0   

Tomaž Arko @dodd 25. Avg 2005, 06:12

Zanima me kdo je po vaše avtor fotografije, če si pri fotografiranju vse parametre izbral in nastavil sam pri tem pa uporabil prijatelja samo za "stativ in daljinski sprožilec"?

Lp
 0   

Borut Hočevar @bot-sub 25. Avg 2005, 06:55

Pomoje je avtor tisti ki sproži. V njegovem prstku je trik, da je ujel pravi trenutek.

Če pa gre za tihožitja, kjer je vseeno kdaj pritisneš pa je lahko avtor tudi tisti ki je skadriral zadevo. Čeprav tudi v tem primeru bi rekel, da je avtor tisti ki je sprožil zadevo.

Ja ja, pomoje je avtor kar tisti, ki pritisne na sprožilec :christmas:
----------------------------------------------
Gnoj je zlato in zlato je gnoj ... Kdor nima duše,ne potrebuje zlata, kdor ima dušo ne potrebuje gnoja.
 0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 07:15

Kakorkoli, glede na zakonodajo je avtor vedno tisti, ki sproži, pa čeprav je slučajno prišel mimo =) (na žalost).
 0   

Blaž Ogorevc @balž 25. Avg 2005, 09:08

S tem se pa ne bi glih strinjal - avtor je tisti, ki avtorsko delo ustvari -
če nekdo narekuje knjigo, drug pa samo tipka, je avtor tisti, ki je narekoval, a ne?
Torej bi blo treba presodit od vsakega primera posebej - glej ZASP:

1. Avtorska dela so individualne intelektualne stvaritve s področja....
2. Avtor je fizična oseba, ki je ustvarila avtorsko delo.
3. Za avtorja velja tisti, katerega ime, psevdonim ali znak je na običajen način naveden na delu ali pri objavi dela, dokler se ne dokaže nasprotno.
4. Če avtor ni znan po prejšnjem odstavku, se šteje, da je upravičen do uveljavljanja avtorskih pravic tisti, ki delo izda. Če tudi ta ni naveden, je upravičen tisti, ki je delo objavil.
5. SOAVTORSTVO -
(1) Če je avtorsko delo, ki je bilo ustvarjeno v sodelovanju dveh ali več oseb, nedeljiva celota, pripada vsem
soavtorjem nedeljiva avtorska pravica na tem delu.
(2) Odločanje o uporabi takega dela pripada nerazdelno vsem soavtorjem, pri čemer posamezni soavtor tega ne sme preprečiti v nasprotju z načelom vestnosti in poštenja.
(3) Deleži posameznih soavtorjev se določijo v sorazmerju z dejanskim prispevkom vsakega izmed njih k ustvaritvi avtorskega dela, če niso njihova medsebojna razmerja s pogodbo drugače določena.

Torej - fotka je itak nedeljivo delo, in zdaj
- če bi ti rekel, jaz grem tja, ti pa nič ne spreminjaj in stisni čez 15 sekund, pol si po moje avtor itak ti, on pa samo pomočnik.
- če bi rekel, stisni ko se ti bo zdelo najboljše, hm, definitivno soavtor
- Če pa bi tekel, on pa delal panning, si pa po moje že zlo mal zraven.

Seveda tud odvisno od tega koliko je kdo doprinesel - če on sicer stisne v svojem trenutku, ti si pa tam dal idejo, postavil neko sceno v določeno kompozicijo itn, potem si ti definitivno v večjem delu avtor kot on. Itak za velika dela se mora vnaprej določiti.

Aja še to, kdo je lastnik aparata, filma ipd je tukaj irelevantno za avtorske pravice. Če jaz posnamem fotko, ki je avtorsko delo - ali s tem postanem tudi lastnik filma, na katerega sem jo posnel - to pa enkrat drugič. ahoj.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
 0   

Heretic @Heretic 25. Avg 2005, 10:10

meni se avtor še vedno zdi tisti, ki pritisne na sprožilec - čeprav je pravno nekoliko drugače smile

kako je pa glede obdelave fotografij? oseba 1 jo posname, oseba 2 jo obdela v PS? je odvisno od stopnje predelave? verjetno, ker je razlika med enim USM-jem in manipulacijo ala Lombi :wink:
pravniki, povejte?
 0   

tomaž @mju 25. Avg 2005, 10:18

beh jaz sem glede tega škrt, če mu daš za slikat, potem jo je on fotku in je njegova. čeprav mu zaslonko nastaviš grin zato ne dajem za fotkat, če pa rabim sebe na fotki... se ne rabim grin
 0   

Dejan Dular @smejo 25. Avg 2005, 10:50

Moja trenutna razstava ful paše v to temo. Na slikah sem jaz v elementu (v zraku), aparat je bil na stojalu, avtomatika izlkjučena. Vse kar je bilo treba je pritisniti na gumb na žičnem sprožilcu medtem ko sem jaz v zraku.

Kdo je potem avtor? Jaz ali moja sestra, ki je stiskala gumb na prožilcu?

Lahko si stvar ogledamo drugače. Dam na zakasnitev 10s in v trenutku proženja skočim. A je potem avtor sam fotoaparat?

Avtor sem jaz, slikal je pa pomočnik.

Fino pa je, da se omeni pomočnika.
 0   

Blaž Ogorevc @balž 25. Avg 2005, 11:01

jaz ne vem kaj ni jasno. Smejo razume, nekateri pa ne - avtor je tisti, ki ustvari fotografijo.
Torej, ki ji da vsebino, ne nujno ta ki jo tehnično naredi. Gre za neko duhovno, intelektualno stvaritev, ki je rezultat človekovega umetniškega, intelektualnega dela - torej, tisti, ki je samo stal zraven in ni naredil ničesar v primerjavi s tistim, ki je nekaj vložil, nikakor ne more biti avtor.
Seveda, če nekdo dela snapshote brez "umetniške" vrednosti, kjer na strani ustvarjanja fotke ni udeležen nihče drug, se bo ta še vedno štel za avtorja, čeprav ni vložil v delo nekega potenciala in truda.
Tako, konec.
Jasno kot beli dan.
Balž

0   

Borut Hočevar @bot-sub 25. Avg 2005, 11:28

Ok pa recmo tko. Nastaviš blendo, pa čas pa daš film notr pa skadriraš itd...

Nato greš v kader prijatlu pa rečeš naj sproži in glej ga hudiča, ravno v tem trenutnu gre mimo tebe ALF z Melmaka. Torej, kdo je zdaj avtro te senzacionalne fotografije?

Kdo je ujel trenutek, ko je bil ALF v kadru? Pomoje tisti, ki je zadevo sprožil.
Gnoj je zlato in zlato je gnoj ... Kdor nima duše,ne potrebuje zlata, kdor ima dušo ne potrebuje gnoja.
 0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 11:29

Kako veš da snepšot nima umetniške vrednosti? Kdo lahko to sploh določi? Trenutni trend po svetovno znanih fotografskih galerijah je ravno snepšot!

Kaj pa ta primer balž: jaz povem idejo kolegu fotografu on jo tehnično izvede in zrealizira - kdo je avtor?

Jaz povem idejo kolegu slikarju, ki jo tehnično zrealizira, kdo je avtor?

Jaz napišem scenarij za film, tehnična ekipa ga zrealizira, kdo je avtor?
 0   

Jaka @Guda 25. Avg 2005, 11:31

Se strinjam z balž-em, avtor je tisti, ki da idejo za vsebimo --> še dva primera:
- pesnik narekuje (recimo, da je slep) pesem nekomu, ki jo samo zapiše --> je avtor pesnik ali zapisovalec
- napišeš diplomo na roke in jo daš pretipkati (urediti v Wordu) kolegu, kdo bo diplomiral kolega ali ti biggrin biggrin biggrin

bot-sub: če gre mimo ALF potem se s pritiskom spremeni tudi vsebina slike in je avtor "pritiskač" smile
 0   

Blaž Ogorevc @balž 25. Avg 2005, 11:31

boš vprašu sodnico, ko se bota spičla in se stožla - simple kot pasulj - rešitev težave ex-post.
Balž

0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 11:39

Ja, saj tega se bojim! :mrgreen:
 0   

Dejan Dular @smejo 25. Avg 2005, 12:02

davidv7 je napisal/a:

Kaj pa ta primer balž: jaz povem idejo kolegu fotografu on jo tehnično izvede in zrealizira - kdo je avtor?

Jaz povem idejo kolegu slikarju, ki jo tehnično zrealizira, kdo je avtor?

Jaz napišem scenarij za film, tehnična ekipa ga zrealizira, kdo je avtor?

Tukaj pišeš o tehnični izvedbi. Prej je bilo govora o pritisku na gumb, kar pa zame ni tehnična izvedba. Kadriranje, svetloba, DOF, fokus, čas, ... to je tehnična izvedba.

Če pa daš fotič komu v roke in rečeš: "Na. Prtisn me." Potem pa je on avtor.

Pri filmih pa itak piše kdo je kaj naredil.
 0   

Blaž Ogorevc @balž 25. Avg 2005, 12:06

al te pa res prtisne - in je "avtor" - hehe
Balž

0   

Borut Hočevar @bot-sub 25. Avg 2005, 12:11

Napišmo peticijo, da v Exif ugradijo tudi naslednje podatke:

Blendo nastavil - Miha Blendar
Čas nastavil - Janez Zaslonkar
Film vstavil - Boško Buha
Kadriral - Đon Vejn

v glavni vlogi in pritiskač gumba:

JOŽE FICKO

Rofl

Pa še ostale podatke, kdo je kavo prnesu, kdo je film previl oz. pobral slikice dol s kartice. In kdo je šofiral pijan domov po vsej tej zadevi Rofl
 0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 12:17

Tehnična izvedba je lahko takšna ali drugačna.

Recimo, se mi zdi ena textura (recimo) na steni zlo zanimiva in rečem kolegu poglej to ke dobro, daj fotkaj tako da bo vidna textura, on škljocne (na P) in rata dobra fotka, kot sem si želel - kaj zdaj?
 0   

Borut Hočevar @bot-sub 25. Avg 2005, 12:19

davidv7 je napisal/a:
Tehnična izvedba je lahko takšna ali drugačna.

Recimo, se mi zdi ena textura (recimo) na steni zlo zanimiva in rečem kolegu poglej to ke dobro, daj fotkaj tako da bo vidna textura, on škljocne (na P) in rata dobra fotka, kot sem si želel - kaj zdaj?

Saj tukaj je jasno kako gre to:

Avtor ideje si ti, avtor fotografije pa prijatelj... :!:
 0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 12:21

Bot-sub ne pozabi, na kdo je držal odbojnik!
 0   

David Vatovec @davidv7 25. Avg 2005, 12:22

Avtorstvo ideje ne obstaja (pravnoformalno) bot-sub.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati