0   

nejc @JackWhite 31. Jan 2006, 21:46

zanima me kolk bi me pršla oprema za temnico oziroma kok stane en spodobn povečevalnik in dig. ura, saj to so pa najbrž tut edini res velki stroški, (rdeča žarnica je 5jurjov), zanima pa me tut kje v lublani prodajajo spirala pincete kadičke,,,,, lp jw
 0   

Andrej @fotokaj 1. Feb 2006, 08:45

- Soliden povečevalnik+analogna ura =50-70 jurjev (rabljen, Bolha)
- 4kom 30X40 banjice = cca 20 jurjev ali manj, če kupiš manjše (nove, Foto Tivoli, Cumuls Kranj...)
- Razvijalna doza+dve spirali = 10-15 jurjev (novo, Cumulus kranj...)
- Timer, pincete, lupa, izvlačilec filma, klipsne za sušenje, ostrilec za k povečevalniku, merilne posodice, termometer... = cca 25 jurjev (novo, Foto Tivoli, Cumulus...
Težko je kar takole usekat koliko temnica košta; iz nule solidno opremljena z vsem kar rabiš je okrog 150 jurjev... Odvisno koliko robe kupiš nove, koliko rabljene, koliko nabereš in koliko pokradeš..
Jaz sem dal zvarit še kovinsko konstrukcijo za pult, kupil 4 25mm pleksi stekla za na to konstrukcijo, neonke za pod pleksi (da imam obenem še svetlobni pult za pregledovanje negativov...), še prej sem z lakom imregniral stene, še prej sem jih 2X pobelil...
Kar se razsvetljave tiče; ne kupuj rdečih Philipsovih žarnic, ker so en drek vredne - nič ne dajo od sebe pa še crknejo kar hitro. Kupi ohišje temnične luči, ki ima rdeč filter, vanj pa vstavljaš čist obične žarnice.
Spremljaj Bolho, gor je kar precej "temnične" robe
 0   

Matej @_matej_ 1. Feb 2006, 20:06

"ostrilec za k povečevalniku"

Čemu služi ta stvar? Verjetno za ostrenje negativa samo a nima povečevalnik to že vgrajeno v glavi?
 0   

Olaf @Olaf 2. Feb 2006, 16:03

Ni nujno.... Odvisno koliko si pripravljen zanj plačat!
Nekateri imajo razne funkcije, npr. da ročno nastaviš fokus, potem pa se ti le-ta avtomatsko popravlja, ko spreminjša povečavo. Ali pa da avtomatsko kompenzira osvetlitev zaradi uporabljenga filtra ipd. Avtofokus na povečevalniku verjetno ni tako poceni zadeva (bo kdo drug povedal).

Ročno lahko fokusiraš na oko, tako da poiščeš kak oster rob na sliki in pač popravljaš fokus. Tu te lahko malo zmede, če negativ že v osnovi ni oster. Boljša metoda je, da ostriš na zrno filma, ki pa je dokaj majhno (pri majhnih ISO premajhno...). Pri tem pa si lahko pomagaš z "ostrilcem". To je v bistvu nekakšna lupa, s katero opazuješ projecirano zrno filma. Ko je to ostro, je tudi fokus optimalen (ne glede na to ali je negativ oster ali ne)!
 0   

Andrej @fotokaj 4. Feb 2006, 22:13

http://www.bolha.com/oglas1524845 - evo, model prodaja 3 kom 30X40 banjic za 4 jurje.

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati