0   

nejc @JackWhite 15. Jan 2006, 22:07

mene to še mal jebe pa me zanima: naprimer da mam 100asa pa pač 1/125, 5.6......če pa dam notri 200 asa je pa to potem 1/250, 6.7 oz če mam 400asa 1/500, 9.5(al ker je nasledna stopnja)....vsakič mal zaprem zaslonko in skrajšam čas za eno stopnjo....pa še me zanima kdaj kkšne filme uporabljat naprimer 400, 800asa...je to sploh primerno za fotografiranje pri dnevni svetlobi ( najkrajši cajt mam 1/2000) oz 1600asa, 3200asa..... ker me to precej zanima.....pa kako je pol pri razvijanju filmov (čb)...pri večji občutljivosti......

hvala
 0   

misfits @misfits 15. Jan 2006, 22:18

JackWhite je napisal/a:
mene to še mal jebe pa me zanima: naprimer da mam 100asa pa pač 1/125, 5.6......če pa dam notri 200 asa je pa to potem 1/250, 6.7 oz če mam 400asa 1/500, 9.5(al ker je nasledna stopnja)....vsakič mal zaprem zaslonko in skrajšam čas za eno stopnjo....

čas si prav napisal ampak zaslonka se pa ne spremeni ob višjem iso (oz. se, če delaš s prioriteto časa)

glede občutljivosti za dnevno svetlobo, če uporabljaš bolj široki kot pol po dnev ne rabiš večje občutljivosti, edin za večje goriščnice
 0   

Blaž Ogorevc @balž 15. Jan 2006, 22:18

opa opa, ne ga sračkat.
Če si dal dvakrat bolj občutljiv film, moraš samo eno stavr prilagoditi. Ali dvakrat skrajšat čas (za eno stopnjo) ali pa dvakrat bolj zapret blendo (=za eno stopnjo), nikakor pa ne obojega, ker boš potem za eno stopnjo podosvetlil.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
 0   

Blaž Ogorevc @balž 15. Jan 2006, 22:20

aja, filme, ki imajo več kot 400 ISO uporabljaš samo takrat, ko res rabiš, ker boš slikal v temi in nimaš dovolj dobrega objektiva. Drugače pa niso za neko široko potrošnjo. No seveda lahko, če ti je všeč zrnatost in podobno.
Balž

Look at the Earth talking to you! YAB grin
 0   

iztok @izo 15. Jan 2006, 22:37

asa je stara (ameriška) oznaka, iso bo bolj pravilno (so pa cifre enake v obeh).
glede filmov pa tako, za splošno fotkanje zunaj so najbolj primerni filmi iso 100, 200, recimo tudi iso 50, če je dovolj svetlobe ali pa če imaš stojalo, iso 50 se splača uporabljat z dobrim objektivom, ker ima zelo majhno zrno in dobro podaja detajle ipd.
iso 400 bo recimo dober v oblečnem vremenu ali pa v uporabi z kakšnimi teleobjektivi, kjer rabiš kratke čase, da ni posnetek stresen, ipd. pogojno bi mogoče iso 400 bil uporaben že v umetni sveltobi, samo če res ni pretemno ipd.
iso 800 in gor pa jasno za slabo luč in tudi za art zadeve, ker imaš že večje zrno. iso 800 in več ne bo kaj dosti uporaben v močni dnevni svetlobi, saj hitro dobiš cajte 1/4000 ali celo manj in bofo fotke presvetle, razen če ful zapreš zaslonko, ali pa uporabiš kak filter ipd.
za razvijanje ti ne morem točno pobvedat, se pa vsak film razvija po njegovih podatkih. te imejo labi ponavadi pripravljene in točno vedo, kako razvit vsak film.
čb filmi so pa kr problem, ni nujno, da boš dobil dobro razvit film. najbrž je najbolje te zadeve sam razvijat doma. sčasoma se dobi praksa najbrž in bodo filmi dobro razviti.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati