0   

klara @klara 2. Feb 2006, 17:02

Pozdravljeni.
Zanima me kaj pomeni to, da ima ta SONY samo 2 bateriji?
Ali je kljub njegovi velikosti to zadosti energije, ali ga je treba konstantno polnit? Kaj pomeni če grem slikat koncert, ki traja 6ur, da bom morala menjat vsake 2 uri baterijo?
Pa še nekaj okoli baterij... Ali je možno (prej sem imela HP 945), da so se mi baterije, ki so bile komplet polne izpraznile zarasi mraza, ali ni hotel fotoaparat delat zaradi mraza?
Pa še to. Kaj pomeni ISO?
Kakšen fotoaparat mi priporočate za slikanje v pogojih kot so koncerti, z lučmi, kjer nebi rada uporabljala fleša in je hkrat dober tudi za vsakdanje slikanje...
Najlepša hvala za odgovore. Veliko mi boste pripomogli k odločitvi...
LP Klara sunny
 0   

pripravnik @pripravnik 2. Feb 2006, 18:27

ISO=international organisation for standardization

http://www.iso.ch/iso/en/ISOOnline.frontpage

pri fotografiji pa pomeni oznako za občutljivost filma (ali tipala)
za laika:
osnova je recimo ISO 100 (prejšnja norma DIN 21)
to pomeni normalno občutljiv film (ali normalna nastavitev občutljivosti)
primerno za slikanje v normalnih pogojih, zunaj, na soncu, poleti in podobno.
višji iso pomeni večjo občutljivost, manjši manjšo
ISO se podvaja (100, 200, 400, 800),
DIN norme so rasle po 3 (21, 24, 27 etc...)
tako nekako, sigurno boš dobila še kakšno bolj strokovno pojasnilo.
lp
pripravnik
 0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 18:46

ma, to smo že dostikrat obdelali, poglej v forum, je vse razloženo.
na kratko in po kmečko:
iso je včasih pomenil senzibilnost filma, se pravi kako močno reagira na svetlobo. višji iso, bolj je reagiral, vendar je imel večja zrna v emulziji, zato so tudi fotke bile bolj zrnate. na filmu je v bistvu zgeldalo čist ok in umetniiško, na digitalu se pa pojavijo tisti grdi rdeči fleki kar ni fajn. da se jih sicer odpravit v programih, vendar s tem fotka izgublja barve in kontrast ipd.
no, iso se je potem iz analognih kamer preselil na digitalce, da je bilo fotografom bolj jasno, za kaj se gre, ker so pač bili navajeni na film. v bistvu gre za isto stvar, z to razliko, da tukaj govorimo o senzibilnosti senzorja, ne filma, se pravi višji iso, bolj fotič (senzor) reagira na svetlobo in rabiš krajši cajt, da primerno osvetliš kader. namesto večjega zrna se pojavi samo več dig. šuma v sliki (tisti rdeči fleki, omenjeni prej).
pr vsej stvari je še dobro vedet,da večji senzorji bolje obvladajo šum, saj so pixli večji in zato producirajo manj šuma pr enaki vrednosti kot recimo manjši senzor z istim število pixlov. zato imajo dslr fotiči manj (in bolj droben) šuma kot recimo kompakti, sej ti imajo zelo majhne senzorje (velikost nohta, recimo, napram dslr, ki je tam nekje 24x17mm al kolk že)
 0   

gasper trampus @gtyrant 2. Feb 2006, 19:01

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=sony_dsch1%2Chp_945&show=all

primerjaj kateri je boljši, hp ima svetlobno močnejši objektiv.
 0   

Aleksander @discom 2. Feb 2006, 21:58

klara je napisal/a:
Pozdravljeni.
Zanima me kaj pomeni to, da ima ta SONY samo 2 bateriji?
Ali je kljub njegovi velikosti to zadosti energije, ali ga je treba konstantno polnit? Kaj pomeni če grem slikat koncert, ki traja 6ur, da bom morala menjat vsake 2 uri baterijo?
Pa še nekaj okoli baterij... Ali je možno (prej sem imela HP 945), da so se mi baterije, ki so bile komplet polne izpraznile zarasi mraza, ali ni hotel fotoaparat delat zaradi mraza?
Pa še to. Kaj pomeni ISO?
Kakšen fotoaparat mi priporočate za slikanje v pogojih kot so koncerti, z lučmi, kjer nebi rada uporabljala fleša in je hkrat dober tudi za vsakdanje slikanje...
Najlepša hvala za odgovore. Veliko mi boste pripomogli k odločitvi...
LP Klara sunny

Pa pojdimo kar po vrsti.
Sony H1 ima pač drugačno elektroniko (z drugačno napetostjo potrebno za delovanje) in zato uporablja samo dve AA baterije.Načeloma naj to ne bi uplivalo na trajanje delovanja fotoaparata.

Baterije se zaradi mraza lahko tudi izpraznijo,ali pa se jim vsaj zmanjša kapaciteta.Včasih pomaga.če jih daš malo na toplo in jih potem lahko še nekaj časa uporabljaš.

Za ISO sta ti že Izo in Pripravnik nekaj povedala.Čeprav ni čisto res kar je napisal Pripravnik o podvajanju ISO:
ISO se podvaja (100, 200, 400, 800),
Nekaterim fotoaparatom se začne začetni ISO šele pri 64 ali 80.

Večina na portalu bi ti za slikanje koncertov (pa še brez fleša) predlagala DSLR fotoaparat.Kar bi bilo tudi najbolj primerno,samo glede na tvoje znanje tega ne bi priporočal.Da ne govorim o finančnem zalogaju pri nakupu DSLR.
Za slikanje v slabših svetlobnih pogojih rabiš fotoaparat z dobrim objektivom in možnostjo slikanja z višjim ISO.Pri večini kompaktnih fotoaparatov pa je ravno kvaliteta slike pri višji ISO vrednostih ponavadi problem.
Mogoče v tem trenutku izstopa samo FujiFinepix S5200.

Gtyrant,ti je dal link za primerjavo med Sony H1 in HP 945.Ne vem sicer zakaj je dal zraven HP-ja,ker je to že starejši model in mislim da sploh ni več v prodaji.
Tukaj imaš za primerjavo še nekaj drugih fotoaparatov:

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=sony_dsch1%2Ccanon_s2is%2Cfuji_finepixs5200z%2Cpanasonic_dmcfz5&show=all

http://www.imaging-resource.com/CAMDB/compare_results.php?sections%5B%5D=843&sections%5B%5D=894&sections%5B%5D=978&sections%5B%5D=814&submit=Compare

Canon:
https://www.slo-foto.net/fotoaparati/Canon/PowerShot_S2_IS

Fuji:
https://www.slo-foto.net/fotoaparati/Fujifilm/Finepix_S5600

Panasonic:
https://www.slo-foto.net/fotoaparati/Panasonic/DMC-FZ5

Sony:
https://www.slo-foto.net/fotoaparati/Sony/DSC-H1

Če se ne spoznaš dosti na fotoaparate,ti zgornji podatki ne bodo prav veliko pomenili.Nekako pa tile omenjeni fotoaparati spadajo v ožji izbor.Mogoče bo kdo drug omenil še kakšnega.
Osebno priporočam Fuji S5200,pa ne samo zato ker ga imam tudi jaz.

Ni bilo govora o cenovnem razredu za nakup fotoaparata.Zato sem omenil te,ki so nekako cenovno primerljivi (z nekaj odstopanji).
Fotoaparat kupuj v kompletu skupaj z spominsko kartico in dodatnimi baterijami,torbico.Tako se lahko kaj prihrani.
Takih in podobnih stvari je bilo na tem portalu že kar nekaj napisanih in treba je malo pobrskati za nazaj.Zato tudi ne dobiš toliko odgovorov,ker se ljudem ne ljubi večkrat pisati ene in iste zadeve.

thumbsup
But that´s just my opinion...

Nobody Is Perfect , I´m Nobody
 0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 22:03

discom pr filmih (obstajali? ne vem, kao je z to prodajo še) obstajajo tudi modeli z iso 25, 50 ipd. sicer imajo ti novejši filmi že pr iso 100 izboljšano zrno, tako da jih lahko primerjaš z starimi iso 50 ipd, s tem da je lahko cajt pol krajši recimo.
ampak to je spet offtopic.
 0   

Pele @Pele 2. Feb 2006, 22:16

Sony DSC-H1 + slikaje pri 0 stopinjah + vklopljen stabilizator = dead Preverjeno grin
 0   

gasper trampus @gtyrant 2. Feb 2006, 22:17

Gtyrant,ti je dal link za primerjavo med Sony H1 in HP 945.Ne vem sicer zakaj je dal zraven HP-ja,ker je to že starejši model in mislim da sploh ni več v prodaji.

hp je zato zravn ker je v prejšni temi omenila da uporablja hp 945 sedaj pa želi menjati za sony h1
 0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 22:20

aja, glede nizkih temperatur. mraz definitvno žre baterije, tam pod nulo naprej pa še sploh (po mojem baterije v marzu crknejo enkrat prek kot poanavadi, ve ekstremih še prej). fajn je fotič met pod bundo ipd, medtem ko ne fotkaš ipd. pa pazit na kondenzacijo, ko prinesete hladen fotič v topel prostor. naj se lapo počasi klimatizira na sobno temperaturo v kakšni torbi ipd, ki deluje kot izolator.
 0   

Aleksander @discom 2. Feb 2006, 22:20

izo je napisal/a:
discom pr filmih (obstajali? ne vem, kao je z to prodajo še) obstajajo tudi modeli z iso 25, 50 ipd. sicer imajo ti novejši filmi že pr iso 100 izboljšano zrno, tako da jih lahko primerjaš z starimi iso 50 ipd, s tem da je lahko cajt pol krajši recimo.
ampak to je spet offtopic.

Imaš prav Izo,to je offtopic. grin
Vem da so bili pri filmih tudi možnosti z manj ISO (oziroma ASA in DIN)
Govora pa je bilo o kompaktih in o tem sem pisal.

thumbsup

0   

Aleksander @discom 2. Feb 2006, 22:25

gtyrant je napisal/a:
...hp je zato zravn ker je v prejšni temi omenila da uporablja hp 945 sedaj pa želi menjati za sony h1

Gtyrant,sorry sem spregledal kaj je imela prej. confused

thumbsup

0   

gasper trampus @gtyrant 2. Feb 2006, 22:29

men se je letos samo enkrat zgodil da so se baterije zaradi mraza prej spraznile,ker drugače mi držijo skoraj tako dolgo kot poleti.

se mi je pa letos zgodil da mi je eno batarijo skor raznesel.... med fotkanjem je bla kr naenkrat prazna nato se je pa začela zelo segrevat,...je dobesedno žarela.
 0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 22:35

ja, tole sem že jst tudi doživel, ampak navadno aa batreijo, ne akumolator , se pravi nimh. baterije sem dal v navadno svetilko in zadevo se je tako segrela, da nisem mogel držat v roki, neverjetno. očitno se pr baterijah tudi najdejo kakšne fuč.
glede mraza pa se mi zdi takole, mraz vpliva na vse po mojem, samo ne bolj kot ne druga. se mi zdi, da tele originalne za filat, ki jih dibiš zraevn fotičev zdržijo dlje kot tiste univerzalne nimh aa, nisem pa nikdar to testiral. definitivno pa grejo hitro, če fotkaš recimo pr -20, al pa recimo če ful brije (kjer je lahko lokalna temperatura tudi manj), iz lastnih izkušenj vem.
 0   

Aleksander @discom 2. Feb 2006, 22:36

Saj če je malo bolj mrzlo,to ne upliva preveč na izpraznitev baterij.Samo,če je zelo mrzlo ali pod ničlo se baterije praznijo hitreje oziroma izgubijo kapaciteto.
Zadnje čase nosim s sabo nahrbtnik z fotoaparatom in ga imam veliko časa v avtu.In se je v teh mrzlih dneh,ko smo imeli dostikrat pod ničlo,zelo poznala razlika.Sploh,če si hotel uporabljati bliskavico. confused

thumbsup

0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 22:38

ja sej, jst imam za mraz, če je pod nulo. na to sem misli, da nekje tam 5 stopinj plusa pa ni frke, se ne pozna tolk.
 0   

gasper trampus @gtyrant 2. Feb 2006, 22:38

ja to je bla nikel metal hidridna baterija aa velikosti,... ma sem jih dal v žep pa mi sploh ni blo jasn zakaj me neki v žepu tko žge.skor dobil opekline.
 0   

iztok @izo 2. Feb 2006, 22:39

ja, res čudno to. in zdej si predstavljaj, da daš take baterije v fotič, vreden 200k.
 0   

gasper trampus @gtyrant 2. Feb 2006, 22:43

ma še v tega k ga mam zdej,pa ni vredn več kot 50 k gledam kaj dam notr.
 0   

klara @klara 4. Feb 2006, 10:35

Ej res hvala za vse te odgovore. yes Sedaj mi je jasno marsi kaj. In ta stran je krasna in ljudje, ki so ti pripravljeni pomagat so tudi krasni! nice
Še enkrat hvala, za izčrpne odgovore in res bom pogledala še stare forume, da dobim še kakšen odgovor več... thumbsup

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati