0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 19:57

Sem lastnik Nikona d50 in uporabljam za makro fotografijo cenovno ugodno Sigmo 70-300 1:4-5.6 APO Macro Super in originalno predlečo, ki mi vse skupaj naredi 1:1 in lahko ostrim na 50cm , jaz bi pa rad šel s tem objektivom še bližje. S čim bi šlo ali moram za kaj več razmišljat o drugem objektivu?
 0   

iztok @izo 10. Sep 2005, 20:02

vmesni obročki.
 0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 20:05

Kakšne so cene za te zadeve? In kje se jih dobi, Kako to vpliva na zaslonko? Sem še bolj začetnik :oops:
 0   

Andrej Rutar @mikro 10. Sep 2005, 20:13

Kenko obrocki so cca 30.000 in so trije ki jih lahko med sabo kombiniras. Jaz uporabljam pri 200mm (1.5m distance) vse tri, in se lahko priblizam na 3 cm.
Mislim, da mi poberejo eno blendo, in pa seveda auto focus....
 0   

iztok @izo 10. Sep 2005, 20:16

tu maš link, da dobiš filink kako zgleda stvar itd
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/nikonf2/macro/index1a.htm
za canon jih ponavadi prodajajo v kitu (3 komadi različnih debelin, lahjko jih uporabiš posamezno, ali pa skupaj), dlje ko bo objektiv stran od fotiča, bližje lahko ostriš objektu, po drugi strani pa imaš vse manjši dof (noob 'r u listenin'? :mrgreen: ), in pa izgubiš fokus na neskončnost. sveloba se izgubi z obročki, zato treba kompenzirat, odvisno od debeline, ponavadi eno blendo ipd. po drugi strani s pa ne izgublja nič na kakovosti slike (kot recimo z predlečami), saj ni nobenih dodatnih leč ipd. z temi obročki lahko prideš že zelo blizu.
za nikon ne vem, za canona je set tam okrog 30k, se mi zdi.
 0   

iztok @izo 10. Sep 2005, 20:17

kolkr jst vem, imajo obročki tudi kontakte gor, torej bo se tudi af moral ohranit. no, za nikon ne poznam..
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 20:39

Ja, AF dela, samo pri takih povečavah se ostri na roke.
Lahko kupiš pa tud komplet treh predleč Raynox 6x, 12x, 24x.
Z lečo +24 bi moral dobiti že ogromno povečavo.
Vedi pa, da večja ko bo povečava, slabša bo ostrina in bolj se bo opazilo napake objektiva.
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 20:47

izo je napisal/a:
po drugi strani s pa ne izgublja nič na kakovosti slike (kot recimo z predlečami), saj ni nobenih dodatnih leč

Tole citiram: "Že res, da makro obročki dajejo dobre rezultate, vendar sploh ne z vsemi objektivi. To, da nimajo optike še ne pomeni, da zaradi tega ni popačenj. Kadar je med objektivom in fotoaparatom vmesni obroček, so poti žarkov skozi objektiv precej drugačne kot če jih ni. To lahk vodi k neostrini in vinjetiranju. V splošnem se dobro obnesejo s fiksnimi objektivi, predvsem normalnimi in tele, pri zoomih pa je to treba preverit za vsak objektiv in goriščno razdaljo posebej".
 0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 20:50

Kje pri nas bi sekaj takega dalo dobit??
 0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 20:54

Zdaj sem pa zmeden :? ali je na dotični objektiv z predlečo bolje dati šepredleče ali so boljša rešitev obročki??
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 20:56

Na to bi ti težko odgovoril, ker nisem probal.
Cumulus v Kranju prodaja te predleče, cena pa nekaj čez 34k :wink: (ampak so odlične).
 0   

iztok @izo 10. Sep 2005, 21:12

eh, zdej je pa kawasaki še bolj zmeden kot prej, hehe. no, če so leče kvalitetne, bodo tudi to najbrž dobra rešitev, čeprav se mi zdijo obročki bolj elegantna in kavlitetnejša rešitev, ni pa nujno. najbrž deluje tudi kombinacija obojega.
najbolje bo,da stavr probaš v praksi, sej ponavadi so v teh foto štacunah dost prijazni in dajo probat zadevo.
 0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 21:22

Kako pa zgledajo te predleče ali so navojne ali se jih vstavlja tako kot npr Cokin-ov način izmenjave filtrov....
Ali slučajno kdo bolj sigurno ve ali se z neoriginalnim obročki AF na Nikonu obdrži ali ne?
 0   

iztok @izo 10. Sep 2005, 21:29

leče naviješ na objektiv tako kot filtre. tudi neoriginalni obročki bodo obržali af, če le-ti imajo kontakte gor (kašni starejši nimajo, saj je nikon navoje že dolgo z nami, hehe, zato je tudi malce zastarel in af dela hitrejš na canonih, posebje na L objektivih :mrgreen: ). kot ti je bilo že povedano, je v macru bolje uporabit manualni način, ker je bolj natančno oz. je lažje ostrit z premikanjem fotiča naprej nazaj.
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 21:37

S Kenko obročki dela AF.
Te leče pa niso take kot navadne. Zraven dobiš nek adapter za pritrditev na katerega priviješ lečo. Adapter pa je primeren za vse objektive z navojem od 52mm do 67mm.
Jaz uporabljam oboje (obročke in predlečo) na makro objektivu.

Tko zgledajo te leče:
http://www.raynox.co.jp/english/35mmacc/egcm2000.htm
 0   

HONDA @HONDA 10. Sep 2005, 21:46

Torej če bi uporabljal te leč bi jih dal direktno na objektiv in ne na objektiv na katerem je že privita originalna (dodatno kupljena) Sigmina predleča?
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 21:46

Evo še en citat makro mojstra: "Iz mojih izkušenj na kvaliteto fotke pri taki kombinaciji z obročki, zelo vpliva kvaliteta leč!
Če je objektiv v osnovi povprečno oster, bo z obročki čista katastrofa!
Priporočam samo kombiniranje z zelo ostrimi zadevami, ker le tako ne bo razočaranja na koncu".
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 21:50

Ja direkt na objektiv, brez tiste leče, ki jo že imaš.
Glade na to kakšno povečavo bi hotel izbereš ustrezno dioptrijo.
Povečavo pa lahko še uravnavaš s spreminjanjem zooma. Najbolje, da jih pred nakupom probaš, da vidiš, če ti bo razdalja ostrenja ustrezala...

P.S. Predleča dobre kakovosti (kot so tele Raynox) bi verjetno dala boljše rezultate kot obročki na 70-300.
 0   

misfits @misfits 10. Sep 2005, 22:11

Aja, kakšno povečavo pa sploh hočeš dobit in kero dioptijo leče imaš zdaj (glede na to, da delaš pri 50cm imaš verjetno +2 a)?
Ker en dela s 70-300 in ima lečo +8 pa je že kar zelo velika povečava in dela ponavadi z +5.
Morda bi bilo dovolj, če kupiš samo 1 predlečo dioptrije +5 (raynox DCR-150).
Večja kot je povečava, težje je delat, zato je res najbolje, da greš probat v trgovino.
 0   

M_M @M_M 11. Sep 2005, 20:42

Da se še jaz vmešam v to debato.
V bližnji prihodnosti nameravam iz kompakata presedlati na DSLR in ker tudi mene zelo zanima makro, imam eno vprašanje (ker se ne spoznam prav dosti, se vam bo morda zdelo neumno...).

Sedaj an A80 imam recimo privijačen objektiv z ene stare SLR kamere in z njim dobim kar solidne makro fotografije (glede na opremo)
Zanima pa me slednje:
Če bi recimo na objektiv 70-300 v obratni smeri privijačil kit objektiv 18-55... Kakšni bi bili rezultati?

Upam, da vprašanje ni preneumno za v to temo :oops:

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati