0   

Peter @ElektriCar 9. Mar 2006, 10:25

Pozdravljeni,
kupujem Canona 350d in iščem en dober objektiv. Na začetku je bil moj favorit EF-S 17-85 f/4-5.6 IS USM, nato pa je po prebiranju testov navdušenje splahnelo: močno popačenje pri 17mm, kromatska aberacija…
Stanje sedaj je tako, da več ko študiram teste, bolj sem neodločen, zato rabim kakšen nasvet izkušenih praktikov. Primarno bom fotkal večinoma slabo osvetljene scene v zaprtih prostorih: tehniški muzeji (kjer, recimo, ne bi mogel uporabiti stojala), elektro laboratoriji, razni eksperimetni in "električni" dogodki (iskre, plazma…). Cena objektiva naj bi bila do 150k Sit, 200k bi bil že absolutni maksimum.

Pa še eno podvprašanje: na začetku je bil namesto 350d v planu 20d, ampak v tem slučaju bi se iz finančnih razlogov nakup boljšega objektiva moral preložiti za najmanj 8 mesecev. Kaj menite, je bolj smotrn nakup 350-ke in z dobrim objektivom, ali 20-ke s slabim objektivom? Kvaliteta slike, ki mi je najvažnejši faktor, je pri obeh aparatih, kolikor vidim, skoraj enaka, ker uporabljata enak senzor in procesor, ja?
Za kakršenkoli konstruktiven nasvet vam bom neskončno hvaležen.
 0   

ro-bi @ro-bi 9. Mar 2006, 10:48

Manj prebiraj teste in sam sprobaj grin
Sam sem na tak način prišel do malo drugačnih dejstev, kot jih opisujejo testniki!
Npr. sigmo 18-200 vsi pljuvajo- moja je zakon (kar lahko tudi dokažem!), sigma 10-20 se je pri meni izkazala za fenomenalen objektiv, na nekaterih testih je zanič!
Pojdi v trgovino in naredi nekaj posnetkov, doma jih naštudiraj! Ne pozabi si rezervirati točno tistega primerka (zapiši si serijsko!!). Med enakimi objektivi so razlike kot noč in dan (tudi pri canonovih "L")
lp
 0   

Grega Rožac @gregaR 9. Mar 2006, 11:26

Zdravo,
predlagam, da kupiš Tokino 12-24mm, f4, s katerim sem jaz neizmerno zadovoljen. Po vseh testih mirno premaga Canon in Sigmo v tem rangu, pa še cena je pod 150K. Če boš slikal v zaprtih prostorih itak rabiš širino, mar ne?
Kar se pa kvalitete slike tiče, ne bo z 20d nič boljša kot s 350D, raje kupi na ta račun boljši objektiv...

LP!
 0   

tinekr @tinekr 9. Mar 2006, 11:36

Raje slabši body, boljši objektiv....Sicer pa imam na 20 D objektiv, ki je bil tvoj prvi favorit, pa za kromatsko aberacijo glih ne vem, torej ne morem potrdit. Mene pri tem objektivu moti le neostrina in pa to, da ni svetlobno močen. Moram res nabavit fleš, ker me šum spravlja ob živce, Namreč ne uporabljam vgrajenega fleša, ampak dvigujem ISO. V planu imam tudi 70-200 L f4, kar je tudi zate denarno dosegljiva opcija. Res je odvisno od tega kaj fotkaš.
 0   

Peter Bernik @Noob 9. Mar 2006, 16:58

ElektriCar je napisal/a:
Pa še eno podvprašanje: na začetku je bil namesto 350d v planu 20d, ampak v tem slučaju bi se iz finančnih razlogov nakup boljšega objektiva moral preložiti za najmanj 8 mesecev. Kaj menite, je bolj smotrn nakup 350-ke in z dobrim objektivom, ali 20-ke s slabim objektivom? Kvaliteta slike, ki mi je najvažnejši faktor, je pri obeh aparatih, kolikor vidim, skoraj enaka, ker uporabljata enak senzor in procesor, ja?
Za kakršenkoli konstruktiven nasvet vam bom neskončno hvaležen.

Senzorja sta različna, 20Djev ima 0.2 mpix več. Sicer so pa slike enako dobre na obeh. Jasno 350D in boljši objektiv. Optika riše sliko, fotoaprat v tvojem primeru ne bi nič izboljšal kvaliteto slike, prednosti so le v zgradbi ohišja, vzdržljivejšemu zaklopu, 5fps in bolj ergonomičnemu ohišju (več tipk, manj sprehajanja čez menije, kar pri tebi spet ni pomembno, ker imaš pač čas in ne menjaš veliko nastavitve). Nasploh mislim, da je v primeru omejenega budgeta bolje vlagati v dobro optiko kot draga ohišja, zato ker se optika ne menja tako hitro in tudi ne izgublja cene tako drastično, modele body-ev pa canon menja na leto in pol in tako cene ohišij zelo hitro padajo.
[url=http://www.peterbernik.com/][img:58355b6b4e]http://blog.peterbernik.com/wp-content/images/podpis.jpg[/img:58355b6b4e][/url]
 0   

JureV @JureV 9. Mar 2006, 18:27

po moje pride v poštev kaki EF50.1.4 pa dober fleš, pa ne verjemi testom, ampak samemu sebi thumbsup
[url=http://www.tarok4.com/][img:cb4cc67d4e]http://www.tarok4.com/themes/default/images/t8.gif[/img:cb4cc67d4e][/url]
http://blog.slo-foto.net/jurev/
 0   

iztok @izo 9. Mar 2006, 19:09

ne spregledat sigme 17-70 2.8-4,5 al kolk že. čist svež objektiv in prvo fotke so zelo dobr, morm rečt. ima tudi 20cm min fokus, torej boš tudi macro lahko fotkal, sploh s kakšno predlečo ipd. tudi manj problemov z af ima kot stali 18-xx modeli. cena bo okrog 90k pri nas (sem videl cenik na sigma-si.com), ker je zelo fajn.
prihaja tudi tamron 17-50 2.8, ki bi znal bit zelo dober, vendar najbrž ne bo cenejši od sigme, omenjene zgoraj, sigma ima tudi več razpona zuma, kar tudi ni kar tako.
tako da se mi zdi recimo en dober začetni kit 350d+sigma 17-70 recimo.
 0   

iztok @izo 9. Mar 2006, 19:24

aja, glede fotkanja v slabši luči: rabiš vsaj f2.8 objektiv, potem recimo tist tamron bolj prav pride, cena bo tam nekje 150k najbrž. najbolš je imet kakšen 1.8 ali 1.4 objektiv, če ne rabiš preveč širokega kota, je sigma 30/1.4 najboljša izbira, ostrejša je kot marsikateri fiskni canon za ful frejm, tudi od L objektivov.
drgač pa ne odmislit fotkanja z flešem, tudi af deluej dost bolje z kambinacijo fleš-body, saj fleš ob slabi svetlobi osvetli predmet z tiste rdečem vzorcem, ki omogočo af senzorju da tako razbere kontrast in dostilo bolj in zanesljivo izostri predmet. jasno, lahko tudi izlkučiš fleš in uporabiš samo ta assist žarek ipd.
včasih je bil ta redč žarek del fotiča (recimo eos5, 50 ipd) in bi morla obvezno biti vgrajeno v nove fotiče, tako kot imajo olympusi itd. to, da nimajo tako dragi fotiči teg notr, je skoraj nedopustno, ne bi škodilo, da bi imeli celo en tak sistem, kot jih je imal sony717 ipd, ki je pomagal ostrit z laserskim vzorcem, s katerim lahko ostriš v popolni temi ipd.
 0   

Silvo @silvopst 9. Mar 2006, 20:07

Sam uporabljam Sigmo 17-35 DG za fotkanje v tehniških muzejih in podobno. Je popolnoma OK. Nisem pa preizkusil nove Sigme 17-70. Glede razpona je še bolj uporabna od moje. Upam, da tudi slikovno.
Pa glej le objektive tega ranga, ker raznorazni 50mm ali celo 70-200 ti ne bodo v veliko korist v muzejih. Enostavno rabiš široki kot.
 0   

iztok @izo 9. Mar 2006, 20:11

17-70 je prirejen za crop kamere, 17-35 pa je namenjen obojim.
 0   

Peter @ElektriCar 10. Mar 2006, 09:44

Vsem super hvala za nasvete. smile thumbsup Zelo ste mi pomagali zožati izbiro. Glede bodyja zdaj ni več dileme - padel bo 350d .

Med objektivi pa sem v ožji izbor za preizkus postavil novo Sigmo 17-70/2.8-4.5 (zelo zanimiv, tudi cenovno), Sigmo 17-35 DG in eventuelno novega Tamrona 17-50/2.8 (zanimiv zaradi 2.8 blende, vendar je odvisno, kdaj bo prišel k nam).
Tudi o Sigmi 30/1.4 sem že razmišljal, vendar si želim širši kot. Pozna kdo Sigmo 20/1.8 Makro 1:4 EX DG?

Teleobjektiva pa na začetku verjetno ne bom rabil, zato pride 70-200 L na vrsto kasneje.
Fleš pa imam v mislih Canon Speedlite 430EX ali kaj podobnega v tem cenovnem razredu.
 0   

kostjap @kostjap 14. Mar 2006, 13:53

Oj.. moje izkušnje
Imam 350d.. objektiv 18-50 EX 2.8 (sigma) in sigma 70-300 APO.. flash pa 430EX..
Glede objektiva bi mi glede goriščne razdalje bolj vztrezal 17-70, vendar takrat, ko sem kupoval objektiv 17-70 še ni bilo.. Menda je pri kvaliteti slike še vedno boljši 18-50 EX, ampak menda niti ne dosti..

Glede teleobjektiva sem z sigmo 70-300 APO zlo zadovoljen.. Ampak mora biti APO... Kar se tiče cene in kvalitete je super.. Gotovo pa, če sežeš po dražjih.. bo bolje..

Za makro pa uporabljam kenko obročke... Stvar dela super..

Flash 430EX pa nudi zlo dosti.. hitra sinhronizacija, ročne in manulane nastavitve.. No problemo..
 0   

Olaf @Olaf 14. Mar 2006, 16:32

Če bi imel sam 200k buđet za objektive bi si kupil Tamron 17-35/2.8-4 in Tamron 28-75/2.8 (izredno majhen, glede na svetlost 2.8). Če kupiš oba objektiva pri nas te pride to slabih 200k. Če naročiš iz Nemčije pa prišparaš okoli 40k. Za še bolj slabe svetlobne pogoje pa bi si nabavil 50/1.8 ali pa kak fleš.

Omenjen komplet je mogoče malo neroden, saj pomeni večkratno menjavanje objektivov. Meni to ne predstavlja problema, zase pa moraš sam vedeti.... Sta pa oba objektiva zelo svetla in kvalitetna. Je pa tako kot so že povedali - tudi v "L" seriji lahko dobiš limono, zato je dobro pred nakupom objektiv testirati oz. se ob nakupu dogovoriti za možnost zamenjave.
 0   

Peter @ElektriCar 25. Mar 2006, 18:59

Tako. Odločitev je padla in včeraj sem šel po Sigmo 17-70/2.8-4-5, za začetek, za naprej bomo pa videli.
 0   

tone sekne @tonccy 14. Apr 2006, 09:15

In kakšna je kaj???

L.P.
 0   

iztok @izo 14. Apr 2006, 09:38

dobra izbira.
ja, poročaj kako se kaj obnese, tudi sam nekaj jo nekaj ogledujem.
 0   

Peter @ElektriCar 12. Maj 2006, 12:38

Se opravičujem za pozen odziv, ampak zaradi zasedenosti par tednov nisem utegnil aparata niti prijeti v roke, kaj šele, da bi kaj testiral.
Glede rezultatov prvih testiranj pa takole: nisem zadovoljen. no Pravzaprav je v redu vse, razen ostrine, ki je sicer zelo dobra, a nikoli v točki, kamor "namerim", vedno je najboljša pred ali za objektom, sploh pri najbolj odprti zaslonki.
Tako opažam back fokus pri 70mm in manjši, a vseeno moteč front fokus pri 17mm. Ne vem, kdo je tu krivec; objektiv, aparat ali fotograf, ampak sistem ni tak, kot sem pričakoval da bo, razen, če so bila pričakovanja (za tak denar)prevelika. bigrazz Ker sem po naravi eksperimentator, sem probal poštelati tisti vijak zrcala v aparatu, kot opisujete tukaj na forumih, a brez uspeha; če naredim tako, da je dobro pri 70 mm, bo pri 17 mm katastrofa, in obratno, tako, da je verjetno krivec objektiv. Ne vem....
Stanje sedaj je tako, da sem izgubil začetno navdušenje in aparat večino časa počiva.
 0   

iztok @izo 12. Maj 2006, 12:50

uf, malo si se prehitro zaletel v par stvari, se i zdi. prvo, najprej prevrei kakšen način af-ja uporabljaš in če nucaš centralno točko ali vse naenkrat.
če ne uporabljaš one shot af-ja ampak kakšen continous, se lahko zgodi, da ti fokus točko premakne, preden fotkaš predmet, pravtako je možno , da ti ne izbire tisto kar hočeš, če imaš aktivne vse fokus točke itd.
tisto z vijakom je izhod v sili, pa še to ne nejbolj ziher, sem že nekrat na dolgo in široko razlagal o tem, kako pa kej.
če boi imel recimo front ali back focus z vsemi objektivi, ki jih daš gor, potem lahko nagib zrcal pomaga, v nasprotnem primeru imaš lahko več sitnosti kot dobrega.
nič ne rečem, med objektivi se najdejo "limone"kakor se temu ljubkovalno reče, a to je pri možno pr vseh rečeh, ki jih kupiš. vsem začetnikom toplo priporočam, da naj priročnik vsaj dvakrat preberejo in ga nucajo ob fotografiranju, da res spoznajo fotič. šele potem, ko izločiš napako zarat nepoznavanja opreme je smiselno iskat napake v opremi. če pa res zadeva ne funkvionira, je pač nesi nazaj v štacuno, da dobiš zamenjavo, sej imaš garancijo.
 0   

iztok @izo 12. Maj 2006, 12:59

če si pa kje iz lj, se lahkozmeniva za en kratek test oz, splošno fotkanje, da še na svojem 300d sporbam zadevo, ker me malo firbec kako pa kej, ti pa bi se lahko dodaatne prepričal, a je res kaj z objektivom narobe ali ne.
enkrat popoldan med tednom, recimo, če si kje zraevn in imaš cajt. tudi 70-200f4 boš lahko probel na 350d, ker mene tudi zanima, kako se kaj obnaša na njem predvsem continious af za šport.
 0   

iztok @izo 12. Maj 2006, 13:04

aja, ko smo glih pr teh novih objektivih, pele, če bereš to:
dej not v arhiv tist novi canon 70-300 in 17-55/2.8 in to sigmo, o kateri je govora, pa tudi nekaj novih 17-50 je tud že zunaj. samo tolk v vednost grin

Pojdi na:   
Postani Slo-Foto.net član
Zadnje v forumu
Anketa
Kako pogosto uporabljate mobilni telefon za fotografiranje?
Rezultati