0   

Vine @vizer 11. Okt 2005, 18:26

Imam eno vprašanje glede resolucije. Ko kliknem na sliko -desni klik / properties / summary dobim podatke za vertikalno in horizontalno resolucijo (dpi). Sedaj me pa zanima naslednje: imam kamero canon z 1,33 Mpixli in snema tudi fotke z resolucijo 180 dpi, na mojem digitalnem aparatu sony dsc-s40 pa imam samo 72 dpi, pri prijatelju na Casiu pa sem videl da ima 300 dpi. Po moji logiki so slike z manj dpi bolj zrnate. Naj povem da imam na soniju nastavljeno maksimalno velikost slike, t.j 2304x1728. Mi lahko kdo to malo bolj podrobno razloži?
 0   

Uroš Oblak @Abakus5060 12. Okt 2005, 09:19

O resoluciji (dpi) nima smisla govort, dokler slika ni na papirju. Takrat pa le preveri, kakšno velikost (v cm oz. inch, če želiš) bi rad in s tem to podeli število pikslov.
 0   

Miha Rekar @Mih@ 12. Okt 2005, 09:39

dpi sam pomeni kok pixlov pride na inch, ko printaš. Nima veze z resolucijo, niti z zrnatostjo. Fotoaparati imajo v glavnem tovarniško nastavljen na 72, sicer pa to sploh ni važno. V vsakem grafičnem programu lahko to spreminjaš neodvisno od resolucije - veča/manjša se samo velikost slike, ko jo sprintaš.
[url=http://mr-foto.net/zsfb.html][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
[url=http://mr-foto.net/][img:aa918317cc]http://www.kalisce.com/miha/userbars/mihaowner_userbar.png[/img:aa918317cc][/url]
 0   

Gumby @Gumby 12. Okt 2005, 10:22

Digitalna slika je sestavljena iz dolocenega stevila tock (dots). Pojem locljivost predstavlja stevilo tock na enoto dolzine (dots per inch - dpi), kar pomeni, da digitalna slika kot taka nima absolutne locljivosti ali velikosti. Vse kar ima je doloceno stevilo tock po dolzini in po visini. Ocitno je, da se locljivost spreminja, kakor spreminjam velikost slike, saj se isto stevilo tock, ki sestavljajo sliko, razporeja po vecji ali manjsi povrsini. Ce sliko prevec povecam bodo tocke postale tako velike, da se bodo videle s prostim ocesom in slika ne bo vec uporabna.
Ce imas na tvojem Sony-u velikost nastavljeno na 2304x1728 in bi rad to sliko printal na A4 list (30 x 20cm), pomeni, da bos dobil pribl. 2304px / 30cm = 76px/cm * 2.5 (1in = 2.5cm) = 192 dpi po sirini in 1728px / 20cm = 86px/cm * 2.5 = 216dpi po visini.
Tisti podatek o horizontalni in vertikalni resoluciji je bolj ali manj brezveze. Podatek namrec samo pove programu za printanje (na primer PhotoShop-u) s kaksno locljivostjo naj fotko printa. Tako bo PhotoShop tvojo 72dpi fotko mocno raztegnil, oz jo bo zelel printati v velikosti 2304 / 72 = 32in x 1728 / 72 = 24in oz. pribl. 80 x 60cm. Enako veliko fotko (2304 x 1728px), ki pa ima v exif-u podatek 300 dpi, pa bo program printal v velikosti pribl. 19 x 14 cm.
Ali, kot je dejal nekdo nekoc:

...I'm not sure this information is of any practical use; nor does it
appear this 72 dpi setting can be adjusted via the menus. Probably
my time would have been better spent learning to take better photos...
 0   

iztok @izo 12. Okt 2005, 11:14

hmm, pravzaprav je pravilno ppi (pixel per inch). ampak pač dpi je nek splošen izraz, ki se je najbolj prijel. dokler govorimo o sliki na monitorju, se govori o pixlih in ne o pikah, a ne?
tista informacija od različnih dpi-iih, pove samo, kakšno štetje je potem samih pixlov na palec, sprintano na papirju. če imaš recimo 2mpix kamero, ki ma za današnje pojme malo pixlov, bo recimo a4 fotka imela štetje na palec samo 72 pik, fotič z recimo 5mpix in več pa recimo 150, 200 pix in gor.
a je kaj bolj jasno zdej? gre samo za podatek, kolk pixlov je na kvdratni inči površine papirja. ta podatej lahko komot popraviš v recimo fotošopu, če ti recimo niso nastavitve iz fotiče všeč. vendar po logiki, če boš dvignil resolucijo iz recimo 150 na 300 dpi (bolj pravilno ppi), bo pač končna fotke manjša (pri enakem šstevilu pix v x in y), ker so pa pike manjše, ne bo od blizu opazit kvadratkov.
če smo iskreni, so printi tudi do 100 dpi čsi sprejemljivi, le od preveč blizu ne smeš gledat zadeve. veliki formati pa imajo resulcijo tudi pod 100 dpi, ker tisto tudi ne gledaš iz 10 cm, kajne?
 0   

Vine @vizer 12. Okt 2005, 15:48

Hvala lepa vsem za pojasnila ! thumbsup
 0   

M @M 12. Okt 2005, 17:52

pa bi se jaz dodal eno podvprasanje na to temo

in sicer kaksne velikosti slik-plakatov ali podobnega ste delali iz kaksnih resolucij

recimo jaz najvec slikam na 2560X1920 pa me zanima kako sliko lahko razvijem iz take fotografije.
Oz. kaksni postopki bi bili mozni ce bi hotel zadevo spravit na 70X100cm (najbrz v slabsi kvaliteti)

lp
M
 0   

Matev @Matev 12. Okt 2005, 19:27

iz enega samega piksla lahko izdelaš poljubno veliko sliko, če hočeš
in kvaliteta je lahko odlična, če to želiš
 0   

Gregor1 @Gregor1 12. Okt 2005, 20:48

Nalož si Photoshop... thumbsup

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati