0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 5. Nov 2005, 21:06

Ne vem, kaj je bolje. Ali najprej fotko obdelaš in pol pomanjšaš, ali jo najprej pomanjšaš in pol obdelaš. Zanima me kje so "varke" in razlike med tema dvema načinoma oz. kaj delate vi?

LP in hvala!
 0   

iztok @izo 5. Nov 2005, 21:19

ma ni nekih trikov tukaj, vse je odvisno, za kaj boš fotko rabil. če hočeš fotko za print, boš jasno obdeloval original, če o hočeš samo za web, je pomanjšaš in potem obdelaš, saj se računalmik dost manj matra z manjšo fotko.
ponavadi se na koncu doda še akozvano šarpanje, samo tukaj je več postopkov, in treba biti zmeren pr tem.
 0   

misfits @misfits 5. Nov 2005, 21:33

Men bi bilo za pomanjšano fotko škoda časa za obdelavo. Odvisno a jo obdeluješ minuto ali pa malo bolj. Jaz vedno obdelujem nepomanjšane in take tud mam pol, kasneje šele pomanjšam, če je kdaj treba.
 0   

tinekr @tinekr 5. Nov 2005, 21:46

Original, pol si pa shranim psd nice
 0   

Miran @Miran 5. Nov 2005, 21:48

Obdelujem original, potem pa ce rabim kaj manjsega pac pomanjsam.
 0   

milosh @milosh 6. Nov 2005, 01:28

zihr je bols original obdelovat ker ma sama fotka dost vec podatkov in lepse zlije med posameznimi pixli.
karad delam pa samo 500 pixlov po daljsi stranici za kaksn page, pa hocem sarpat pa ker se mi ne da rocno kr v PS-ju pr 500 velikosti klinem samo un avtomatski sharp. to je edina stvar ki jo nardim ze pri pomanjsani fotki

isto je z BW, ce ti fotkic omogoca BW ga ne uporabljaj ker se zgubi mnogo podatkov in ti bo konvertitanje v PS-ju bols uspelo oz bos lepso bw fotko lahko nardu
 0   

masa gojic @maha 6. Nov 2005, 03:41

dodelam original.. potem pa po potrebi zmanjsam resolucijo in optimiziram.
 0   

Robert Purkart @robert_purkart 6. Nov 2005, 09:01

Tisti "original" spravite pred kakršnokoli obdelavo v TIFF format, da ne boste JPEG zmazali do nerazpoznavnosti.
 0   

Matev @Matev 6. Nov 2005, 09:06

kašno smet je veliko lažje odklonirati pri polni ločljivosti
veliko bolj natančno lahko delaš

pri pomanjšanju pa sledi obdelave še dodatno izginejo zaradi splošne izgube informacij
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 6. Nov 2005, 09:23

Res hvala za vse te odgovore. LP!
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 6. Nov 2005, 15:26

Odvisno za kaj rabiš fotografijo. Jaz če jo že kje na spletu objavim (v tem primeru manjša velikost) jo najprej pomanjšam ter šele na to malce obdelam. Vredu, ne govorim ravno o kakšnih bizarnih obdelavah, ki bi mi vzelo nekaj ur. Namreč nekajkrat se mi je zgodilo, da sem fotografijo najprej obdelu, ter videl da to sploh ni to, ko sem jo pomanjšal.

Saj pravim, pač odvisno od situacije...

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati