Za kateri objektiv bi se odločil ti?
SIGMA APO 70-200mm F2.8 EX DG MACRO HSM
67%
 67%  [ 21 ]
CANON EF 70-200mm f/4L USM
32%
 32%  [ 10 ]
Skupaj glasov : 31

0   

Tadej @Neptune 5. Mar 2006, 11:52

Pozdravljeni!

Odločam se za nakup zoom objektiva za Canon EOS 300D. V ožji izbor sta padla objektiva:
- Canon EF 70-200mm f/4L USM
- Sigma APO 70-200mm F2.8 EX DG MACRO HSM

Kateri menite, da je boljši nakup. Razlika v ceni je cca. 100 EUR, zato le-ta ni faktor izbire. Zanima me predvsem razlika v smislu ostrine, hitrosti ostrenja in trajnosti delovanja. Če ima kdo kakšne primerjalne fotke, se priporočam.

Obenem bi še vprašal, kako je z nakupom rabljenih omenjenih objektivov? Na kaj je potrebno biti pozoren in kaj ponavadi "crkne" pri takih objektivih.

Prosim za komentarje lastnikov katerega od teh objektivov, ki so ju v praksi preizkusili oz. ju uporabljajo. Pri mnogih temah na forumu sem namreč opazil nasvete "virtualnih" strokovnjakov, ki je prepisujejo poste iz drugih forumov in samo zmedejo začetnika. Hvala za razumevanje.

LP,

Tadej
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:04

oba sta zelo dobra, na žalost je pa tudi malce odvisno od sreče, kako perfektno kopijo dobiš (nič noveag pr objkektivih). amapk nič takšnega, da bi se treba preveč sekirat.
sigma ima prednost 2,8 zaslonke, mapka na tesu je bila pr 2.8 blendi bl meka, tako da je pr tej blendi bl pogojno uporabna. pr drugih zaslonkah je bilo ok.
po drugistrani je pa f4L oster že pri f4 in naprej, v bistvu je ostrina skoraj enaka, ne glede na blendo (maximum je nekje pr f5.6, nad f16 ostrina malce pade), canon ima tudi zelo hitro ostrenje, najbrž malce hitrejše od sigme, tudi zelo tiho (usm). je tudi lažji.
na kratko bi rekel, da je canon dober splošni zum, namenjen za vsestransko fotkanje zunaj, vendar se zelo dobro obnese tudi noter v kombinaciji z flešem.
sigmo bi lahko pogojno uporabljal tudi znotraj ali za kak dvoranski šport ipd, vendar pod pogojem, da je 2,8 zaslonka uporabna (kot sem rekel, kvaliteta varira včasih).
ns plošno je tako, da canoni nekao bolj sigurno delajo na eos-ih, kar je razumljivo, sigmo znajo imet problem z af ipd, vendar bolj pri širokih kotih, z 70-200 ni preveč težav z tem, se mi zdi. sigma ima tudi to prednost, da ima zraven že nastavek za stojalo, pri canonu moraš to dodatno kupit ipd, vendar je canon še toliko lahek, da ga lahko uporabiš na bodiju, privitem na stojalo.
aja, sam imam 70-200 f4. nekih zamer nima, razen tega, da je bel in pa ker je crop faktor ipd, moraš imaet kar kratke čase, da ne slika stresen, vendar to velja za oba primera najbrž. z teleobjektivi se nasploh treba navadit delat.
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:06

pele, lahko bi dal link za test, ane?
https://www.slo-foto.net/reviews-45.html
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:08

test se naj vzame malce z rezervo, saj ni bilo dosti časa za bolj podrobna testiranja ipd, vendar za prvo informacijo bo kr dobro.
 0   

Peter Bernik @Noob 5. Mar 2006, 16:16

Sam sem testiral le Sigmo, primerek ki sem ga imel v rokah je bil zelo oster in AF je delal brez problemov na vseh točkah tako na 1Dju kot na 350Dju. Tudi na f2.8 je uporaben, zares oster pa od f3.5 naprej. AF morda ni tako bliskovit kot pri Canonu 70-200 2.8 (f4 nisem uporabljal, najbrž pa imata isti AF sistem), je pa vseeno zelo hiter - no morda celo isto, nisem polagal neke velike pozornosti na to, ker sam pač fotografiram predvsem portrete, športa nikoli. Glede na to da je sigma dražja le za dobrih 50 ksit, bi se odločil zanjo, razen če bi raje imel lažji objektiv, razlika je dobre pol kg, se pravi da je Sigma skoraj 2x težja.

Sta pa ta dva objektiva ena redkih zoomov, ki me zadovoljita kar se ostrine tiče (kot sem rekel f4 nisem stestiral, videl sem pa testne fotke in po ostrini naj bi bil približno enak Sigmi, če ne celo za odtenek ostrejši), seveda če nimaš opravka s slabo kopijo.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:29

teža je še kako pomemben faktor, vsaj zame. nekumou recimo z 1d ipd bo itak vseeno, saj je navajen teh težkih ciglov, za nekoga ki pa prej ni uporabljel, teh težki kovinskih objektivov, pa zna bit problem. ni tako enostavno nosit par kil okoli vratu dlje cajta ipd..
meni je že f4 malce težak, kaj šele kakšna 2.8 verzija, ki je takoj 2x težja ipd. samo za v razmislek, pr testiranju je obvezno upoštevat tudi to. kaj ti bo super objektiv, če ti je pretežek/prevelik in se ti ga potem ne ljubi nosit naokrog aali pa ni prostora ipd.
ko kupuješ zadevo, obvezno malce prešlataj zadevo, preveri kako se rokuje na fotiča, kako se obnaša af, tudi v malce slabši sveltobi ipd. optiko preveriš tako, da pogledaš čez leče na močnem soncu (jasno ne direkt v sonce gledat), še bolj pa da imaš s sebaj baterijo in posvetiš not, boš takoj videl, ali je kaj prahu not (to ziher), kakšne smeti/praske ipd, vendar to ne toliko vpliva na sliko, bolj zamaščene leče ipd, ker boš tudi lepo videl z baterijo. preveri tudi, kako mehko dela obroček za fokus in za zum, ne sme biti nobenega zatikanja/škrtanja ipd in ne sme it preveč na trdo ali premehko. itd..
 0   

misfits @misfits 5. Mar 2006, 16:37

Ma pa Sigma (nova) še eno prednost, minimalna razdalja ostrenja je samo 1m, men 1,8 večkrat narobe hodi (u, vidim, da ma Canon 1,2).
Je pa uporabna tud pri f2,8 in ne samo pogojno.

Jaz bi se tud težko odločil.
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:45

canon f4 ima 1.2m, sem pozabil omenit, f2.8 verzija ima že 1.6, se mi zdi. ja, to je kar pomebno.
tole pri sigmi (min 1m) zna razultirat v malce počasnejšem fokusu, saj ima leča več hoda, se pravi daljši cajt fokusiranja od recimo zelo blitu na zelo daleč. ampak najbrž nič takšnega, za kar bi streba sekirat.
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 16:59

tako zgleda canon z nastavkom, če koga zanima. nejvečkrat so fotke brez.
 0   

noname @xpr0ject 5. Mar 2006, 17:43

Zelo preprosto je.
Ce bos fotkal v svetlobno tezkih pogojih(ob slabi svetlobi) in v zaprtih prostorih brez flesa, potem je stvar jasna.
Ce pa tega ne bos potreboval pa kupi canona.. Narejen je ziher bol kvalitetno kot sigma, kolk mam jaz izkusenj, je tud dost bolj zilav tabeli, vendar... 2.8 blenda je zame zlata vredna.

LP
Xpr0
 0   

Grega @_OKI_ 5. Mar 2006, 17:44

Tudi jaz bi se lahko podpisal pod otvoritven post te teme. Ko sem gledal ta test je razlika v ostrnini in kontrastu kar opazna. V prid canonu me prepričuje izdelava, črka L yes , teža, v bistvu vse razen f4 v primerjavi z f2.8 pri sigmi. Zato me predvsem zanima ali se ta razlika da odpraviti z solidnim zunanjim flešom v zaprtih prostorih? Ponavadi fotografiram borilne veščine v dvoranah, kakšne abrahame itd.
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 18:02

mah, tako je. za kakšne dvoranski šport, kjer so igralci bolj daleč, je 200mm ponavadi premalo, edino če imaš akreditacijo, da si lahko čist zraven.
za resno delo v šfoh luči dejansko rabiš 1.8 objektiv, če smo pošteni, jasno ni pa 2.8 tudi šfoh, lahko iso nabiješ ipd.
za abrahame ipd bi to bolj kakšen 28-80 objektiv prišel prav, se mi zdi, tudi fleši sio anrjeni, da pokrije območje nekje med 20 in 100mm, čeprav, gre tudi dlje komot, spet z malce višjim isom ipd.
za portrete na crop digitalcu inslabi luči lahko komot ponucaš kakšen 50/1.8 objektiv, za borilne veščine mogoče tudi 85/1.8, če si blizu ipd. f4 bo rabil fleš za noter slikat (ok, bi šlo tudi brez z močno razsvetljavo in visokem iso), je pa super objektivček za splošno fotkanje zunaj.
za notrenja fotkanj brez fleša pa predlagam fiksne svetle objektive.
 0   

Andrej @fotokaj 5. Mar 2006, 18:15

Nova (z oznako DG) Sigma AF 70-200mm f/2.8 EX APO DG HSM ima najkrajšo razdaljo ostrenja pri 180cm, Canon EF 70-200mm f/4 L USM pa pri 120cm.

misfits; nove "nove" Sigme z oznako "macro - 1:3,5", ki bo ostrila pri 100cm zaenkrat še ni, le predstavili so jo ob/na PMA sejmu v ZDA, kdaj jo bo pa dejansko moč kupiti, je pa druga stvar. Nova nova Sigma bo praktično čisto nov objektiv; z drugačno lečno konstrukcijo, drugačnih dimenzij (daljši ter z večjim zunanjim premerom) in teže (110g težji).
 0   

Tadej @Neptune 5. Mar 2006, 18:27

Hvala za izčrpne informacije. To je to, kar sem želel slišati in skupaj z informacijami v testu iz živalskega vrta je padla odločitev. Canon 4L naj bo.

Zdaj se mi poraja še samo eno vprašanje. Ali se splača kupiti rabljen EF 70-200mm 4L in na kaj naj bom pozoren pri nakupu rabljenega (razen praha). Ima ta objektiv kakšne splošno znane "bolezni"? Kako je s trajnostjo mehanizma za ostrenje? Je kakšen ponudnik na področju Ptuja ali Maribora?

LP,

Tadej
 0   

Andrej @fotokaj 5. Mar 2006, 18:44

Majdič (www.majdic.at - Celovec) novega ponuja za 170 jurjev...
 0   

iztok @izo 5. Mar 2006, 18:50

ok, če si se odločil, naj bo, samo če imaš možnost sprobaj oba, vsak ima svoje želje ipd. glede trajnosti se pri canonu ne rabiš sekirat, idelava je zelo dobra, z kovisnkimi deli ipd, ki se ne bod znucali kar tako ipd. sigme pa ne poznam toliko.
pri canonu pazi na točnost fokus, predvsem pti 70mm, nekateri modeli imajo malnkost backfokusa pt tej goriščnici, vendar se da vso poštimat na servisu ipd. (imao pa tudi sigme probleme z točnostjo, ponavadi še dosti bolj, sploh kakšne 18-200, 18-125 ipd).
 0   

Tadej @Neptune 5. Mar 2006, 18:59

Majdič.... yes. Tam sem kupil EOSa. Mogoče je čas, da spet malo žlahto obiščem.
 0   

deki @deki 6. Mar 2006, 22:31

Sem lahko pises za ceno objektiva Foto Shop Martin Harb v Austriji Laibnitz

foto.harb@utanet.at

Sem kupil pri njem za 700€ (cena niha..) Če si s te okolice nimaš dalec.
 0   

Luka Strnisa @luxus 6. Mar 2006, 22:51

(quote Dpreview)

APO 70-200mm F2.8 EX DG MACRO HSM
Large aperture zoom lens designed specially for digital SLR cameras with close-up capability

* Minimum focusing distance of 100cm , maximum magnification of 1:3.5.
* The super multi layer lens coating and lens design reduce flare and ghost.
* ELD and SLD lenses for correction of aberrations.
* HSM ensures a quiet and high-speed AF.

LP

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati