0   

Jože Petrak Zajc @FotoJoe 26. Jan 2006, 03:10

Nisem prvi ne zadnji... baby

Kot pravi naslov. Zoomček. Makra ne potrebujem. Ne potrebujem VR (oz. IS-jev ekvivalent). Bolj mirna kot športna fotografija (in tudi otroci kdaj sedijo). Cenim nizko zaslonko, še bolj pa ceno: dlje kot 100 jurjev ne grem, razen polmrtev. Nikkor ali kakšna druga znamka, da je le dostojna. Razpon goriščnic je bolj poljuben; začetna lahko gre tudi do 100mm, če je res vredno (saj vem, navadno so ti modeli redki in dragi). Imam pač dober 18-70 kit objektiv, rabim pa še nekaj čez. (Tretji in za precej časa zadnji objektiv bo 50mm/1.8 ali rabljen 1.4.; 85mm je predrag).

Spletni nakup - kein problem. Glede rabljenih sem skeptičen, razen če bi izbiral kakšno (staro) metalno zver; v tem primeru zgolj v Sloveniji. Tudi samo ročni fokus je OK. Opozorite me, prosim, če izbrani objektiv ne omogoča merjenje fokusa/osvetlitve (menda so neke take razne generacije). Če vam je znano zgodovinopisje in se vam le da, potem napišite eno varianto z AF in eno, ki ima zgolj MF.

Če bo vse šlo nekam, si kupim Nikkor AF 75-300 G (brez vsega). Zanima me pravzaprav, ali obstaja kakšna pametna alternativa med tem cenovnim hitom in pravimi, ornk lečami za jake pare čez precej let (vsaj zame). Še za vsak slučaj: imam D70.

Hvala že za branje do sem.
 0   

Miha @miki5 26. Jan 2006, 10:42

Vzameš novega Nikkor 70-300G za dobrih 40 kSIT (tujina se ne splača, ni dosti ceneje), pa ti ostane še za nov 50/1.8D in še za kaj. Tu je še 70-300 ED za 90 kSIT, vendar je optično povsem enak, razlika je le v večji robustnosti (boljša izdelava) in obročku za nastavljanje zaslonke (za starejše body-je). Potem imaš še Sigma APO in Tamron, oba 70-300 z makro funkcijo 1:2 (ki je itak ne rabiš, kot si rekel), vendar sta oba optično slabša kot Nikkor. Za kakšne konkretne zadeve (80-200, 70-200...) se bo pa treba stegnit precej dlje kot do 100 kSIT, spremljaj bolho in podobne oglasnike.
70-300G je povsem spodoben osnovni objektiv, kot vsi 70-300 je tudi ta malce mehak od 200mm naprej, do 200mm pa je spodobno oster, tudi na robovih (tu Sigma in Tamron opešata). Seveda pa v tem razredu ne smeš pričakovat čudežev, sploh pri odprti zaslonki. Ne pričakuj take ostrine, hitrosti in kvalitete kot pri 18-70DX, tega žal ne dosega noben telezoom do 100 kSIT (tudi 70-300 ED ne).

LP
 0   

Jože Petrak Zajc @FotoJoe 26. Jan 2006, 21:21

Ja, saj. Hvala, Miki5. Danes že bolj stvarno gledam na zadevo. Mislim, da bo res Nikkor 75-300 G, razen če me kdo preseneti s kakšnim manual focus objektivom. Zdi pa se mi, da je vsaj skozi D70 iskalo težko ugotoviti, kdaj je slika zares izostrena. Se motim?

Gledal sem tudi Nikkor AF-S 55-200 4/5.6 ED (za 250€), vendar tisti AF-S menda ni ravno pravo hitro ostrenje in nad objektivom ni pravega navdušenja. Kako je torej s tem objektivom? Je vreden razlike v ceni do 75-300 G (ta stane 170€), če a) odmislim in b) ne odmislim dodatnih 100mm?

Itak se mi je strlo srce in mi tudi zdajle krvavi pod mizo, ker se mojemu upiranju navkljub čedalje bolj izkazuje, da je moj 18-70 rabljeni kit objektiv napačen pri ostrenju, opazno sploh pri daljših goriščnicah. Kar je označeno kot izostreno pred slikanjem (npr. knjižne police), je kasneje na posnetku slabo izostreno, npr. dvojno izrisano (ne streseno; pazim na focus point, focus mode itn.) Pri polovičnem pritisku na sprožilec, torej AF ostrenju, dostikrat pride do 1-2mm preskoka slike v iskalu na desno ali levo stran. Ali se to dogaja tudi drugim? Verjamem, da to ni na ravni Nikkorja 18-70. Najbrž je možno tudi, da ga lomi body. Ta ali naslednji vikend bom bržkone imel priliko preizkusiti in predebatirati zadevo, ko bo Miran delil CF kartice. Bržkone je moj objektiv ali (delno) izrabljen ali poškodovan od udarca, saj sem ga kupil od športnega fotografa. Ja, saj vem. Kje si imel glavo?!? V oblakih, roke pa na ohišju in nisem hotel sam domov.

Človek obrača, Bog obrne... Upam, da mi tudi vrne/omogoči ostro sliko, via Zagreb!

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati