0   

Boštjan @loomy 7. Feb 2006, 22:21

Zanimajo me vaši pogledi na to.
Je spodobno, primerno...kako mimoidoči gledajo na to, ko fotografirate osebe iz socialnega dna. Recimo temu brezdomce, ulične muzikante, tiste, ki kar tako prosjačijo, cigane...

Jim prej poveste, plačate...to velja predvsem, če ne uporabljate kakšne tele objektive grin

Takšne fotografije se mi zdijo precej zanimive.
Se me nekako čustveno dotaknejo.

Hvala.
 0   

Aleksander @AlexG 8. Feb 2006, 04:30

Kar se tiče brezdomcev: V soboto smo šli na teren posnet in poslikat njihovo "prebivališče" v Kopru pod mostom. Bila sva dva, eden s kamero, drugi s fotoaparatom... Sicer so rahlo odmaknjeni, vendar nekaj ljudi je pa vseeno šlo mimo in kot sem jaz opazil, se mimoiodči niso preveč ozirali na naju...

je pa čuden občutek, ko prideš tam... že nekaj let se vozim večkrat dnevno mimo tega mosta. Ko pa prideš osebno tam, pa je zadeva še kar... hmm, ne vem kako povedat... sej je verjetno v kakih drugih krajih še hujše, ampak je res dno... kaj vse vidiš tam...

Da se vrnem na tvoje vprašanje: od mimoidočih, ni trzal nihče na naju...
 0   

pripravnik @pripravnik 8. Feb 2006, 06:33

revež gor al dol, človek kot človek, katerega integriteto spoštujemo tako, da ga prosimo za uporabo njegove podobe, - tudi če uporabljamo tele z "varne razdalje";

kar se tiče mimoidočih, osebnih izkušenj sicer nimam, (fotografiranje oseb iz socialnega dna me ne privlači, morda se mi ne zdi etično), ampak predpostavljam, da se mimoidoči ne bi vtikali, namreč: vse kar je povezano z reveži radi spregledamo,

in še: ulični muzikanti niso berači ampak kulturni delavci, njihov odnos do nas ni enosmeren, ampak klasičen daj-dam, oni nastopajo za nas,
njih sem po raznih mestih evrope zelo rad fotografiral, so zelo slikoviti,

kot npr. tale (ki je na tistem belem listu spodaj pozival, da mu kakšno fotko pošljemo po mailu)
lp
pripravnik
 0   

Boštjan @loomy 8. Feb 2006, 09:55

Že, že - nisem želel posploševat glede uličnih muzikantov. Nekateri so res umetniki. Toda verjemi, da sem videl že zelo uboge.

lp
 0   

Matej @OKO 8. Feb 2006, 10:34

tudi jaz ne fotkam revežev in ljudi brez doma, nekako mi ni etično, vendar ce pa po drugi strani razmisljam zopet, da to pokazes svetu, ki se sploh ne meni za te ljudi, gredo mimo kot je rekel kolega zgoraj, ce pa pokazes potem pa se jih dotakne,
jaz recimo ko grem v trgovino in tam pred njo so vedno brezdomci, ki prosjacijo, vcasih opazujem ljudi, ki hodijo mimo pa pelejo vozicek pol dobrot in klobas in corn fleksa i ka ti js vem ka se, no pa nobeden pa se ne ustavi in recimo pnudi kaksen del tudi temu brezdomcu, recimo da mu kupi sendvic..

na splosno pa mislim, da bolj kot vino ali kaj podobnega ti ljudje zelijo kaksno toplo besedo teh pa ljudje danes ne vem ali jo poznajo??
[b:a0bce5c5bb]kali juga[/b:a0bce5c5bb]
 0   

Peter Bernik @Noob 8. Feb 2006, 11:55

Večini je po mojem jebe za tople besede, najvažneje je da jim daš zraven za liter. So pa v glavnem face in s kakšnimi se da zaplesti tudi v kakšno zanimivo debato. Po donaciji in seveda pravemu pristopu bo pa vsak voljan pozirati grin .

Pa ne mi spet o etiki, ker mi ratuje slabo...In o change the world shit - da bi s fotografijo spremenili svet oz usodo teh ljudi. Ravno o tem ja zadnjič predaval Anderson v CD in me veseli da tako priznan fotograf razmišlja kot jaz. Jasno je da se jim lahko pomaga tudi s fotografijami, narediš pač dobrodelno razstavo, če si dovolj dober seveda. Tako kot ima Arne v City parku o žrtvah potresa v Pakistanu. A tistih par 100 jurjev ne bo spremenilo sveta, ker bo le malo tega denarja dejansko prišlo do teh ljudi. Nekaj pa je le in to je najvažneje.

Bottom line; dajte jim nekaj drobiža in boste naredili največ za njih.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Jan @ghandaed 8. Feb 2006, 12:44

Noob je napisal/a:
Večini je po mojem jebe za tople besede, najvažneje je da jim daš zraven za liter. So pa v glavnem face in s kakšnimi se da zaplesti tudi v kakšno zanimivo debato. Po donaciji in seveda pravemu pristopu bo pa vsak voljan pozirati grin .

Pa ne mi spet o etiki, ker mi ratuje slabo...In o change the world shit - da bi s fotografijo spremenili svet oz usodo teh ljudi. Ravno o tem ja zadnjič predaval Anderson v CD in me veseli da tako priznan fotograf razmišlja kot jaz. Jasno je da se jim lahko pomaga tudi s fotografijami, narediš pač dobrodelno razstavo, če si dovolj dober seveda. Tako kot ima Arne v City parku o žrtvah potresa v Pakistanu. A tistih par 100 jurjev ne bo spremenilo sveta, ker bo le malo tega denarja dejansko prišlo do teh ljudi. Nekaj pa je le in to je najvažneje.

AMEN!
acta non verba!
 0   

Gregor Prodan @progre2 8. Feb 2006, 13:07

se strinjam z zgoraj povedanim smile
 0   

misfits @misfits 8. Feb 2006, 13:11

jaz tud, sploh ne vem zakaj ne bi bilo etično, če se jih slika. Oni so brez doma tak al pa drugače.
 0   

Mina Mokar @minamokar 8. Feb 2006, 14:42

Imeti moraš pravi pristop in pravo mero. Če denimo skačeš okoli s fotoaparatom, oblečen v kakšne fensi cunje in se ne zgovarjaš z ljudmi, ampak samo klikaš, kot da si ti center sveta, to seveda ni za nikamor. Te kdo lahko le dvakrat okoli ušes. Je pa tako, da sem sama parkrat fotografirala brezdomce iz Kranja, se najprej pogovarjala, jim povedala, kaj bi rada, pa je seveda šlo. Pristop.
Je to primerno, sprašuješ. Je primerno fotografirati prometne nesreče? Žalost? Sama mislim, da primerno ni, je pa potrebno in nujno, ker upam, da lahko s tem lahko preprečiš novo nesrečo. Bo morda kdo kdaj, ko se bo peljal v tem križišču, malo spustil nogo dol z gasa in morda komu rešil življenje. Morda. Upam lahko, kajne.
 0   

Matej @OKO 8. Feb 2006, 14:52

Citiram:

noob, zakaj mu pa daš denar?
[b:a0bce5c5bb]kali juga[/b:a0bce5c5bb]
 0   

masa gojic @maha 8. Feb 2006, 15:16

Citiram:
meti moraš pravi pristop in pravo mero. Če denimo skačeš okoli s fotoaparatom, oblečen v kakšne fensi cunje in se ne zgovarjaš z ljudmi, ampak samo klikaš, kot da si ti center sveta, to seveda ni za nikamor. Te kdo lahko le dvakrat okoli ušes. Je pa tako, da sem sama parkrat fotografirala brezdomce iz Kranja, se najprej pogovarjala, jim povedala, kaj bi rada, pa je seveda šlo. Pristop.
Je to primerno, sprašuješ. Je primerno fotografirati prometne nesreče? Žalost? Sama mislim, da primerno ni, je pa potrebno in nujno, ker upam, da lahko s tem lahko preprečiš novo nesrečo. Bo morda kdo kdaj, ko se bo peljal v tem križišču, malo spustil nogo dol z gasa in morda komu rešil življenje. Morda. Upam lahko, kajne.

sem absolutno istega mnenja..

po drugi strani pa, ce pogledam je klosar tudi oseba in ce jo portretiras oz. karkoli drugega bi bilo lepo dobiti dovoljenje.. (kot je david ze parkrat apeliral) sej oni so isto ljudje in verjetno potrebujejo se vec pozornosti kot pa mi sami, ki nam nic ne manjka.. ampak, kdo se bo se zajebavu s tem.. dobivam obcutek..

pero pravi, da ne fotografira zato, da bi spremenil svet.. sem podobnega mnenja.. ampak sej ti ni potrebno spremeniti svet.. dosti je ze mala pozornost, kak cigaret in prijeten nasmeh ter si na dobri poti.. na zivce mi grejo pa tisti, ki slikajo socialni patos zgolj zarad tega ker je to atraktivno.. ni lazjega kot objavit fotko nekega klosarja pa si ze na prvi strani..
 0   

Peter Bernik @Noob 8. Feb 2006, 16:01

OKO je napisal/a:
Citiram:

noob, zakaj mu pa daš denar?

Da ima za liter. Ali karkoli že, ponavadi je za to. Če te zanimajo psihološki razlogi, se mi pa ne da na dolgo razpravljat. Pač ker nima, jaz pa imam, mu dam.
Če imam pa fotoaprat s seboj ga pa še pofotkam, če se mi zdi zanimiv. A zdaj res že dolgo nisem nikogar. Že odkar imam DSLR...bo treba spet kaj posneti.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

Mina Mokar @minamokar 8. Feb 2006, 18:12

Maha, se strinjam. Zadnjo sem dala gospodu, ki mi je pustil fotografirati svojo grobo roko, kako počiva na pirovski flaši, en liter vina. Ker sem ga dobila za novo leto, ker ga nisem rabila in ker sem se hotela zahvaliti, saj mi je gospod pomagal.
Si bila v CD, ko je predaval oni kanadski fotograf, ki živi v NY in s katerim je bil intervju v zadnji Sobotni? Tudi on je na vprašanje, ali želi spremeniti svet, odgovoril da ne. Kar je logično - če bi lahko kdo spremenil svet z besedami ali fotografijami, bi bil svet že zdavnaj spremenjen. Na bolje, upam.
 0   

Peter Bernik @Noob 8. Feb 2006, 18:41

Ja, saj to je Anderson...
 0   

masa gojic @maha 8. Feb 2006, 18:46

zivjo,
sem bila v CD-ju, dobro predavanje nekoga, ki ti pove stvari iz prve roke.. tudi njegovo razmislanje mi je bilo vsec.. mislim, da je ravno noob prej pisal o tem.
se strinjam, da je revolucija nemogoca.. ampak se vedno idealisticno mislim, da fotografi oz. na splosno mediji spreminjajo svet.. ljudje smo vsaj obvesceni, pa ce tudi je kdaj pa kdaj resnica malo prikrojena.. recimo za primer ce pogledam vzhod, kjer se vedno vlada komunizem.. nic jim ni dovoljeno.. ljudje se vedno zivijo v prepricanju, da je na celem svetu enako zivljenje/patos.. fotografije so tiste, ki so jim pokazale za kaj se je vredno boriti in ziveti.. ze to je mali korak naprej.. seveda ne od posameznika vendar nasplosno.. sicer ni nikjer ena in edina oseba naredila bistvene revolucije.. kar pa za zalozniske hise ne morem rect.. brez njih bi svet se vedno zivel v popolni ignoranci..

seveda, da bi pa govorili o kaksni pulitzerjevi nagradi je nemogoce.. mi je pa vsec izjava od tega kanadcana.. da pac slika iz cisto egoisticnega momenta.. kar je v vecini primerov tudi res.

ah..malo sm zasla stran od teme..

lp, maha.

p.s.
meni so mnogi reportazni fotografi spremenili pogled na svet.. in mislim, da nisem edina.
 0   

Stane Crnjak @staneC 9. Feb 2006, 08:08

Fotografiranje revežev je tako popularno zaradi nezmožnosti fotografiranja glamourja in bogatašev. Kislo grozdje. Vsi extremi so zanimivi, samo da eni živijo na prostem in nam na očeh, drugi pa za devetimi gorami.
 0   

Urban Žitnik @UrbanZitnik 9. Feb 2006, 08:41

Se strinjam z Očesom, res je, tople besede, kaka mala pozornost ali nekaj malega denarja je pa le prav, da ljudje dajo... Tisti, ki je prijazen do tebe, si to res zasluši, so pa nekateri "klošarji", ki še zdaleč niso prijazni in mislijo, da jim to pripada...
 0   

Boštjan @loomy 9. Feb 2006, 09:06

staneC je napisal/a:
Fotografiranje revežev je tako popularno zaradi nezmožnosti fotografiranja glamourja in bogatašev. Kislo grozdje. Vsi extremi so zanimivi, samo da eni živijo na prostem in nam na očeh, drugi pa za devetimi gorami.

Niti približno nimaš prav. Vsaj v mojih očeh ne.
Celebrities - slabo mi je od njih in od njihovega ubogega življenja.
Ne da bi jih še fotografiral. Slovenski kvazicelebrities so pa smešni.
 0   

Stane Crnjak @staneC 9. Feb 2006, 09:56

Si zgrešil poanto oz sem tudi sam bolj površno napisal. Ob pomanjkanju idej so brezdomci najpriročnejša izbira za delat fotke v stilu "life sucks". Večina jih je narejenih bolj ali manj na hitro in na skrivaj. Bi bile fotke z druge strani življenja tudi zanimive (pa ne kvazicelebrities).

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati