0   

ervinm @ervinm 25. Jan 2006, 16:44

Lep pozdrav!
Prosim vas za pomoč, saj imam velik problem. Izdelati želim knjigo v kateri bo nekaj slik. Slike morajo biti v CMYK, ter v PDF( pogoj tiskarne ). Probni print je bil katastrofalen. Barve čudne. Preveč mangente. Obrazi preveč rdeči......
Od začetka:
-ker slikam z analognim aparatom, so mi v studiu skenirali film na 400 dpi.
-slike sem obdelal s CS2.
-jih razvil v foto studiu in bile so super.
-slike sem nato predal dizajnerju, ki je napravil robove in pripravil vse za tisk (PDF). Rezultat probnega printa v tiskarni je bil katastrofalen, kot sem že zgoraj omenil.
Color settings - color manegmant je pustil na privzetih nastavitvah. BI LAHKO BIL TO VZROK?
Naj mi kdo pove, kako imate nastavljene te nastavitve za pretvorbo v CMYK?!

Hvala za pomoč in lep pozdrav, Ervin
 0   

Matej Herbst @matto 25. Jan 2006, 17:05

Jaz kar sem delal ni bilo nobenega problema v CMYK konverzijo.

Je pa lahko problem v tvoji kalibraciji monitorja, v fotostudiu so ti lahko barve popravljali pred printom tiskar sigurno tega ni delal.

So pa nekatere tiskarne tudi porazne za tisk fotografij so vedno vsi vijola kot pujski in barve pa čisto upičene.
moj blog......[url]http://blog.slo-foto.net/matto[/url]

[img:ee1b1cfb29]http://www.kalisce.com/blogblog/zsfb_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
[img:ee1b1cfb29]http://www.a2ubambi.com/userbars/canon_userbar.png[/img:ee1b1cfb29]
 0   

Kris @kris 25. Jan 2006, 17:30

Če je kaj hudo narobe pri pretvorbi v CMYK, običajno opaziš že pri sebi na monitorju. Problem so največkrat sveto modre (cyan) ali vijolične barve (magenta). Ampak to bi se moralo videt tudi na monitorju ko spremeniš iz RGB v CMYK.
Po moje gre bolj za problem tiskarja, oni ma v vsakem primeru možnost vplivati na končni rezultat. Probaj še v kakšni drugi tiskarni.
Je pa lahko še tudi ena možnost: velikokrat tiskar za probni tisk fotografije v resnici ne tiska ampak printa. Tu pa je lahko razlika, kajti tiskalniki običajno rabijo slike v RGB in tiste v CMYK sprinta res čudnih barv. Preveri.
 0   

sanja @sanja 25. Jan 2006, 18:20

v tiskarna se tiska izkljucno v CMYK barvah ker RGB so filtri
kolikor vem ima tiskar ves nadzor nad barvami tako da se pogovori z njim
ker noben stroj ne tiska avtomaticno, torej ga rabi eden prej nastavit
mogoce se njemu ne da ubadat s te, vsekakor pa ima nadzor nad tem
pametno bi bilo poskusti se v kaki drugi tiskarni yes
ker ko smo mi tiskali smo poskusne odtise delali toliko casa da je bila prava barva
in ni bilo vazno od podlage, ampak od nanosa barve

ne vem sicer kako je zgledal tvoj odtis
samo vsak poskusni odtis ima merilne kline za vsaka od CMYK barv
in tam se vidi koliko barve odstopajo od realnih
ce tega nimas je mogoce res da ti jih je sprintal bigeek
 0   

iztok @izo 25. Jan 2006, 18:43

hmm, tukaj je bolj problem v tem, da si delal z rgb prostorom, in ne cmyk, oz. je mogoče dizajner na to pozabil, se pravi da je pdf-je nardil z rgb fotkami. vseeno take razlike ne bi smelo biti, nekdo v "verigi" ima po mojem kakšne čudno profile nastavljene ali v fotošopu/lustratorju ali pa na sami osveljevalki ipd.
finta je že v tem,.da od samega začetke obdelaš fotke v cmyk načinu (fotošop).
 0   

iztok @izo 25. Jan 2006, 18:49

najbolje bo, da opišeš celoten postopek step-by step, kaj si nardil od začetka do končnega fajla pdf in v katerih programih, dobro bi tudi vedet, kater program nuca tiskar za osvetljevanje filmov ipd., z katerimi profili dela ipd.
 0   

iztok @izo 25. Jan 2006, 18:56

aja, še nekaj. 400dpi je zalo mahjna resolucija za skeniranje filma. če hočeš imat recimo a4 fotko iz filma, treba skenirat pr najmanj 2000dpi in gor. če računaš da sprintaš z enako resolucijo, kot si skeniral (400dpi), dobiš fotke ven, veliko 36x24 mm, kolkr je film, oz malce več, recimo da je print pr 300dpi (oz. prav je ppi) še čist ok.
 0   

Matev @Matev 25. Jan 2006, 20:06

Citiram:
Preveč mangente.

misliš magente

glede cmyka - rgb ni za tisk - tisk je izključno cmyk - rgb pozabi

in pa slik ti dizajner ni pretvoril v pdf ampak ti je prelom pretvoril v pdf - kar ni enako - slike v pdf datoteki so še vedno ostale cmyk - oziroma bi morale ostati cmyk

kar se pa 400dpi tiče je pa čisto preveč

300dpi na končni velikosti je čez in čez zadosti
 0   

iztok @izo 25. Jan 2006, 20:21

matev, govorimo o skeniranju filma, ne kočni resoluciji tiska. filmi se skenirajo (vsaj leica format) tudi pri 4000dpi ali celo več.
 0   

Matev @Matev 25. Jan 2006, 21:05

ja zato, da imaš potem sliko ločljivosti 300dpi

njemu so verjetno končno sliko naredili na 400dpi
kar je čisti lapsus
če so pa skenirali miceni dias s tako ločljivostjo je pa še večji lapsus

ervinm ... drugič odnesi stvar profesionalcem
 0   

ervinm @ervinm 25. Jan 2006, 21:08

Hvala vsem za odgovore.
Slike na mojem monitorju so OK, med rgb in cmyk ni opaziti večjih razlik. Probni printi pa so bili full vijolčni in barve zgrešene, daleč od tega, kar je bilo na monitorju..
Bil sem poleg v tiskarni , ko smo delali probe. Je pa tiskar znižal mangento na min, pa je bilo le malce bolje, še vseeno pa ne za tisk. Res je , da ima njihova mašina malo morje nastavitev, vendar se ni hotel preveč obadati z njimi ( ali pa ni znal). Mogoče samo še to, da je to digitalna tiskarna.
Dizajner je delal v photoshopu, in dizaynu ... vendar natančnih korakov ne poznam.

Lahko vam pošljem dve sliki za vpogled, mogoče bo lažje.
Samo ne znam!!!
sleep upset
 0   

Kris @kris 25. Jan 2006, 22:17

Imam slabe izkušnje s temi digitalnimi tiski. Digitalni tisk še ni čist dorasel klasičnemu, odvisno tudi od stroja, ampak so problemi.
Res da precej poceni zadevo, samo rezultati so pa dostikrat slabši od pričakovanj.
Meni so digitalno tiskali eno brošuro in je izpadla vsa nekako rumeno, skratka preveč yellow barve.
 0   

Matev @Matev 25. Jan 2006, 22:21

Citiram:
Dizajner je delal v photoshopu, in dizaynu ...

verjetno si hotel povedati: v photoshopu in InDesignu

in pa mangenta ni mangenta
ampak je magenta

to kolikor me spomin ne vara sem ti to enkrat že povedal
 0   

iztok @izo 25. Jan 2006, 22:30

dig, tiska ne poznam tolko, verjento zadeva ne rabi filmov za vsak kanal kakork klasični tisk, mapak se stavr nardi avtomatično direkt iz računalnika, ane?
po mojem je stvar v neskalibrirani mašini ipd. če so bile barve na monitorju mašine ok in na printih ne, je logično, da stvar ni pravilno naštimana.
 0   

ervinm @ervinm 25. Jan 2006, 22:30

OK. Matev. hvala za popravke. Povej mi tudi, kako lahko vstavim sliko tukaj notri?
 0   

ervinm @ervinm 25. Jan 2006, 22:35

izo- tiskar je pričo mene skalibriral mašino..... no

Ne vem več . File sem poslal še v druge tiskarne, da mi naredijo probni print, pa bomo potem videli.
 0   

Matev @Matev 25. Jan 2006, 22:39

sliko objaviš v galeriji in tu daš samo link do nje
to je najenostavnejša metoda

a moral bi dati fotogarfijo odtisa in zaslona hkrati - kar pa močno dvomim da se bo dobro videlo
 0   

Bojan Javornik @Boka 25. Jan 2006, 23:01

Pri digitalnem tisku je praviloma vseeno, je RGB ali CMYK.

Ko ti je kazal kup nastavitev, ti je najverjetneje kazal RIP - procesorsko enoto za krmiljenje printerja, ki je dejansko program. Tam je potrebno nastaviti profile. In če se mu ni preveč dalo, to najverjetneje pomeni, da jih nima. To pa je problem.

Pri klasičnem tisku je posledica RGB-ja odtis, precej podoben ČB sliki z malo barve. Preveč magente pomeni, da je nekaj narobe s strojem.

Poizkusi narediti še kje drugje kakšen odtis, ker, če so v foto studiu razvili OK ni problem v slikah.

Aja, še nekaj. Če je imel slike v rokah designer, preveri še njegove datoteke.Tudi ti znajo kakšno malenkost "dodelati".
 0   

ervinm @ervinm 26. Jan 2006, 21:49

Matev, sem jo hotel objaviti, vendar pride slika tako majhna, da nima smisla. Bi vam jo pa rad pokazal.
Zaenkrat najlepša hvala. Bom počakal še na par printov iz drugih tiskarn. Če bo koga zanimalo, lahko napišem nadaljne epizode.

LP,
 0   

iztok @izo 26. Jan 2006, 22:19

ti kar napiši, izkušnje so veliko vredne.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati