0   

Marjan Krebelj @Nikio 22. Okt 2005, 07:54

Jaz diase redno razvijam pri g. Klemencu, in zaenkrat sem z njimi zelo zadovoljen. Predvsem njihov odnos do stranke je na najvišjem možnem nivoju! Kar tako naprej!

Sem pa pri skenih opazil, da barve delujejo nekoliko hladno. Precej modre in zelene komponente je... Tudi rahlo zrnati so.

Poleg tega se je zadnjič zgodilo, da 3 diasov sploh niso poskenirali. Je možno, da je do tega prišlo, ker so slike zelo temne (mali bel kuščar na črnem asfaltu) in je skener 'predvideval', da je to fouš slika?

Me zanimajo vaše izkušnje.
 0   

Goran @darkdragon 22. Okt 2005, 08:07

hm jst nisem dal še nikol nikomur poskenirat diasov ker jih sam skeniram doma.

skenerji so tko, včasih ti res lahko oceni kot fouš sliko in predvidevam da je bil tale tvoj mali kuščar res majhen. sam vseeno tut če je skener tko ocenu je mogu tip k je sedu pr compu prtisnt da naj tega posnetka ne skenira, tko da ni sener kriv ampak tist k ti je to skeniru.

hladni toni pa se dajo korigirat takoj na scanu al pa potem v PS
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

Jaka @Guda 22. Okt 2005, 08:21

Imam še dodatna vprašanja: (da ne bom odpiral nove teme)

Kakšno kvaliteto skena lahko pričakuješ pri skeniranju diasa?
Ali pričakujem preveč, če mislim, da bo sken iz diasa (ki je za moj okus brez napak) tak, da ga ne bo potrebno popravljati?

Mislim na navadne fotostudije, ki nimajo bobnastih skenerjev. Pred kratkim sem dal poskenirati nekaj diasov, pa nisem nič kaj zadovoljen s kvaliteto --> dobil sem sken v .jpg velike med 300 in 900 KB - povprečna med 400 in 500 KB

Podatki o sliki (iz programa IrfanView)
Original size: 1840 x 1232 Pixels
Print size (DPI): 64.91 x 43.46 cm; 25.56 x 17.11 inches
Original colors: 16,7 Millions (24 BitsPerPixel)
No. of unique colors: 55313
Disk size: 529.81 KB (542.526 Bytes)
 0   

Marjan Krebelj @Nikio 22. Okt 2005, 08:26

To mi zveni kot klasičen sken za 10x15 cm fotko...

o ostelem težko razpravljamo, ker bi bilo treba videti kak primer.
 0   

chips @chips 22. Okt 2005, 08:30

Ce diasov ne skeniras na boben skener, je vse bolj tako... Redki so flat ali film skenerji, ki to naredijo na zadovoljivem nivoju, zato je kakrsnokoli pricakovanje vrhunske kvalitete, odvec.
 0   

Goran @darkdragon 22. Okt 2005, 08:41

ja na flat sken je brez veze skenirat. vsaj men. jst vse kar mam poskeniran mam na boben skeniran.

aja so tut taki studiji ki imajo flat skenerje? kako pa se pol sploh lahko grejo foto studio. hhh. pride stranka pa reče da bi mela dia poskeniran na resoluciji 3600 dpi. hhhh. pa jih kr mal zmrazi ko slišjo to.
Nobody Is Perfect, But I Am Pretty Fucking Close ! Don´t Hate Me Because Of That !
 0   

chips @chips 22. Okt 2005, 09:00

dragon: hehe, danes ni nobena umetnost prodajat meglo thumbsup
Drugace pa, kolko so kaj cene boben skenov?
 0   

Goran @darkdragon 22. Okt 2005, 09:03

hhh chips to res da ni problem sam vem da če bi men poskeniral fajl s 400kb k ne morš nardit tut 15x20 formata dobrega, raj nimam poskeniranih diasov.

boben skeni so pa dragi. vsaj tisti mal boljši
 0   

daylight @daylight 22. Okt 2005, 10:28

Sam to je pa res mal neumno da das skenirat dias na 300kb, ker ven dobis lih neki podobnega kot bi fotku z webcam laugh Jaz običajno nosim skenirat v fotoformat.. min. 50MB tiff za "jurja" potem pa gor.. mislim da najdražji je nekje 3 ali 4k. Ni to boben.. je običajen film skener sam zaenkrat sem bil vedno zelo zadovoljen z rezulatati. (6 x 7 dia.. poskeniran na 300MB... resolucije in detailov za stran metat smile
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 22. Okt 2005, 20:00

Za ceno 6-ih poskeniranih dia filmov , po ceni jurja za posnetek, dobiš že soliden film skener in lahko ves svoj prosti čas preživiš z njim. laugh
Skeniranje sedmega filma in naprej je takorekoč že zastonj. yes
Pa še barve si lahko nastaviš po lastnem okusu, vendar rabiš kar nekaj časa, da do teh barv prideš. Najprej pa moraš skener s kalibriracijskimi diasi in pripadajočimi datotekami z barvnim opisom spraviti v red. Za (skoraj) vsak tip filma dobiš drug kalibracijski dias, da z njim narediš barvni profil filma na svojem skenerju. Eden cenejših ponudnikov je Wolf Faust.
 0   

chips @chips 22. Okt 2005, 20:13

robert: tudi za ceno 2 felten od porscheja si kupis ze obicni avto...
 0   

daylight @daylight 22. Okt 2005, 20:14

ja sej zato pa nedas skenirat celga filma. das pac to kar je dobro in kar mislis uporabit. Odvisno cemu das prednost.. kvaliteti al kvantiteti. Vsekakor pa če delaš res veliko na dia in potrebujes to v kvalitetni digitalni obliki se ze splaca omislit kaksen HiQ scaner. Če delaš pa za naročnika gre itak skeniranje pod stroške tko da se s tem sekiraš smile
 0   

iztok @izo 22. Okt 2005, 21:26

bobenski skenerji so res dobri, vendar je to bolj včasih držalo, da so edini vir za res dobre skene. z namsenksim film skenerjem se da dobit zelo dobre skene ven, samo treba malce naštudirat zadevo, predvsem twain vmesnik in vse nastavitve. z njimi lahko danes komot skeniraš tudi pr 4000dpi ali več (čeprav je po mojem resolucija filma tam okrog 2500dpi, pr manjših isotih mogoče malce več). tudi pr skenih poznamo raw fajle ipd, odvisno tudi od programa za skeniranje.
tudi te novejši flatbed skenerji niso ravno tako šfoh, samo za 30 jurjev pač ne moreš pričakovat nekaj super, od 70k in gor pa se že da dobit kaj spodobnega. ostrina sicer ni takšna kot recimo pr nameskih, saj nimajo možnost fokusa in pa resolucija je ponavadi manjša od deklarirane, vendar znajo že prav dobro ven potegnit barve ipd.
samo za primer ena primervava skena med enim flatbed epsonom in bobenskim skenom.

Professionally scanned with a Flextight Precision 2 scanner at 3200dpi

Scanned with the Epson Perfection 3200 at 3200dpi

kot je videt, imajo boben in namesnki skenerji večjo ostrino, ker imajo možnost fokusiranja, ampak barve in globina so pa že čtso primerjljiva. če dodaš dva koraka usm čez sken, je rezulata dost podoben.
aja. tisto zograj so samo 100% cropi, tole je cela slika

vir: http://www.photo-i.co.uk/ tukaj se dost najde glede skenerjev, testov ipd.
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 23. Okt 2005, 12:22

daylight je napisal/a:
ja sej zato pa nedas skenirat celga filma. das pac to kar je dobro in kar mislis uporabit.

Ni treba skenirati celega filma. Si pa lažje predstavljaš količino diasov iz šestih filmov, kot pa, če ti rečem, da je to 216 posnetkov, a ne? Ali drugače, po 216 posnetkih je skener plačan.
Imam Minolta DiMAGE Scan Elite 5400, z optično ločljivostja 5400 pik in se mi je po moji matematiki izplačal že prvi mesec uporabe. yes
Z maksimalno ločljivostjo lahko skeniram zrnatost filma. v Vuescan programu pa imaš možnost skeniranja pri 5400 in ti nato program iz 4 pik (2x2) izračuna povprečje in zapiše sliko, kot bi bila skenirana pri 2700 pikah, le da taka preračunana izgleda za spoznanje bolje, kot če bi jo skeniral pri 2700.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati