0   

tom gom @TgYaS 19. Avg 2005, 09:18

LP

Malo sem gledal po foto natecajih, tudi tistih ki so ze mimo pa me zanima par stvari...in sicer....

Razni foto natecaji zahtevajo da je npr. fotografija nepredelana oz. da ni racunalnisko obdelana, pa me zanima ali pod to spada tudi recimo cropanje - torej izrez in naknadno odstranjevanje suma?

Po drugi strani pa nekateri natecaji dovoljujejo "vse fotografske tehnike" in nekateri omenjajo "pri tem je dopustna uporaba digitalne tehnike"! Kaj torej to pomeni?

hvala in lp! biggrin
 0   

Jaka @Guda 19. Avg 2005, 10:34

Zame je nepredelan edino diapozitiv smile
 0   

David Vatovec @davidv7 19. Avg 2005, 10:43

Isto kot Guda.

Za posamezni natečaj pa je najbolje da vprašaš organizatorja, dvomim pa da crop šteje kot predelava.
 0   

milosh @milosh 19. Avg 2005, 10:54

jst si to razlagam takole kot majo na enem portalu razlozeno:
- pošiljajo se lahko le in izključno fotografije. Te so lahko obdelane v programu za obdelavo rasterskih slik, a le pod pogojem, da obdelava ne postane dominantna, s čimer bi se delo uvrstilo v 2D računalniško generirane projekte (2D RGP). Ločnico med fotografijo in 2D RGP v posebnih primerih dvoma določi koordinator dogodka

pac se vedno je od fotke do fotke odvisno, sam ta dominanca men vsaj neki pove
 0   

steppenwolf @steppenwolf 19. Avg 2005, 14:42

Meni se crop, ostrenje in popravljanje osvetlitve ne zdi predelava.
 0   

Damjan Gerhold @Gerholdd 19. Avg 2005, 16:12

Jaz mislim, da se pod predelavo ne bi smele šteti akcije, katere lahko naredi že fotoaparat, če je izbran kak scenski način slikanja ali pa kompaktni fotoaparat. Torej šarpanje, saturacija ... Seveda, če je v mejah normale smile

Ker če ne je večina slik iz DSLRjev (če so izbrane opcije, da se v fotoaparatu nč ne šarpa, ...) manj všečna od slik iz kompaktov.
 0   

tom gom @TgYaS 20. Avg 2005, 10:04

Dobil sem odgovor enega od organizatorjev, kjer ni dovoljeno rac. obdelava fotografij.:

"Se opravicujem za pozen odgovor, namreč doticni clani komisije so bili na
dopustu. Glede vasih vprašanj pa je zadeva sledeca. Fotografij ni dovoljeno
racunalnisko obdelovati - odstranjevanje sumov torej ni dovoljeno. Izrez pa
je dovoljen. Fotografije so lahko printan."

Seveda se potem brez dvoma dela po pravilih, sam me pa le zanima ce lahko oni oz. sploh kdo ugotovijo, ce je bil fotografiji recimo zreduciran sum, pa recimo malo popravljena svetloba?

LP :?
 0   

Sandi @Sandi 20. Avg 2005, 10:42

TgYaS je napisal/a:

Seveda se potem brez dvoma dela po pravilih, sam me pa le zanima ce lahko oni oz. sploh kdo ugotovijo, ce je bil fotografiji recimo zreduciran sum, pa recimo malo popravljena svetloba?

LP :?

Točno to, meni se zdi že malce smešno in brezveze, ko v dobi digitalne fotografije in z njo manipulacije postavljajo takale pravila, katera jih potem še sami ne znajo raztolmačit. Saj jaz spoštujem stare mačke, pa filmski trak, pa kemikalije ... Bo pa treba počasi odpret vrata mlajšim rodovom in njihovim znanjem. Konec koncev, dobre slike ne naredi ne digitalec ne računalnik, ampak pravilna in premišljena uporaba le teh, ter seveda ustrezna izbira posnetih motivov.
Škljoc !
 0   

Pele @Pele 20. Avg 2005, 10:45

Guda je napisal/a:
Zame je nepredelan edino diapozitiv smile

Se ga ne da predelat? :roll:
 0   

kjask @kjask 20. Avg 2005, 10:53

pele, neposkeniran diapozitiv... grin
 0   

Pele @Pele 20. Avg 2005, 11:05

Sem slišal da so tudi to znali predelat. Arne je združil dva skupaj in slika je res bila veliko boljša kot če bi bila brez enega diopozitiva.

Vse se da, če se hoče smile

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati