0   

gašper @svetko 18. Jul 2005, 00:19

imam objektiv 70-200 4 L pa me zanima kaj priporočate za makro fotografijo in ali je sploh možna ali je to canon vmesni obroč ali kenko vmesni obročki kaj je bolje hvala

[web:c1f02ea7db]http://www.fotodiskont.si/default-20000.html?Kategorija=104014&Filter=&Sort=&Proizvajalec=[/web:c1f02ea7db]

hvala
 0   

czy @czy 18. Jul 2005, 06:25

Za makro canon 100/2,8 usm macro,. :wink:
Sicer pa se da uporabit vmesne obročke tud na dvojmu, pa še dobro zna bit. Canon obročkov na poznam, Kenko so pa kar dobri.
 0   

daylight @daylight 18. Jul 2005, 08:09

kupi kenko... za 30k dobiš 3 v kompletu .. od canona so ful dražji kot vidiš.
pri obročkih itak nimaš kaj falit.. saj nimajo nobenih leč ali karkoli drugega kar bi vplivalo na kakovost fotke. u bistvu so samo prazni tubusi ki ti podaljšajo razdaljo med goriščem in ravnino čipa - potegnejo ti objektiv naprej da lahko fokusiraš bolj na blizu. pa kontakte majo da ti dela zaslonka.
 0   

Jaka @Guda 18. Jul 2005, 08:47

Preizkusil sem Kenko obročke (komplet 12, 20 in 36mm) na objektivu Canon 70-200/2.8 L - domnevam, da bi morala biti povečava pribljižno enaka tvojemu. Z vsemi 3 obročki dobiš povečavo cca. 1 : 2 slikano iz razdalje 50 cm pri zoom 200mm in cca. 1 cm pri zoom 70mm
Z obročkom 12mm (mogoče celo 20mm) ni problema slikati tudi iz roke, sicer je nujen stativ
Obročke dobiš za cca 25000 sit - jaz jih bom zagotovo nabavil.
Če imaš še kakšen objektiv 50mm dobiš z njimi že povečavo cca. 1.3x
Glede na to, da so obročki brez leč je praktično vseeno, katero znamko kupiš, Kenkotovi pa delajo z vso Canonovo avtomatiko (tudi AF).
 0   

gašper @svetko 18. Jul 2005, 08:58

hvala na vseh odgovorih ali to pomeni da s kenkovimi obročki in tem objektivom lahko narediš tak posnetek recimo ali je za to potrebno kaj več

https://www.slo-foto.net/galerija_slika-13977.html

hvala[/img]
 0   

tomaž @mju 18. Jul 2005, 09:03

znanje in malo sreče grin drugače bo pa v kratkem ena delavnica makro :lol: :oops: ti sporočim grin
 0   

Borut Hočevar @bot-sub 18. Jul 2005, 09:39

pred časom sem se nekaj razpisal o makro obročkih pr sosedih. Ker se mi ne da še 1x nakladat, dam kar link na temo bigrazz

http://www.e-fotografija.com/forum/viewtopic.php?t=2587&highlight=makro+obro%E8ki
----------------------------------------------
Gnoj je zlato in zlato je gnoj ... Kdor nima duše,ne potrebuje zlata, kdor ima dušo ne potrebuje gnoja.
 0   

Jaka @Guda 18. Jul 2005, 10:57

Za tisto fotko bi potreboval še kakšen dodatek, da bi dobil večjo povečavo. Povečava 1.3x pomeni, da na leica format 36x24mm dobiš v naravi velikost cca. 24x16mm, tisti pajek pa je večja povečava.
 0   

Jaka @Guda 18. Jul 2005, 11:01

Sicer pa ti link, ki ga je poslal bot-sub, pove več ali manj vse, le da ti bo pri objektivu 70-200/f4 povečava manjša, je pa prednost zoom-a, da imaš na voljo ostrenje tudi s premikanjem zoom-a in ne potrebuješ premikati aparata naprej in nazaj.
 0   

czy @czy 18. Jul 2005, 17:24

Guda je napisal/a:
Sicer pa ti link, ki ga je poslal bot-sub, pove več ali manj vse, le da ti bo pri objektivu 70-200/f4 povečava manjša, je pa prednost zoom-a, da imaš na voljo ostrenje tudi s premikanjem zoom-a in ne potrebuješ premikati aparata naprej in nazaj.

Hm, vsak dan kaj novega. Vsega boga sem že sprobal, ampak s premikanjem zuma pa še nisem nokoli ostril.
Običajno imajo objektivi možnost ročnega ostrenja in se ostri z vrtenjem tega obročka. Obstajajo pa tudi posebni makro objektivi, ki delujejo na principu meha s katerimi ostriš s premikanjem aparata.
 0   

Jaka @Guda 18. Jul 2005, 20:42

Če namestiš med body in objektiv obročke (posebej izrazito, če daš vse tri), moraš vse skupaj postaviti na določeno oddaljenost od predmeta, ki ga slikaš, ker objektiv ostri samo v določeni razdalji npr. Canon 50/1.4 + 3 Kenko obročki --> objektiv moraš približati na manj kot 2cm do predmeta, ki ga slikaš, da ga lahko izostriš. Z uporabo obročkov ne moreš ostriti v neskončnost. Če imaš zoom objektiv npr. 70-200 + 3 obročki --> če nastaviš 70mm moraš biti na razdalji cca. 2cm, če imaš 200mm moraš biti na razdalji cca. 50cm --> torej če si od predmeta oddaljen npr. 30cm moraš zoom nastaviti na neko vmesno vrednost --> torej na nek način lahko izostriš s tem, da premikaš zoom --> lahko pa nastaviš npr. na 100mm in potem premikaš aparat naprej ali nazaj, da prideš do pravilne razdalje.
Meha in obročki delujejo praktično na isti fizikalni osnovi.
 0   

czy @czy 18. Jul 2005, 21:15

S premikanjem zuma spreminjaš povečavo.
 0   

Jaka @Guda 19. Jul 2005, 11:52

Da s premikanjem zooma delno spremeniš tudi povečavo, samo če imaš obročke se tudi ostri (omejitve ostrenja samo v ozkem pasu nekaj cm, ki se malo poveča z večjo globinsko ostrino) --> poizkusi :wink:
 0   

ro-bi @ro-bi 20. Jul 2005, 19:49

Se strinjam z Gudo glede ostrenja z zumom.To tudi sam počnem, ko fotkam z bigmo in obročki!Glede tiste fotke pajka (posnel jo je Stana),je potrebno dosti več, kot makro obročki grin
Trije makro obročki, sigma 105, predleča z dioptrijo več kot 9 in makro fleš!
Sigma in obročki pridejo nekje do 3:1, z dodano predlečo +9 in TC 1,4 lahko pridečš čez 8 :1 !
lp
 0   

Jaka @Guda 21. Jul 2005, 08:00

ro-bi: kakšna predleča je to +9
firma, kje jo lahko dobim?
ne poznam sliši se pa mamljivo - zanima me navoj 58mm (in mogoče 77mm)
 0   

ro-bi @ro-bi 21. Jul 2005, 08:19

Predlečo sem naredil iz ene stare tokine in ni na prodaj :wink:
ima pa navoj 58!
Raynox ima nekaj podobnega v svoji ponudbi, mislim , da je oznaka leče 250
 0   

Jaka @Guda 21. Jul 2005, 10:27

Torej home-made!
Predleče me sicer ne zanimajo, ker preveč popačijo sliko, (tudi original Canon 250 D je imela večje popačenje kot Kenko makro obroček), vendar tako povečavo bi pa z veseljem preizkusil.
 0   

ro-bi @ro-bi 21. Jul 2005, 10:34

In bi bil po moje presenečen, kako malo (skoraj nič) je popačenje!
To je odvisno od konstrukcije leče in kako je obrnjena.Če mojo obrnem "narobe", vleče celo sliko- podobno, kot obrnjen 50mm objektiv

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati