0   

karmen oder @lukca 17. Sep 2005, 08:50

oj!
js bi pa rabla objektiv za fotoaparat praktica l(1969-1975)-carl zeiss jena tessar 2.8/50
al pa meyer optik domiplan 2.8/50!

bla bi vesela kakršnekoli informacije ker se sama bol slabo spoznam na te stvari

thx :? lukca

ps:kontaktna email-lukca@email.si
 0   

Peter Bernik @Noob 17. Sep 2005, 08:52

Pa saj smo že prvič videli temo :? :wink: .
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

sanja @sanja 17. Sep 2005, 08:54

noob ne bit hudobn biggrin
 0   

Olaf @Olaf 17. Sep 2005, 09:16

Malo sem radoveden.... Zakaj pa ravno omenjena objektiva?

Če želiš normalen objektiv za praktico, imaš tudi Pentacon 50/1,8 (novejši, svetlejši in z multicoatingom). Vendar pa ga kot samostojnega pri nas ne vidiš dostikrat (je bolj v kitu s kakim aparatom). Poglej na e-Bay...

LP
 0   

Matevž @jarc1 17. Sep 2005, 10:40

jaz mam enga "novga" (t.j. nerabljenga) Zenita viška, in sicer:
ZENIT M52x0,75 MC HELIOS-44M-6 58mm1:2
zaslonka od 2-16, če želiš ti ga ugodno prodam
 0   

Matic Kos @MaticK 17. Sep 2005, 12:59

Jst mam 3 za praktico, pa se ne morm odločt ali naj jih šparam, ali dam naprej.. :?

Mam pa Pentacon 50/1.8, Flektogon 20/2.8 Carl Zeiss in Sonnar 135/3.5 Carl Zeiss..
 0   

Olaf @Olaf 17. Sep 2005, 13:49

Sam imam tud CZJ Sonnar 135/3.5 in je fenomenalen objektiv!

Na Praktici najbolj upprabljam prav tega in pa Flektogon 35/2.8. Iščem pa tudi novejšo verzijo in sicer Flektogon 35/2.4 MC, pa je nikjer ne najdem. Jo ima mogoče kdo od vas?

LP
 0   

karmen oder @lukca 18. Sep 2005, 09:17

oj,
olaf zakaj ravno ta 2objektiva,ker tessar je že gor in sumim,da je pokvarjen!sem pa našla na spletnih straneh o praktici nekej informacij za objektive!js n vem če so glih ta pravi,rabla bi nekej za fotkanje družine,pa pokrajine;za bolj ''turistično fotografiranje''vendar pa ne slabe kakovosti biggrin !
in ker mi je za tole spletno stran povedu nekdo,ki mu precej zaupam,sem si rekla pa poskusi,tule bojo ziher kej vedli in ti tut pametno svetovali smile :wink: !
js sem tole praktico dobila od očeta,že od nekdaj pa me je bolj fascinirala klasična fotografijo kot pa digitalna,je pa nekej narobe js n vem mogoče z zaslonko al pa z objektivom cry ,ker tu pri nas ga noben noče popravt oz sploh n vejo kaj je z njim narobe(fotoshoopi);js ga pa ne bi vrgla stran

torej to je moja zgodba zakaj hudiča biggrin kupujem ravn ta 2objektiva,mah mogoče bo zveneli mal :lol: sm kej k n vem a sem se prav odločila,da ne bi blo kaj druga narobe s fotoaparatom

ma kdo kak nasvet :lol:
 0   

Olaf @Olaf 18. Sep 2005, 12:08

Živjo

Glede popravila poizkusi Fotomehaniko v LJ. Meni so Flektogona prav lepo očistili (glede cene pa se je dobro pozanimati prej). Se spoznajo na najnovejše digitalne in najstarejše manualne fotoaparate!

Pentacon 50/1.8 je prav tako od Meyer-ja in sicer gre za Meyer Oreston in je optično zelo kvaliteten (podobno kot Tessar). Ima pa multicoating kar je super zadeva (starejši Tessar-ji ga nimajo, za mlajše ne vem). Namreč multicating preprečuje odseve, ki nastanejo znotraj objektiva, zaradi svetlobe ki pade na prednjo lečo s strani (recimo če slikaš nekaj, pa je sonce na takem mestu, da svetloba pada na objektiv ipd.). Na kratko - izboljša kontrast. Če pa že vztrajaš pri omenjenih, definitivno Tessar. Domiplan je bolj tiki-tiki, saj je buđet varijanta...

Za en univerzalen objektiv bo 50-ka čisto dovolj. 50mm naj bi bil na leica formatu normalen objektiv. Meni osebno je 35mm bolj všeč, tako da če imaš možnost poizkusi. Drugače pa seznam, podatke in nekaj mnenj o bolj ali manj vseh M42 objektivih dobiš tukaj.

LP
 0   

karmen oder @lukca 20. Sep 2005, 16:23

oj,olaf

a je mogoče ta trgovina fotomehanika blizu križenk?
mogoče mi pa sploh nebo treba kupit novega objektiva;)al pa si nabavim tisto drugo varianto 35 mm,če misliš da je boljš

lp
 0   

Olaf @Olaf 20. Sep 2005, 21:40

Fotomehanika ima dve poslovalnici - ena je na Gosposvetski 13, druga pa na Dolenjski cesti 166 (Rakovnik). Odnesi objektiv tja pokazat, pa ti bodo povedal (oz. te poklicali) koliko te bo prišlo popravilo/čiščenje.

Glede 35mm - ta goriščnica je MENI boljša. Če je tebi tudi, moraš ugotovit sama. Gre za bolj širokokoten objektiv, kot je 50mm in lahko zajameš več stvari na sliko (s kakim 28mm pa še več...). To pa zelo prav pride pri pokrajinski fotografiji in do neke mere tudi pri družinski in turistični. Če pa želiš prikazat kake detajle oz. kak portret je pa 50-ka bolj primerna ali pa kak tele objektiv. Katere objektivi so najbolj primerni za kaj si pa lahko prebereš tu ali pa pogoglaš še za kak drug tutorial (ali pa pač vprašaš na Slo-foto.net biggrin )

Slučajno se en "univerzalen" komplet (širokokotnik-normalen-tele: 29-50-135mm) prodaja na bolhi in to za več kot ugodno ceno. Koliko so ohranjeni ne vem, ampak že samo zaradi CZJ Sonnar 135/3.5 se ti splača kupit, ker je optično res dober objektiv. Pa tudi Pentacon (Meyer Orestegon) 29/2.8 zna biti zanimiv...

LP
 0   

milosh @milosh 20. Sep 2005, 22:48

MaticK
Flektogon 20/2.8 Carl Zeiss - jst sm zainteresiran za tole, ce je m42 navoj
 0   

steppenwolf @steppenwolf 23. Sep 2005, 12:29

Flektagon 2.4/35 je moj! Danes sem ga dobil preko bolhe. Lahko ga le priporočam, ker je super objektiv! Ostrina, barve, bokeh -super! Pa še kot makro objektiv je uporaben - pri meni bo predvsem kot makro pa kot portret objektiv, ker ga imam na e300 in je to ekvivalent 70mm. thumbsup
 0   

iztok @izo 23. Sep 2005, 12:48

jao, 35mm objektivček nucaš na e300, grr, hehe. matick, kolk bi recimo hotu met za 135/3.5?
jst mam doma czj 20/2.8. sicer je ohišje malce znucano, vendar leče so brezhibne, spucane in poštiman je tako, da pravilno ostri na neskončnost, ker v originalu ni (dela brez problemov tudi na canonu z adapterjem). ostri tile 20 mm niso najbolj (bolj v centru slike), imajo pa zelo dober kontrast. če je kdo zainteresiran, bi mogoče menjal za kakšno 29 ali 35mm varjanto.
steppenwolf, skoraj lahko trdim, da to tist objektiv ostri zelo na blizi, ker ni poštiman prav oz. adapter na olympusu ne omogoče fokusa na neskončnost. tudi moj 20/2.8 je ostril ne ene par cm, vendar kaj ko je bilo v fokusu vse tam kakšnega metra-dva, naprej pa nič. fokus je kr problem šri širokoktnih objektivih, a si probal recimo ostrit en hrib ali kak predmet daleč stran?
menjam tudi helisoa 58/2 za že omenjeno 29/35 verzijo. objektivček je super oster (bolj od canona ef 50/1.8), ima sanjski bokeh, odličen portretni in tudi že makro objektiv. ostri pravilno na neskončnost. zraven je sončna blenda.
 0   

steppenwolf @steppenwolf 23. Sep 2005, 13:17

Evo test ostrenja v neskončnost - sicer na hitro, ampak iz srca! laugh

Slika ni bila nič ostrena in je takšna iz fotoaparata. Stop znak je kakšnih 20 m stran, tista antena pa je po mojih ocenah oddaljena kakšnih 500-600 m. Objektiv ima neskončnost nad 3m, tako da nisem mogel nič "švinglati"

LP
 0   

iztok @izo 23. Sep 2005, 13:29

no, to itak, da majo širokokotniki vse ostro od par metrov naprej, vendar kot pravim, če ni stavr poštimana, znajo bit problem, tvoj zgleda dela čist ok. mogoče se oapzi, da so stavri bolj blizu malce bolj ostri, vendar to rešiš z azpiranjem blende. ajaj, kolk pa je blenda, probaj še enkrat z čisto odprt nardit, tam se najlažje pogrunta, kje je fokus.
 0   

Olaf @Olaf 23. Sep 2005, 15:49

Pi*da sleep mad
Si me prehitel! Včeraj sem modelu na bolhi poslal mail, pa ni sploh nič odgovoru!
Lahko rečem samo še enkrat: Pi*da!!! Za tole sem pa res jezen!
Ampak.... je*i ga! Uspešni slikanje!

PS - Za "makro" ga lahko uporabljaš, ker lahko ostri že 20cm pred objektivom...

LP
 0   

iztok @izo 23. Sep 2005, 16:16

hehe, a lahko izvem, kater oglas je bil tole na bolhi, da ne bom slučajno brezveze človeku težil. aja, še to: a je to star (zebra) model al je novejši?
 0   

Olaf @Olaf 23. Sep 2005, 21:12

Star "zebra" model je 35/2.8

Ta pa je črn in je 35/2.4 MC (multicoating). V osnovi enak objektiv, samo posodobljen....
Tule je oglas. Cena je (bila) super, pa še torbico dobiš zraven.

Dobra kupčija.... cry

LP
 0   

steppenwolf @steppenwolf 23. Sep 2005, 21:31

laugh Lastnik ga je kupil leta 90 in mi je celo povedal točen datum, ker je takrat prišel iz vojske. V bistvu s temi starimi objektivi rajši slikam, kot z novimi.
olaf:
Sem mu tudi jaz poslal mail včeraj, pa ker ni do danes zjutraj nič odgovoril, sem takoj v akcijo stopil in ga poklical. No, enkrat sem imel pa jaz srečo!
LP

PS.:Sedaj rabim pa samo še zeissa 200/2.8. A prodaja kdo? grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati