0   

Jure @VelikiGoban 4. Nov 2005, 14:20

Pozdravljeni!

Za uporabo na klasičnem filmskem SLR Canon EOS se odločam med tremi makro objektivi:

Sigma AF 150mm 2.8 EX DG APO HSM IF Macro
Tokina AT-X Pro 100mm 2.8 Macro
Tamron SP AF 90mm 2.8 Di Macro

Kaj mi svetujete?

Glede na sicer zelo redke primerjalne teste se odločam bolj med Sigmo in Tokino. Če upoštevam še cene, me najbolj vleče Tokina, ki je za tretjino cenejša od Sigme (cena Tamrona pa je nekje vmes)

Hvala!
 0   

JureV @JureV 4. Nov 2005, 14:47

eden na forumu je imel sigmo, pa ni bil z njo zadovoljen( jo prodal al še prodaja), tako da bi vzel Tokino, pa še cenejša je kot praviš...če ti to kaj pomaga thumbsup
[url=http://www.tarok4.com/][img:cb4cc67d4e]http://www.tarok4.com/themes/default/images/t8.gif[/img:cb4cc67d4e][/url]
http://blog.slo-foto.net/jurev/
 0   

Gregor Gomboc @George 4. Nov 2005, 17:11

Sigma in Tamron sta odlična objektiva. tokina je relativno nova in meni nepoznana.

Jaz bi se odločal med prvima dvema.
 0   

misfits @misfits 4. Nov 2005, 17:24

Ni mi jasno zakaj si izločil Canon 100 in Sigmo 105 (to bi bila moja prva favorita)
 0   

Aleš @shark 4. Nov 2005, 17:49

Se strinjam z misfits-om. Canon 100 je super objektiv, ima notranje ostrenje pa še USM motor.
 0   

Andrej @fotokaj 4. Nov 2005, 18:08

Pri makro objektivu je zelo pomemben podatek velikost minimalne zaslonke. Sprašuješ sicer o Sigmi 150, a mislim da , kar se Sigme tiče, bolj velja razmišljat v stilu ' 105 ali 180 '. Namreč, Sigmin makro objektiv z goriščnico 150mm ima minimalno zaslonko le f/22; v praksi to za makro fotografijo pomeni dokaj malo globinske ostrine. Zato je bolje razmišljati o objektivu, ki lahko nudi manjšo zaslonko in tako več globinske ostrine; 180 ima f/32, 105 pa celo 'izvenserijskih' f/45, kar je od do zdaj omenjenih objektivov (Tamron 90 ima f/32, Tokina 100 prav tako f/32), najmanjša. Canona sploh nisem pogledal, ker ga tudi sam najbrž ne gledaš zaradi cene...

Zanemariti ne gre tudi dejstva, da je pri leica formatu goriščnica okrog 100mm zelo primerna tudi za portretno fotografijo.

Torej, moj predlagani vrstni red izbire:

- Sigma AF 105mm f/2.8 EX DG Macro (ker je objektiv nov in ima f/45)
- Tokina AT-X M100 f/2.8 AF PRO D (ker je nov objektiv, odlična kovinska konstrukcija...)
- Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Macro (zadnji zato, ker je plastičen in z najkrajšo goriščnico; čeprav je res, da z njim prideš 2.5 cm bliže kot s Sigmo...)

Sicer je pa v 'big planu' zadeva jasna; Canon 100 macro...
 0   

misfits @misfits 4. Nov 2005, 18:18

Jap, to mi pri 150ki res ni jasno, zakaj samo f22. Je pa prednost 9 lamel, odlična ostrina pri odprti zaslonki (pri bolj zaprti mi ni bila všeč) in notranje ostrenje.
Slabost teh 150, 180 pa je teža, ko sem 150ko zamenjal s 105, je bilo precej lažje slikat.

fotokaj: pa misliš, de je pri f45 res več dofa kot pri drugih objektivih na f32?
Nikon ima tud najmanjšo zaslonko f57 pa ni dofa nič več kot pri kakem drugem objektivu pri f32, ker Nikonov objektiv sporoča efektivno zaslonko, drugi makro objektivi pa ne.
 0   

Andrej @fotokaj 4. Nov 2005, 18:34

Hja, bi moral prav videt dva posnetka različnih objektivov. Če praviš, da ni razlike med Nikkorjem pri f/57 in kakim drugim objektivom pri f/22, mi povej kako je s tem pri samem Nikkorju...? Je razlika med f/22 in f/57? Bi morala biti, ne? Sicer pa v življenju makro objektiva sploh še nisem držal v roki, da bi vedel, ga celo v živo videl še nisem...
 0   

misfits @misfits 4. Nov 2005, 18:36

Veš v čem je fora. Nikon sporoča efektivno zaslonko, drugi pa jo ne. Pri Nikonu f32 ustreza f16 pri drugih. Tudi v priloženih "navodilih" za objektiv je tabela

Pa ena primerjava dofa med Sigmo 150 in Nikon 105

Zanimivo mi je, da je pri Sigmi 150 pri f2,8 več dofa kot pri Nikonu 105 pri f5,6. Naj bi ga pa bilo enako. Iz tega sklepam, da bi lahko bilo pri Sigmi 150 pri f22 enako dofa kot pri tistih, ki imajo najmanjšo zaslonko f32
 0   

Robert @robert_foto7 5. Nov 2005, 17:36

Ja, tud jaz kupujem makro objektiv za Canon eos 20D, pa se ne morem odločit katerega. V igri so: Sigma AF 105mm 2.8 EX DG Macro; Tokina AT-X Pro D100mm 2.8 Macro; Tamron SP AF 90mm 2.8 Di Macro in Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM. Najprej sem bil za zadnjega Canonovega, vendar ne vem, če ima Super Spectra coatings ki izniči ghosting in flare efekte. Nikjer ne zasledim tega podatka. Mi je pa Tamron zelo všeč, ker po testih daje najboljše ocene, posebno glede kontrasta in je po nekaterih testih boljši od Canona in Sigme. Za Tokino pa kakšnih posebnih informacij in primerjalnih testov ne zasledim. Mi lahko še kdo drug svetjuje, če ste kaj bolje podkovani v tem? Lp Robi
 0   

Andrej @fotokaj 5. Nov 2005, 19:15

Tamron boljši od Canona? What the f...?

Glej, če imaš pare, kupi Canona in fotografiraj ter pozabi na teste in coatinge, OK?! Če pa par nimaš (to pomeni da si ti uboga para... ), vedi naslednje; Marija se ti ne bo prikazala prek nobenega od naštetih objektivov. Vsi testi so subjektivni, predvsem zato, ker je lastnost artiklov 'tretjih' proizvajalcev, da kvaliteta med posameznimi enakimi izdelki (objektivi) niha. Zato pozabi na teste; če misliš da so tako pomembni, pa test naredi sam, boš takoj vedel pri čem si...
 0   

misfits @misfits 5. Nov 2005, 19:25

fotokaj je napisal/a:
Tamron boljši od Canona? What the f...?

Glej, če imaš pare, kupi Canona in fotografiraj ter pozabi na teste in coatinge, OK?! Če pa par nimaš (to pomeni da si ti uboga para... ) vedi naslednje; Marija se ti ne bo prikazala prek nobenega od naštetih objektivov

In zakaj misliš, da ni Tamron boljši od Canona (pa ja ne misliš, da so vsi Canonovi objektivi boljši od podobnih objektivov neodvisnih proizvajalcev)?
Glede cene, je pa samo malo več kot 10k razlike, tak, da ne vem o čem ti govoriš.
Seveda na podlagi enega testa ali slik enega od objektivov res ni nujno, da je vse prav prikazano.
Jaz bi vzel Canona, zaradi notranjega ostrenja in 10mm več kot je pri Tamronu, tiste malo razlike v ostrini, kontrastu...če je v prid Tamronu sigurno ne boš pogrešal. Flere pa tudi dvomim, da bi imel tak objektiv.
 0   

Andrej @fotokaj 5. Nov 2005, 19:48

Ja, ti pa si bedak... zakaj je canon boljši od Tamrona?
"zaradi notranjega ostrenja in 10mm več kot je pri Tamronu, tiste malo razlike v ostrini, kontrastu..." Zato, prav imaš! Pa tudi USM ima, ne? Mislim da je to kar vredno 10k razlike, kaj?
 0   

misfits @misfits 5. Nov 2005, 19:55

To si mi zdaj odgovoril, ko si videl kaj sem jaz napisal. upset pa ne ti men bedak. A zdaj boš rekel, da je samo notranje ostrenje in mm važno (ni nujno, da rabi tiste 2 cm pri minimalni razdalji) pri objektivu mad
 0   

Andrej @fotokaj 5. Nov 2005, 20:09

"To si mi zdaj odgovoril, ko si videl kaj sem jaz napisal." Yeah, you wish...

"pa ne ti men bedak." Komu pa? Kadar peče, je najbolje zobe stisnt in počakat da mine...
 0   

misfits @misfits 5. Nov 2005, 20:13

fotokaj je napisal/a:
Sicer pa v življenju makro objektiva sploh še nisem držal v roki, da bi vedel, ga celo v živo videl še nisem...

pa se nekaj pametnega delaš
Rofl
Glede bontona ti pa oprostim, ker že poznam tvoje pisanje baby
 0   

Tomaz Usaj @wsaj 5. Nov 2005, 20:25

Če razlika vceni ni tako gromozansko velika, ti svetujem, da še malo počakaš (naberi si še malo kovancev v tvoj prašiček) in si nato kupiš Canona!

Po mojem ti ne bo nikoli žal! thumbsup
 0   

Andrej @fotokaj 5. Nov 2005, 20:31

Stari, a ne veš? Jaz se ne delam! Presenetljivo te prekašam, glede na to da makro objektiva še v roki nisem imel...!
Kaj pa je narobe z mojim bontonom? A sem bil nesramen? Morda žaljiv, grozeč? Ti je hudo, ker ti izjav ne zavijam v pet celofanov s petimi mašnami in ti jih na koncu pripeljem po ovinkih prek devetih gora in voda? Čemu? Glej, veseli se, dete, kajti Gospod sem antibontonsko nediplomatski! Gnij, oko! Gnij. uho! Glej jerebico, direktno sporočilo noseč...

Yeah, bite me, bitch!

Rofl
 0   

tomaž @mju 5. Nov 2005, 20:50

A bo kdo moj sloves prevzel?? dead
 0   

Andrej @fotokaj 5. Nov 2005, 20:57

Poba, da ne boš mislil da je življenje kot bonboniera... Well, Forest & his mom lied!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati