0   

Aleksander @AlexG 20. Jan 2006, 02:14

V februarju grem za en dan z eno italijansko ekipo snemat v eno mestno četrt v Neplju, katera slavi kot najbolj ''degradirana'' v Italiji (kriminal, droga,...).

S seboj bom imel video kamero in fotoaparat... ker nisem še nikoli bil v takih ''ekstremnih'' pogojih, ima kdo kakšen nasvet, kako naj čuvam opremo, da mi jo ne pred nosom odnesejo? sleep

Po debati z italijanskimi kolegi, je zadeva še kar resna... ajde, če greš slučajno tam mimo, pač ne mahaš z opremo da vsi vidijo, ampak če greš tam z namenom snemat, moraš pa to imeti lepo na vidnem mestu... in ko opazijo kaj imaš v roki ali okoli vratu, se v takoj organizirajo, te malo zmedejo in v trenutku opaziš, da ti je kaj zmanjkalo... Ok, saj bomo bolj v skupini, vendar se nikoli ne ve...

Ima kdo kakšen pameten nasvet...? Morda kdo, ki je že delal v takih razmerah?
 0   

milosh @milosh 20. Jan 2006, 08:27

na zavarovalnici zavarujes opremo
 0   

Dejan Dular @smejo 20. Jan 2006, 08:28

Vem da ima Generali zdravstveno zavarovanje, ki krije tudi krajo in poškodbo prtljage do 100.000. Nekaj je...

Nekatere zavarovalnice (spet Generali, pa ne delam reklame) imajo v polnem paketu zavarovanja hiše tudi zavarovanje vse predmete na potovanju.

Sem pa enkrat klical mensezdi Triglav pa rekel da bi rad zavaroval foto za 3 mesece za v Brazilijo pa se je tip samo smejal. Rekel je da bi šlo za polovično ceno novega. bigeek
[img:feb43216d3]http://www.userbars.com/galerie/images/files/3/4/ffuser.jpg[/img:feb43216d3]
[img:feb43216d3]http://www.userbars.com/galerie/images/files/3/9/homer.gif[/img:feb43216d3]
 0   

Aleksander @AlexG 20. Jan 2006, 08:46

No, sej konec koncev na zavarovalnico niti ne računam....

mislim, da bi mi bolj prišel prav kakšen nasvet, kako čuvat opremo na terenu oz. kaj lahko in kaj se odsvetuje... thumbsup
 0   

Primsi @Primsi 20. Jan 2006, 09:00

Men pa se sploh ne zdi tko slaba ta ideja z zavarovanjem. Že večkrat sem o tem razmišljal. Kakor sem sedaj prebral na straneg od Generali ti krijejo do 1000 €. Nikjer pa ne piše kolko tako zavarovanje stane.

Kar se pa tiče nasvetov proti kraji: na oči si morš namontirat fish eye smile Pazit na skuteriste ter ostale dvokolesnike, pazit na skupine ljudi... v Madridu sem na primer enkrat videl kako so okrali nekega turista. Pribl 10 ljudi mu je na hitro šlo mimo, eden od teh mu je ukradel denarnico.

V Loney planetu pa piše da je potrebno torbico vedno treba nosit okrog vratu in ne samo na rami, ter fotoaparat prav tako.

Pa nikol opreme izpustit izpred oči... neki znanki so na vlaku iz Neaplja domov ukradli poln nahrbtnik fotografske opreme (Nikon F80, Mamiya, svetlomer, ter kup nekih objektivov).

Osebno bi se zavaroval, če ni predrago.
 0   

boris @masterblaster 20. Jan 2006, 09:13

Fotoaparat vedno v roki. Če imaš torbo ali nahrbtnik, je pametno da nekdo hodi za tabo. Tako ti ne bodo nič ukradl. Pa pazi, da ne boš na kakšno foro padu. Jaz sem bil naiven v Rimu in so mi ukradli za cca 2000eur robe.
 0   

Aleksander @AlexG 20. Jan 2006, 09:17

Hvala Primsi in masterblaster... thumbsup

Kar se vlaka tiče, sem že velikokrat slišal o raznih neprijetnih dogodivščinah (beri: krajah...). Prav zaradi tega imajo italijanske železnice novo storitev. Za daljše proge ti nudijo prevoz prtljage preko DHL-a, kjer je 100% zavarovana... iz Neaplja v Trst vozi vlak od 20:00 do 10:00 naslednjega dne... prtljaga pa je na postaji že okoli 05:00 zjutraj, saj gre z letalom v Ronchi pri Trstu...

sicer pa sem pravkar govoril po telefonu s tehnikom te ekipe, s katero grem... pravi naj vzamem s seboj samo kak star aparat, kamero naj pustim doma. Mi bodo oni posodili eno, le kasete naj vzamem... en star Fujifilm aparat pa imam... no, ni glih star, ni pa niti nevem kako vreden, poleg tega, sem ga že nekajkrat odpiral in tudi če mi ga ukradejo, ne bom ob premoženje, saj mi že pol leta leži na dnu omare...

so mi še rekli, naj imam ''nevtralno'' torbo ali nahrbtnik, nikoli kakšno original fotografsko, ker pol takoj sklepajo... dokler imaš opremo v roki itak vidijo, ampak vsaj drugi del dneva si lahko bolj miren...
 0   

Žiga @Savinjcan 20. Jan 2006, 09:22

Naj ti povem, da sem pred kratkim tudi sam bil v Neaplju s svojo fotografsko opremo. Naj te opozorim, da je kraj v tem predelu Italije res veliko. Sicer niso nasilni, tako da se ti ni treba bati, da bi te kdo napadel s pištolo ali z nožem, vendar ti priporočam, da imaš nekoga zraven, ki bo skrbel izključno za opremo. Se pravi, da te bo vedno opazoval, ti hodil za hrbtom in ti gledal na nahrbtnik, itd. V gužvi ti priporočam, da ti drži za nahrbtnik ali pa ga imaš spredaj na trebuhu.
Sicer v Neaplju s krajami ni tako kot v Španiji, vendar se znajo takoj organizirat. In gre vse od ust do ust. Tako, da če te kdo opazi s fotoaparatom v roki, lahko veš, da že to ve skoraj cela ulica. Ker te pa res "preskenirajo" od glave do pet.
Če se boš odpravil slikat v Pompeje, je stvar tam bolj varna kot v samem mestu. Tam so večinoma le gruče turistov in lokalnih vodičev. Tak, da si tam lahko malo bolj "free"
Naj pa te še opozorim, na podzemno železnico. Tam se ponavadi najbolj krade. Predvsem vstopu in izstopu iz vlaka, kjer je veliko prerivanja in zelo velika gužva. Pa še na nekaj te opozorim. Nikol ne krade eden sam. Tako, da tudi če ugotoviš kdo ti je kaj ukradel, lahko na to stvar kar takoj pozabiš, saj je že ne bo imel več pri sebi. Stvari grejo kar takoj iz rok v roke in ukradeno blago je v trenutku nekje drugje.

Upam, da sem ti lahko konkretno za ta kraj kako pomagal, če te še pa zanima kaj pa mi prosim javi.
 0   
 0   

Aleksander @AlexG 20. Jan 2006, 09:32

plan ''napada'' je takšen:

ob 10:00 pride vlak v Neapelj, tam pa me bo čakali. Cel dan bom z njimi, ob 19:30 pa me peljejo oni nazaj na vlak, tako da javnih sredstev prevoza ne bom uporabljal... torej ena skrb manj... s seboj bom imel le fotoaparat, vendar ta mi komot stoji v torbici za pasom. Imam torbico Dainese, katero sem dobil zraven motoristične opreme. Ko jo razširim, stoji notri precej opeme, pa še nepremočljiva je... to so mi svetovali, naj jo dam ne samo okoli trebuha, ampak prav skozi hlače zraven pasa...

sem pa se pravkar nasmejal... ampak so iznajdljivi: oni ko potujejo z vlakom, imajo boljši način. V sex-shopu so kupili ene policijske lisice. Ko pridejo na vlak, zaklenejo kovček z opremo na polico z lisicami tako, da se lepo vidijo in pol mimoidoči mislijo, da so policisti in že nekaj let jim niso ukradli niti ficka... policeman
ampak ni slaba ideja...
 0   

Matej Herbst @matto 20. Jan 2006, 10:21

Ne vem, ko sem jaz bil v Neaplju ni bilo tako hudo. Problem je samo v temu, ker se ponavadi fotografi oblečejo kot, da grejo na modno pisto. laugh

Jaz nisem imel problemov s seboj vzameš star planinski ruzak, bolj kot je star boljši je, pa vrednosti na sebi pustiš doma. Obleko vzameš tako bolj staro, pošvendrane čevlje itd....

Ne pozabit italijani te ocenijo po čevljih. biggrin Po tem spoznajo koliko si vreden.

Hodil sem sam tudi ponoči pa ni bilo problemov. He, he je pa smešno, da ti dol niti v hotelu ne ponudijo sefa, ker je kao bolj varno če imaš pri sebi. Pa po pol noči je cel kažin, da se vrneš v hotel ker vse zaklenejo tudi zunanje rampe.

Če pa hočeš doživet njihov način življenja se pa moraš spustiti skozi njihove ulice,
saj pravim če se en oblečeš kot tipičen turist ti ne bo noben nič naredil. Tudi tam niso sami šakali.

Na vlaku je pa najboljše se pridružit kakšni mladini, ki potuje v isto smer in imaš mir. Malo komunikacije pa je vse rešeno. No moreš pa znat italijansko, ker so oni za english bolj tako no

p.s. he he z tisto Dainese torbico si že falil firmata devilish
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

Aleksander @AlexG 20. Jan 2006, 11:19

Citiram:
p.s. he he z tisto Dainese torbico si že falil firmata

že že firmata... ma ni fotografska... in marsupio ne pade toliko v oči kot fotografski nahrbtnik za par desettisočakov...

je pa tudi res, da vidiš fotografa po obleki na 10 km daleč... v centru mogoče ni tako hudo, ampak tam kamor grem, ni priporočljivo preveč past v oči... sej ni tako hudo in je res večina ljudi normalnih... malo pač na TV po svoje pretiravajo... kakšno je dejansko stanje bom pa vedel 18.02. ko grem
 0   

Klemen @DkleMAN 21. Jan 2006, 12:03

nočem odpirati nove teme zato bom kar tukaj... mene zanima kako zavaruješ opremo na koncertu? z akreditacijo ali brez? če si zrihtaš akreditacijo maš kašno zavarovanje ali ne? vedno se lah zgodi da ti nekdo ali ukrade opremo ali poškoduje (udarci, pijača itd...).

tnx
 0   

Andrej @fotokaj 21. Jan 2006, 12:28

Če ti kak pjen dolenčk polije opremo s petimi litri cvička, ga lahko najmanj poliješ nazaj. Opremo zavaruje le zavarovalnica "Kukrvešinznaš Insurances Inc." Akreditacija je zgolj dovoljenje s strani organizatorja za vstop in "medijsko pokrivanje" prireditve. Za spoštovanje pravil in skrb za opremo si še vedno odgovoren sam.
 0   

Aleksander @AlexG 23. Jan 2006, 11:21

fotokaj je napisal/a:
Opremo zavaruje le zavarovalnica "Kukrvešinznaš Insurances Inc."

ha, ha... ta je baje najbolj razširjena zavarovalnica...
sem pravkar dobil odgovor od Triglav zavarovalnice...: tatvine ne krijejo.

Citiram del njihovega odgovora:

...kratkoročno zavarovanje foto/video opreme po Splošnih pogojih za
zavarovanje strojeloma z razširitvijo kritja za škode zaradi požarnih
rizikov, vlomske tatvine, ropa in prometne nesreče v času prevozov oz.
prenosov...

...Zavarovanje ne krije rizika navadne tatvine
oz. izginitve zavarovane stvari...
 0   

Jan @ghandaed 23. Jan 2006, 12:02

poglej jaz sem se dve leti nazaj bil 1 teden v Napoliju. Stanoval sem v eni bolj "tikitiki" četrti pa sem lepo preživel smile Naokoli sem večinoma hodil sam ker sem bil tam bolj zaradi fotografije kot ostali kolegi. Mislim, da če boš mel stvari pri sebi, v roki se ti ne bo nič zgodilo. V primeru da se te bo kdo lotil (najprej te bo verjetno začel zasledovat, te ogovarjat, gori, doli...) se obnašaj bolj agresivno in "zajebano" če boš samo stal pa nekaj jokal bodo samo še bolj zagrabli. Meni niso nič ukradli in če mene vprašaš je npr. Barcelona glede tega bolj problematična. Je pa vseeno pametno, da si čimbolj neopazen in nevsiljiv.
Dobra varianta pa je tudi kot je matto svetoval, da se kaki nerizični skupinici pridružiš in na zunaj izgledaš kot eden izmed njih.

Skratka ne se bat, ni to Iran thumbsup
acta non verba!
 0   

janezek @janezek 23. Jan 2006, 12:22

Še en nasvet: fotoaparat oblepi s Tesa trakom. Je kot izolirni trak, le da je iz tekstila namesto iz plastike. Precej lepo se ga da potem odlepiti, morebitne sledove pa očistiš z blago raztopino alkohola, lahko pa tudi s kakšnim odstranjevalcem madežev. Oblepljen aparat izgleda precej sesuto in ne vleče pozornosti. Paziti je treba le, da trak ni nalepljen več mesecev, ker je potem lepilo precej zoprno odstranjevati. Ampak se da. Oblepi tudi objektive in fleš. Vse skupaj pa v eno res zanikrno torbo, pa ne boš imel problemov. Preverjeno smile
 0   

Uroš Uršej @Lucifix 23. Jan 2006, 12:26

Ste toliko dobrega že tukaj napisali, da bi iz vsega lahko povzeli en Popotniški vodič fotografa grin
 0   

Valter Kresnik @Valter 1. Mar 2006, 23:00

Malo pozen sem s svojim nasvetom, bo pa morda prišel prav komu drugemu. Tudi jaz sem verjel, da je zavarovalnica najboljši naslov, ampak izgleda, da ni tako. Moj način fizičnega varovanja se mi zdi kar primeren, vendar le za fotoaparat, ki je v roki. V trgovini z ribiško opremo je mogoče kupiti za malo denarja tanko pletenico za lov na ribe roparice ( zajlo ), ki je skoraj nevidna, a močna. Z zanko jo pritrdimo na ušesce za pas na aparatu, na drugi strani pletenice, pa naredimo večjo zanko in skozi njo prevlečemo hlačni pas. Pletenica je tako močna, da je ni mogoče utrgati, niti z nožem prerezati in roparju fizično preprečimo, da bi nam iztrgal aparat. Jaz vedno uporabim ta način, a na srečo še nisem bil žrtev napada. thumbsup
 0   

Krampi @Krampi 2. Mar 2006, 02:37

jap
[b:c752c3a387]Krampi[/b:c752c3a387]

[img:c752c3a387]http://www.shrani.si/pics/banercan240439.gif[/img:c752c3a387]

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati