako da bom že malce pogledal. Zdj sm pa zmeden... računalnik laufa z 1.1 GHz, se pravi da imam jst v bistvu 1.8 AMD-ja, ki pa pol teče z 1.5 GHz (tist kar men šteka)?
 0   

EMET @EMET 3. Sep 2003, 10:32

Ja če maš 1800+ pol teče na 1452 ali nekaj podobnega (ga mam tut sam).

Moraš pa pogledati soodvisnosti nastavitev pri ramu, user clock in FSB, ker se mi zdi, da če izbereš SPD ti bere tovarniške nastavitve in je to vedno cca 20% manj od njegovih sposobnosti (zihr je zihr) ...
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 3. Sep 2003, 12:25

Sem našu še en program ki mi pokaže temp in še par ostalih stvari. Sedaj laufa računalnik že cca 2 uri na 1.5 GHz in še ni zašteku. Tukaj pa je screenshot kakšna je temperatura:

http://slo-foto.portal.si/slike/temp.JPG

Kaj je tisto votage? ker je očitno previsoko.
 0   

EMET @EMET 3. Sep 2003, 12:41

PO TEJ SLIKI ni nič nenavadnega ... edino ne vem kaj naj bi tukaj bilo core ( napetost. jedra??) in aux.
Morda bi disk lahko bil malce hladnejši (hladilnik stane cca 2500 sit)

Voltaže predstavljajo oba pola in vedno malce odstopajo +- kar je normalno ... vendar če je vrednost mnogo višja (ali nižja), se lahko kaj zgodi ...
 0   

CikOHD @CikOHD 3. Sep 2003, 19:31

Core - je napetost jedra procesorja in bi skoraj morala biti cca 1.65V ali pa nekaj podobnega!
Če imaš slabo ploščo se zaradi previsoke napetosti lahko kar lepo sesuva.
Zraven tega v primeru, da si meritve delal pred 5 dnevi, ko je povprečna temperatura bila (zunaj 30 in več stopinj) moraš dodati tej številki 50.5 stopinj celzija če kakih 5 stopinj, kar pa lahko pomeni pri nekaterih verzijah procesorja ali slabšem hladilniku pregrevanje in nestabilnost sistema!

Npr.: sam imam AMD XP2400 ki laufa pri 2GHz vendar sem ga uspel spraviti na 2.4 vendar nestabilno, brez težav laufa tam okrog 2.3GHz!
vendar je dosti odvisno od temperatur !!!
Vendar kot si napisal si rešil zadevo !!
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 4. Sep 2003, 23:02

smešno je da računalnik spet dela kot je potrebno smile pa sploh nism nč naredu :?
 0   

Kami @Kami 5. Sep 2003, 07:01

Oj,

Lucifix, bi meni lahko poslal toti program, da vidim temperaturo, kr moj pc ni preveč stabilen.Pa če pošleš please pošli na: eggdrop2@volja.net

LP smile
 0   

EMET @EMET 5. Sep 2003, 08:32

biggrin čim prižgeš PC že nekaj narediš ...
 0   

slowenien @slowenien 16. Sep 2003, 02:08

No js mam drug problem men mis zmrzne pa ne gre naprej na tipke pa dela vse.Sm driverje dal nove vse po predpisih tud 10jurjev za novo mis pa se isto dogaja pa nevem zakj nimam pojma 8)

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati