0   

branko @oficir 1. Feb 2006, 17:40

[align=center][B][fade] policeman pozdravljeni!

Imam kar nekaj dobrih fotk ki bi jih rad objavo!
Problem pa je ta, da zavzemajo veliko prevec prostora okrog 1.5MB! Vem da
je to za vas malo primitivno ampak jaz ne morem v nobenem programu zmajnsat kapacitete.
Upam da se bo lahko kdo spusto tak nizko in mi pomagal!
Hvala

P.s.:Imam digitalca Nikon coolpix4300
 0   

pripravnik @pripravnik 1. Feb 2006, 17:51

jaz to počnem v programu corel photo-paint, kjer v "image" poiščem "resample" in zmanjšam format slike,
potem pa, ko jo "spravim kot", program ponudi pred "save", da sliko skomprimira (spravi pod manjšo ločljivostjo. obenem na "prewiew" vidim, koliko zgublja slika na kakovosti.
fotko, ki ima npr 1,5 MB zmanjšam na cca 25%, tako da je velika čez ekran in jo za uporabo na netu skomprimiram na 50 - 100KB.
lp
pripravnik
 0   

Matev @Matev 1. Feb 2006, 17:58

v fotošopu takisto lahko zvišaš stopnjo kompresije
in kot posledica je manjša velikost slike
 0   

steppenwolf @steppenwolf 1. Feb 2006, 18:39

Dosti dobro dela to tudi IrfanView, pa Picasa tudi. Oba sta zastonj in oba imata možnost slovenskega jezika.

LP
 0   

Matev @Matev 1. Feb 2006, 18:57

sem zdajle preveril - tudi acdsee omogoča izbiro stopnje kompresije
ne da se pa pikslov zmanjšat
 0   

Aleš Horvat @Aky 1. Feb 2006, 20:03

Matev je napisal/a:
sem zdajle preveril - tudi acdsee omogoča izbiro stopnje kompresije
ne da se pa pikslov zmanjšat

Seveda se da.
Modify -> Resize
ali pa CTRL-R
 0   

Boštjan @loomy 1. Feb 2006, 20:16

No, evo. Zdaj veš. Torej brž objavi fotke, da vidimo s kakšnega testa si thumbsup

Hec.
 0   

branko @oficir 2. Feb 2006, 20:29

policeman evo eno sliko sem dal v sklop narava z naslovom ROZA S KUBE zaj se bom se malo v ACDSEE igral potem pa bom probal Photoshop instalirat te pa gremo zares

Hvala vsem
Lp
Oficir
 0   

plizzzzzz @plizzzzzz 2. Feb 2006, 22:00

za zacetnike je verjetno najprimernejsi Picasa
- instaliras program picasa z google strani
- on ti sam najde fotke na disku in posortira
- izberes fotko kliknes export
- izberes resize to (900)
- izberes Image quality (jpeg) 80%
- kliknes ok
in odpre se ti okno z pomanjsano in stisnjeno fotko

jpeg je algoritem kompresije, uporaben procent pa izbiras med 70% za zelo stisnjene in 95% minimalno stisnjene. Kvaliteta je seveda v obratnem sorazmerju

fotke z veliko drobnih detajlov (naprimer grmovje, pesek) se slabse stisnejo zato uporabis bolj proti 70%
fotke z enobarvnimi flehami (nebo, voda,) pa se dobro stiskajo zato gres tam cimvisje 90, 92... ker ce naprimer nebo stisnes z 70% dobis od prevec stiskanja lise na modri barvi.

Tole sem se potrudil napisat, ker je ogromno fotk na forumih slabo stisnjenih in je opaziti te lise, ki so zelo motece, kot seveda v pomoc g. oficirju.

BTW: po mojih izkusnjah Picasa in Irfan jpeg-ata precej bolje kot PS.

Pa se to: za objavo na internetu je pri zmanjsanju skoraj obvezna uporaba ostrenja - sharp, saj se pri pomanjsevanju iz naprimer 5 pixlov naredi 1 to pa pomeni izgubo ostrine, to je kontrasta med pixli.

lp plz

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati