0   

milosh @milosh 10. Okt 2005, 23:39

ok neki mi povejte, spomin mi peša pa nevem a je dia treba nad al pod eksponirat za tm ene pol zaslonke?
 0   

iztok @izo 10. Okt 2005, 23:52

hmm, ni mi čist jasno, zakaj bi kompenziral, no kakšne situacije že zahtevajo to..
dia film je na sploh bolj občutljiv za pravilno merjenje in ne dupošča toliko napak, kot recimo negativ filmi. zato je mogoče pol blende manj kot nekakšna varnostna mera, v smislu bolje malo temnejše, kot skurjeno.
mogoče si to mislil?
 0   

Blaž Ogorevc @balž 11. Okt 2005, 07:43

verjetno je mislil to, da veliko dobrih fotografov baje pri uporabi dia (konkretno sem slišal za velvio) vedno malo podeksponira film - pa ne za pol blende, ampak recimo za četrt - kar pomeni, da če imaš film ISO 100 nastaviš na 125 in potem normalno razviješ, kot da je 100.
in bo vsaka fotka malenkost temnejša.
Pri tem pa so barve malo bolj tople - jeseni po moje kar uporabno.
A si to mislil.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
 0   

Jaka @Guda 11. Okt 2005, 07:45

Dia zahteva pod- oziroma nad- ekspozicijo v enakih primerih kot navaden film, le da so meje tolerance manjše - se pravi, kjer je potrebna nadosvetlitev pri dia, se lahko zgodi, da je pri negativnem filmu normalna osvetlitev popolnoma OK, še posebej, ker je mogoče napake še dodatno odpraviti pri razvijanju slik.
 0   

Goran @darkdragon 11. Okt 2005, 08:04

kulkr jst vem je treba dia film kompenzirati s podosvetlitvijo za eno ali pol zaslonke.
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

rado @rado 11. Okt 2005, 08:38

darkdragon je napisal/a:
kulkr jst vem je treba dia film kompenzirati s podosvetlitvijo za eno ali pol zaslonke.

Točno tako , če nisi siguren , da ti aparat res točno meri svetlobo bolje podosvetlit.
 0   

Matej Herbst @matto 11. Okt 2005, 08:59

Jaz z filme od Fujija 100 vse nastavim na 125, ne samo zaradi osvetlitve, ampak tudi zaradi barv in kontrasta.
Če pa merim ročno z svetlomerjem, pa merim točno na 100, čeprav včasih naredim še kakšen bracketing za 1/3 blende za ziher. Res, da rata malo škarta ampak, ko kaj delaš ti tako in tako ostaja posnetkov ponavadi smile
 0   

Blaž Ogorevc @balž 11. Okt 2005, 09:58

guda, ne govorimo o isti stvari - tisto je push in pull, kjer film 100 poslikaš na 200 in potem poveš v studiu in ga potem primerno delj/manj razvijajo.

Tu pa je govora o tem, da film 100 poslikaš na 125 in ga potem normalno razviješ - torej si tiho, ko ga neseš razvit (ok, priimek lahko poveš, ni ti treba bit čisto tiho smile)
Balž

0   

iztok @izo 11. Okt 2005, 10:08

hehe, blaž kriminalc!
a razlika 25 iso je četrt blende, al kako? sem pozabil, kakšna so razmerja
 0   

Goran @darkdragon 11. Okt 2005, 10:20

ja izo neki zakšnega med 100 asa in 200 asa je približno 1 zaslonka. itd.
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

Matej Herbst @matto 11. Okt 2005, 13:23

izo je napisal/a:
hehe, blaž kriminalc!
a razlika 25 iso je četrt blende, al kako? sem pozabil, kakšna so razmerja

Tako je, kot si napisal. Med 100 in 200 je točno en stop. Enako kot med blendami, je vedno en stop.
 0   

Blaž Ogorevc @balž 11. Okt 2005, 13:35

saj to tud izo ve - ampak - ali je iz 100 na 125 pa četrt stopa - v smislu, koliko moraš bolj blendo odpreti, da kompenziraš premik iz 100 na 125.
recimo da maš na f32 - na koliko boš zdaj nastavil?? En stop dol je 22. A boš dal na 29,5 (če bi šlo, recimo)??? Koliko je četrt stopa - ne gre linearno.
A si to mislu izo???
Balž

0   

iztok @izo 11. Okt 2005, 13:53

ne, samo razmerje me je zanimalo. fiotiči imajo kompenzacijo po tretini blende v najboljšem primeru, ponavadi po polovičko. na filmu je pa res bolj enostavno samo drug iso izbrat, če kočeš res četrtinke podosvetlit.
 0   

Jaka @Guda 11. Okt 2005, 14:04

balž je napisal/a:
guda, ne govorimo o isti stvari - tisto je push in pull, kjer film 100 poslikaš na 200 in potem poveš v studiu in ga potem primerno delj/manj razvijajo.

Tu pa je govora o tem, da film 100 poslikaš na 125 in ga potem normalno razviješ - torej si tiho, ko ga neseš razvit (ok, priimek lahko poveš, ni ti treba bit čisto tiho smile)

Smo govorili o isti stvari, samo da sem se jaz motil (ali pa tudi ne smile).
Jaz delam tako, da slikam normalno in občasno braketiram (praviloma +/- 1/2f redko 1f) --> res porabiš več filma cry, vendar je moj moto, da je izkoristek dober, če na vsak 2-3 film dobim eno fotko, ki jo z veseljem dam na steno. --> to praviloma velja za potovanja, medtem ko doma zadnje čase precej eksperimentiram in je izkoristek precej slabši cry cry
Ena izmed redkih stvari, ki jo zavidam digitalcem (in tistim z EOS 1V) so EXIF podatki, da bi se kaj naučil iz svojih neumnosti. Sicer se v zadnjem času skušam navaditi, da si zapisujem glavne podatke, vendar je skoraj nemogoče, ko je akcija smile.
 0   

iztok @izo 11. Okt 2005, 14:14

guda, ti govoriš o splošnem kompenziranju oz bracketing, ki jo ponucaš, ko imaš zahtevno osvetlitev v kadru, tukaj pa je govora o splošnem receptu za dia, da je treba pač za cel film nastavit četrt blende v minus, da dobiš optimalen rezultat (se pravi da daš asa 125, ko imaš asa 100 film notr).
ni pa to zdej rda bi reku, da bodo fotke kot noč pa dan zaradi tega, po mojem se ogromno napak nardi tudi pri razvijanju filma ipd.
 0   

Jaka @Guda 11. Okt 2005, 15:02

@izo: vem, sem samo napisal, kako jaz delam pri stvareh, ki se mi zdijo bolj važne.

Kakšna pa je formula za izračun 1/4 ISO?
ISO x 0,25 ali kakšna druga --> je pravilno:
iso 50 --> 64
iso 100 --> 125
iso 400 --> 500
???
 0   

Blaž Ogorevc @balž 11. Okt 2005, 15:07

ja bo kar držalo.
Balž

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati